Zdravotnické implantáty by mohly brzy nabíjet slzy či pot. V Číně zatím zkouší verzi se slanou vodou

Magazín Magazín
Aktualizováno 16. 8. 2017 22:33
Vědci z šanghajské univerzity vyvinuli nové baterie, které pohání slaná voda místo chemických sloučenin. Do budoucna by však mohly baterie zdravotnických implantátů nahradit slzy, krev či pot.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Vědci z šanghajské Fu-tan univerzity v Číně vyvinuli nové baterie pro napájení zdravotnických implantátů pro vnitřní i vnější užití. Místo chemických sloučenin by byly poháněny slanou vodou a rehydratací. Studie byla publikována v magazínu Chem journal.

Článek o studii vysvětluje, že nový typ vyvíjených baterií by mohly být oproti těm stávajícím nejen bezpečnější, ale také levnější a flexibilnější. V současné době jsou nové baterie vyvinuty na pohon slanou vodou, vědci však do budoucna zvažují i další energetické zdroje, jako jsou slzy, krev nebo pot.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 43 minutami

Španělská vláda schválila milosti pro devět odsouzených katalánských politiků

Španělská vláda schválila udělení milostí pro devět katalánských politiků a aktivistů, kteří si ve vězení odpykávají dlouhé tresty kvůli uspořádání neústavního referenda o nezávislosti v roce 2017. Političtí lídři včetně bývalého místopředsedy regionální vlády a několika exministrů byli odsouzeni v roce 2019 k trestům od devíti do 13 let vězení za vzpouru, protože referendum vypsali navzdory nesouhlasu vlády v Madridu a soudů. Za mřížemi dosud strávili asi 3,5 roku.

O udělení milostí pro prominentní zastánce nezávislosti Katalánska hovořil v pondělí v Barceloně premiér Pedro Sánchez, pro kterého se podle agentury AP prosazení tohoto kontroverzního kroku může stát velmi riskantní politickou hrou. S milostmi totiž zásadně nesouhlasí zástupci pravicové opozice a dokonce ani někteří členové Sánchezových vládních socialistů. Menšinová vláda si ale chce naklonit poslance katalánských stran ve španělském parlamentu, které potřebuje ke schválení rozpočtu a dalších důležitých zákonů.

Milosti mohou vstoupit v platnost teprve poté, co je svým podpisem definitivně stvrdí král Felipe VI. a co je potvrdí nejvyšší soud. To se však považuje pouze za formalitu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy