Zažijte atmosféru vánočních trhů v Norimberku!

Ilona Víchová
26. 11. 2012 14:41
Adventní vánoční trhy už pomalu začínají. Podívejte se na jeden z nich, vánoční trhy v Normiberku
Foto: Aktuálně.cz

Navštivte největší vánoční trhy v Evropě. Norimberk nabízí kouzlo a atmosféru Vánoc, která se přenese na každého návštěvníka. Užijte si krásný den a ochutnejte pečené kaštany, bavorský vánoční chléb nebo tradiční norimberský marcipán. Vánoce se blíží, je čas začít mlsat.

Vánoční trhy Norimberk

Největší vánoční trhy Evropy charakterizuje svařené víno a marcipán. Všude po městě voní punč a čerstvě napečený bavorský chléb. Dokonce i turisté ze vzdálených zemích lítají několik hodin, aby zažili atmosféru Norimberku před Vánoci, alespoň na jeden jediný den.

Foto: Aktuálně.cz
 

Neopakovatelné kouzlo zažijete v Norimberku už od 30. listopadu. Vánoční trhy budou návštěvníkům otevřeny až do 24. prosince. Největší dění zažijete na náměstí Hauptmark s kulisou kostela Panny Marie, s kašnou a s výhledem na gotický kostel sv. Sebalda v historickém jádru města.

Velkolepá atmosféra

Vánoční trhy v Norimberku tvoří více jak 180 stánků ze dřeva a červeno-bílé látky, která je použitá na střechy. Trhy nabízí tradiční vánoční zboží. Vedle úžasných norimberských perníčků a voňavého biskupského chlebíčku najdete i ostatní sladkosti, dřevěné hračky, vánoční ozdoby a jiné krásné předměty. Během náročného putování po tržnici se posilníte svařeným vínem nebo opékanou obrovskou klobásou.

Foto: Aktuálně.cz

Norimberský vánoční trh nabízí i stánky partnerských měst, kde si zakoupíte tradiční umělecká díla ze zemí jako je Skotsko, Ukrajina nebo Nikaragua. Pro děti je připravený bohatý kulturní program v domě, který nese název Sternenhaus. Romantickou atmosféru vám doplní projížďka historickým poštovním vozem taženým koňmi. Užijte si největší vánoční svátek v Německu, který místní nazývají Christkindlesmarkt.

Tisíce světel

V centru města na několika náměstí zavládne vánoční nálada. Náměstí Hauptmarkt se rozzáří leskem nepřeberného množství světýlek. Trh "partnerských měst" najdete na radničním náměstí. Norimberské dětské vánoce zažijete na nedalekém náměstí Hans-Sachs-Platz. Ochutnejte tradiční pečené jablko se skořicí nebo voňavé bramborové placky. Poslední den trhů je otevřený na Štědrý den 24. prosince do 14:00 hodin.

Historie norimberských trhů

Původ vánočního trhu sahá hluboko do historie. Romantické vánoční trhy v dnešní podobě, ale začaly až během 19. století. Souviselo to s rozvojem průmyslu. První zmínku o podobných trzích najdete v městské kronice z roku 1697. Větší oblibu a více zboží našli obyvatelé Norimberka už na konci 17. století. Postupem času, kdy bylo stále větší tradicí obdarovat své blízké dárkem v období Vánoc, se zvykům přizpůsobil i trh.

Foto: Aktuálně.cz

Svoji atmosféru měl trh už v dávné historii, ale podobu dnešních vánočních trhů nabral až mnohem později. Trhy měly svůj význam, ale spíše jako dodání potravin. Dokonce i vyhlášené trhy na Striezelmarkt v Drážďanech byly obyčejným mastným trhem. Se zvykem někoho obdarovat přišla veliká změna a sní romantické vánoční trhy v Norimberku.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Turecko ohrožuje evropské hranice, zvažte jeho členství v celní unii, žádá EU řecký premiér

Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis vyzval členské země Evropské unie, aby zvážily pokračování celní unie s Tureckem. Uvádí to agentura Reuters. Mitsotakis pronesl výzvu po pátečním setkání v Nikósii s kyperským prezidentem Nicosem Anastasiadesem a s egyptským prezdidentem Abdalem Fatahem Sisím. Zástupci tří zemí se shodli na tvrdé kritice počínání Turecka ve Středomoří.

"Není možné, aby tato země (…) měla výjimku z cel, těžila z přístupu na společný trh a současně ohrožovala východní hranici Evropské unie," uvedl na adresu Turecka Mitsotakis. Celní unie s Tureckem vstoupila v platnost 31. prosince 1995 a díky ní není zahraniční obchod mezi Tureckem a zeměmi EU zatížen cly. Podle Eurostatu bylo v roce 2019 Turecko pátým největším obchodním partnerem EU. Vývoz do Turecka činil 68,2 miliard eur (zhruba 1,76 bilionu korun) a dovoz z Turecka 69,8 miliard eur (zhruba 1,8 bilionu korun). V případě ČR činil export do Turecka 44,2 miliardy korun a import 38,4 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy