Rozpadám se, chci se zabít. Zdeňkovi zachránila život štědrost Čechů, dali mu milion

Petra Jansová Petra Jansová
6. 12. 2018 12:03
Tragická nehoda před 15 lety změnila Zdeňkovi Šafránkovi život. Spadla na něj železná rampa a skončil na invalidním vozíku. Přestože s nepřízní osudu bojoval a věnoval se řadě sportů, následky úrazu ho dohnaly. Kvůli otevřené ráně z prosezeniny dokonce uvažoval o sebevraždě. Díky štědrosti lidí, jejich podpoře a svým dětem má zase chuť žít. Momentálně se zotavuje po operaci, těší se domů na rodinu a chce pořádat besedy a přednášky.
Cesta za snem Zdeňka Šafránka. | Video: Cesta za snem

"Rozpadávám se! Vypadávají mi kosti z těla," řekl v rozhovoru pro neziskovou organizaci Příběhy lidí Zdeněk Šafránek na konci letošního září.

Jeho zdravotní stav byl natolik vážný, že bez opiátu nevydržel ani den. Jako kapitán sledgehokejové reprezentace se v dresu se lvem na hrudi pouštěl do bitev na ledu, ale kvůli silným bolestem ho poprvé v životě přepadaly myšlenky na to nejhorší. Otevřená rána z prosezeniny na jeho těle ho málem dohnala k sebevraždě.

"Nebýt dětí, ukončil jsem to," přiznal se. Měl silné bolesti. Z rány o velikosti pěsti mu vypadávaly úlomky kosti. 

Jeho příběh měl na Facebooku nečekaně velký ohlas. Dva dny po zveřejnění se na transparentním účtu sešel milion korun. Díky tomu se Zdeňkovi otevřela cesta k nejkvalitnější možné léčbě a konečně si mohl nechat vyrobit speciální anatomicky tvarovaný podsedák.

"Vy všichni jste hrdinové! A už teď vím a věděl jsem to, že Česká republika je stále plná dobrých lidí. Až se uzdravím, tak dál budu dělat besedy a přednášky pro vás a vaše děti," neskrýval svůj vděk. 

Teď se zotavuje po operaci a leží bez hnutí ve speciální posteli určené pro popálené. Má znovu chuť do života, těší se domů. Díky svým dětem a ženě má obrovskou motivaci vybojovat si zpátky aktivní a soběstačný život bez bolesti a opiátů, o který před nedávnem přišel. 

Nehoda, která mu úplně změnila život

Na pracovní úraz před 15 lety nevzpomíná ve zlém. Zpětně přiznává, že mu změnil život a stal se z něj lepší člověk. "Pořád jsem obyčejný kluk z vesnice, ale nebojím se snít a sny si plnit," říká Zdeněk.

Psalo se o něm jako o muži s raketovou sportovní kariérou. Za jeho úspěchem ale kromě talentu stál především obrovský zápal. "Tréninky byly jednou týdně. Já si ale platil ze svého led a snažil se trénovat každý den. Říkal jsem si, když chceš něco dělat, dělej to, jak nejlíp to jde," přibližuje cestu do reprezentace sledge hokeje.

Za sebou má tři paralympiády, mistrovství světa i Evropy. Kromě hokeje se navíc věnoval i dalším sportům. Stal se mistrem Česka v paraboxu i horské cyklistice.

"Moje rodina je můj druhý tým. Fungujeme stejně jako na ledě. Bez jejich podpory bych se nedostal tam, kde jsem. Chtěl bych zanechat odkaz svým dětem. To mě žene dopředu," uzavírá.

Momentálně je také jednou z tváří probíhající vánoční sbírky Cesta za snem. Nákupem štítků na vánoční dárky mohou lidé přispět na výrobu speciálně vyvinutých trenažérů pro všechny spinální jednotky, rehabilitační centra a handicapované.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 36 minutami

Kajakářka Galušková postoupila do finále MS, muži v semifinále neuspěli

Kajakářka Antonie Galušková postoupila do finále mistrovství světa ve vodním slalomu. Předloňská juniorská mistryně světa obsadila v dnešním semifinále v Bratislavě páté místo. Vypadly naopak olympionička Kateřina Minařík Kudějová a Lucie Nesnídalová. Semifinálovým sítem neprošly ani obhájkyně titulu Eva Tercejlová ze Slovinska a trojnásobná mistryně světa Jessica Foxová z Austrálie.

Finále závodu kajakářů bude překvapivě bez českého zastoupení. V semifinále v Bratislavě vypadli olympijský šampion Jiří Prskavec, vítěz Světového poháru a úřadující mistr Evropy Vít Přindiš i stříbrný olympijský medailista z Londýna 2012 Vavřinec Hradilek.

Dvacetiletá Galušková postupovala ze druhé kvalifikační jízdy, takže jela v semifinále už jako pátá. Všechny branky projela čistě a neudělala výraznější chybu a dostala se do čela. Nakonec ji předjely jen čtyři ze zbývajících 25 závodnic. Při premiéře na seniorském MS si tak vyjela finále. "Je to úplně neuvěřitelné. Před jízdou jsem na tom nebyla psychicky nejlíp. Půl hodiny před semifinále jsem brečela, protože to pro mě bylo strašně psychicky náročné, ale pak jsem si povídala s tátou a trenérem a natolik mě uklidnili, že jsem mohla jet s klidnou hlavou. A když jsem dojela do cíle, měla jsem z toho dobrý pocit," svěřila se.

Řada kajakářek v semifinále chybovala. Jízda se nevyvedla ani Minařík Kudějové, která po doteku osmé branky ztratila hodně času v protivodné dvacítce a stejně jako na mistrovství Evropy a olympijských hrách skončila před branami finále. "Začátek jsem jela dobře, ale pak mi odešly ruce. Nemohla jsem pořádně zabrat a ztrácela jsem všude," řekla po konečné 15. příčce. Podepsalo se na ní nachlazení, od středy ji trápila rýma. "Ale za ty dva dny jsem se vykurýrovala, dneska jsem už byla fakt dobrá. Ale možná to tam zůstalo," uvažovala.

Nadějně se vyvíjela jízda Nesnídalové, která ale ztratila v závěru a obsadila 18. pozici. Světová šampionka z roku 2019 Tercejlová pádlem odhodila tyčku na deváté brance a dostala padesátisekundovou penalizaci. Australská superhvězda Foxová, která jela jako poslední, po dojezdu figurovala na vedoucí pozici, ale pak dostala padesátisekundovou penalizaci za špatný průjezd dvanácté branky. Nedostala do branky celou hlavu, což rozhodčí potvrdili z videozáznamu.

Obhájce světového titulu Prskavec nastupoval po devatenáctém místě v kvalifikaci jako první z českých závodníků a po nepříliš vydařené jízdě se zařadil na šestou příčku se značnou ztrátou na nejlepší. Od finálové desítky ho nakonec dělilo jen pět setin. Oba jeho reprezentační kolegové dostali padesátisekundovou penalizaci. Přindiš se nevešel celou hlavou do jednadvacáté branky, Hradilek stejně chyboval o branku dříve.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Při sebevražedném útoku v Somálsku zemřelo nejméně sedm lidí

Nejméně sedm lidí v sobotu zemřelo při sebevražedném útoku nedaleko prezidentské rezidence v somálské metropoli Mogadišo, informovala agentura Reuters s odvoláním na místního představitele. Osm lidí je po výbuchu zraněných., dalších osm je zraněnýc

Bomba nastražená v autě explodovala ve chvíli, kdy byl vůz na křižovatce. Svědek agentuře Reuters popsal, že viděl sedm zničených automobilů a tři rikši. Celá křižovatka byla podle něj potřísněna krví.

Kdo za útokem stojí, zatím není zřejmé. Podobné útoky nicméně často provádí islamistické hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida. Šabáb chce v africké zemi svrhnout vládu a prosadit svůj přísný výklad islámského práva.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Kanadská katolická církev se omluvila za utrpení, které musely snášet domorodé děti v internátních školách

Kanadská katolická církev se veřejně omluvila za utrpení, které musely snášet statisíce domorodých dětí v internátních školách, kde se usilovalo o jejich násilnou asimilaci. Biskupové v prohlášení napsali, že cítí hlubokou lítost a upřímně se omlouvají za to, že se církev podílela na systému, jehož cílem bylo vymazání domorodé kultury a spirituality, a za to, že její představitelé týrali a zneužívali své svěřence.

Internátními školami, které financoval stát a které provozovaly povětšinou katolické misionářské kongregace s cílem asimilovat děti původních obyvatel, prošlo v Kanadě v 19. a 20. století na 150 000 nezletilých. Vyšetřovací zpráva kanadských úřadů z roku 2015 označila systém, který vynucoval odloučení dětí od rodičů, za "kulturní genocidu". Děti navíc byly často vystaveny týrání, sexuálnímu zneužívání a hladovění, odhadem 6000 jich zemřelo.

Letos se o zločinech spáchaných v těchto školách a otřesných podmínkách, které tam panovaly, opět začalo mluvit kvůli nálezům hromadných pohřebišť na pozemcích internátů. Na místě bývalé internátní školy v Marievalu v provincii Saskatchewan objevili vyšetřovatelé na 750 neoznačených hrobů. U někdejší církevní školy ve městě Kamloops v Britské Kolumbii se našly ostatky 215 dětí, těm nejmladším byly zhruba tři roky.

"Řada katolických komunit a diecézí se podílela na systému, který vedl k potlačování domorodých jazyků, kultury a spirituality a nedokázal respektovat bohatou historii, tradice a moudrost původních obyvatel. Uznáváme, že někteří členové katolického společenství spáchali těžké přečiny," uvedli biskupové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy