Rozpadám se, chci se zabít. Zdeňkovi zachránila život štědrost Čechů, dali mu milion

Petra Jansová Petra Jansová
6. 12. 2018 12:03
Tragická nehoda před 15 lety změnila Zdeňkovi Šafránkovi život. Spadla na něj železná rampa a skončil na invalidním vozíku. Přestože s nepřízní osudu bojoval a věnoval se řadě sportů, následky úrazu ho dohnaly. Kvůli otevřené ráně z prosezeniny dokonce uvažoval o sebevraždě. Díky štědrosti lidí, jejich podpoře a svým dětem má zase chuť žít. Momentálně se zotavuje po operaci, těší se domů na rodinu a chce pořádat besedy a přednášky.
Cesta za snem Zdeňka Šafránka. | Video: Cesta za snem

"Rozpadávám se! Vypadávají mi kosti z těla," řekl v rozhovoru pro neziskovou organizaci Příběhy lidí Zdeněk Šafránek na konci letošního září.

Jeho zdravotní stav byl natolik vážný, že bez opiátu nevydržel ani den. Jako kapitán sledgehokejové reprezentace se v dresu se lvem na hrudi pouštěl do bitev na ledu, ale kvůli silným bolestem ho poprvé v životě přepadaly myšlenky na to nejhorší. Otevřená rána z prosezeniny na jeho těle ho málem dohnala k sebevraždě.

"Nebýt dětí, ukončil jsem to," přiznal se. Měl silné bolesti. Z rány o velikosti pěsti mu vypadávaly úlomky kosti. 

Jeho příběh měl na Facebooku nečekaně velký ohlas. Dva dny po zveřejnění se na transparentním účtu sešel milion korun. Díky tomu se Zdeňkovi otevřela cesta k nejkvalitnější možné léčbě a konečně si mohl nechat vyrobit speciální anatomicky tvarovaný podsedák.

"Vy všichni jste hrdinové! A už teď vím a věděl jsem to, že Česká republika je stále plná dobrých lidí. Až se uzdravím, tak dál budu dělat besedy a přednášky pro vás a vaše děti," neskrýval svůj vděk. 

Teď se zotavuje po operaci a leží bez hnutí ve speciální posteli určené pro popálené. Má znovu chuť do života, těší se domů. Díky svým dětem a ženě má obrovskou motivaci vybojovat si zpátky aktivní a soběstačný život bez bolesti a opiátů, o který před nedávnem přišel. 

Nehoda, která mu úplně změnila život

Na pracovní úraz před 15 lety nevzpomíná ve zlém. Zpětně přiznává, že mu změnil život a stal se z něj lepší člověk. "Pořád jsem obyčejný kluk z vesnice, ale nebojím se snít a sny si plnit," říká Zdeněk.

Psalo se o něm jako o muži s raketovou sportovní kariérou. Za jeho úspěchem ale kromě talentu stál především obrovský zápal. "Tréninky byly jednou týdně. Já si ale platil ze svého led a snažil se trénovat každý den. Říkal jsem si, když chceš něco dělat, dělej to, jak nejlíp to jde," přibližuje cestu do reprezentace sledge hokeje.

Za sebou má tři paralympiády, mistrovství světa i Evropy. Kromě hokeje se navíc věnoval i dalším sportům. Stal se mistrem Česka v paraboxu i horské cyklistice.

"Moje rodina je můj druhý tým. Fungujeme stejně jako na ledě. Bez jejich podpory bych se nedostal tam, kde jsem. Chtěl bych zanechat odkaz svým dětem. To mě žene dopředu," uzavírá.

Momentálně je také jednou z tváří probíhající vánoční sbírky Cesta za snem. Nákupem štítků na vánoční dárky mohou lidé přispět na výrobu speciálně vyvinutých trenažérů pro všechny spinální jednotky, rehabilitační centra a handicapované.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Česko se ohradilo proti rozšiřování těžby v polském dolu Turów

České ministerstvo životního prostředí v pátek vydalo nesouhlasné stanovisko k rozšiřování polského hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice. Stanovisko vydalo ve spolupráci s Libereckým krajem a Českou geologickou službou. Ministerstvo to oznámilo v tiskové zprávě. V případě, že by se polská strana rozhodla i přesto těžbu rozšířit, Česko požaduje například finanční kompenzace případných škod nebo vznik těsnící stěny bránící odtékání podzemních vod.

"Stanovisko za Českou republiku je nesouhlasné. Doplněny jsou ale také podmínky, vytvořené ve spolupráci s geology, krajem, obcemi i odbornou veřejností, a Libereckým krajem odsouhlasené, které jsou pro nás absolutně nepřekročitelné, kdyby se Polsko rozhodlo i přes náš nesouhlas v těžbě na Turowě pokračovat," oznámil ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Chorvatsku jsou i čtvrt století po válce desítky tisíc nevybuchlých min

V Chorvatsku jsou 24 let po skončení válečného konfliktu stále místa o celkové ploše 355 čtverečních kilometrů, kde hrozí miny. V těchto oblastech se nachází více než 30 tisíc min a také velké množství další nevybuchlé munice. Podle agentury HINA to řekl ministr životního prostředí Tomislav Ćorić.

Ministr tato čísla uvedl v souvislosti s podpisem dohody, která dokládá, jak značné finanční prostředky je potřeba vynaložit na likvidaci takového nebezpečného pozůstatku války. Na základě uvedeného dokumentu by měla být vynaložena v přepočtu téměř miliarda korun na projekt odminování a ochranu lesů jen v regionu Licko-senjské a Zadarské župy.

Projekt se týká odminování 1676 hektarů lesů a půdy v prostoru Přírodního parku Velebit a Národního parku Paklenica. Jeho realizace by měla být završena do června 2023.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Chrascina má bronz z MS vrchařů, Havlíčková byla druhou juniorkou

Dvě medaile přinesl české výpravě dnešní program mistrovství světa v běhu do vrchu. Marek Chrascina získal na krátké trati bronz mezi muži, hned za ním skončil Jan Janů. Barbora Havlíčková se v Argentině stala juniorskou vicemistryní světa. V sobotu budou o úspěch bojovat závodníci a závodnice v horském maratonu.

Devatenáctiletá běžkyně na lyžích Havlíčková ve svém doplňkovém sportu na šampionátu v Argentině nestačila jen na Angelu Matteviovou z Itálie a přidala další cenný kov k evropskému juniorskému zlatu z červencového šampionátu v Zermattu.

Havlíčková běžela závod jen z lyžařské přípravy, přesto uspěla na zhruba sedm a půl kilometru dlouhé trati. "Musím říct, že jsem to absolutně nečekala. Když jsme přiletěli do Argentiny, vůbec jsem se tady nedokázala srovnat s časovým posunem, fakt se mi běhalo hrozně mizerně. Taťka mě pořád uklidňoval, že je lepší, když se mi běhá před závodem mizerně a pak při něm dobře, než naopak. A měl pravdu," pochvalovala si v tisové zprávě.

Juniorská trať byla těsně před závodem upravena. Zmizel z ní jeden nebezpečný přeběh přes řeku, přesto byla velmi náročná. "V den závodu celý den pršelo, hrozně se zvedla hladina vody, takže se běželo na bahně. Do kopce to klouzalo, ještě horší pak byl seběh. Místy to bylo hodně prudké, takže člověk neběžel, ale regulérně jel. Během závodu jsme s holkama musely přeběhnout řeku, z které se během deště stal veletok," popisovala Havlíčková.

S italskou rivalkou si prohodily pořadí z kontinentálního mistrovství, kde rovněž obsadily první a druhé místo. Ve Švýcarsku vyhrála s náskokem 51 sekund česká reprezentantka, tentokrát byla o 44 sekund rychlejší Matteviová. Na stříbrné pozici byla ale Havlíčková bezpečně.

Úspěch mladých českých závodnic podtrhla čtvrtým místem Alena Matějáková, kterou dělilo jen pět sekund od bronzové Francouzky Jade Rodriguezové. Další dvě Češky Anežka Ševčíková a Gabriela Veigertová skončily na začátku třetí desítky. Mezi juniory byl Benjamin Vrbovský patnáctý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy