Nikdo neví, k čemu jsou. Záhadné monumenty skrývají počátky lidské civilizace

Dan Poláček Magazín Dan Poláček, Magazín
19. 9. 2024 8:48
Svět je plný záhadných míst, jejichž účel je dodnes neznámý. "Přepište dějiny," volají občas popularizátoři některých prastarých monumentů. Podiv vzbuzuje třeba naleziště Puma Punku se svými precizně opracovanými stavbami. Pravda je ale vedle teorií o mimozemském původu střízlivější, materiálu k bádání dost. Na světě existují stavby starší než klasické písmo. Podívejte se na některé z nich.
Osoba prochází před plošinou Ahu Nau Nau se sedmi sochami moai na pobřeží Velikonočního ostrova, Chile, 2. dubna 2024.
Osoba prochází před plošinou Ahu Nau Nau se sedmi sochami moai na pobřeží Velikonočního ostrova, Chile, 2. dubna 2024. | Foto: Profimedia.cz

Kamenné sochy moai, Velikonoční ostrov

První lidé na jeden z nejodlehlejších ostrovů na světě připluli pravděpodobně v půlce prvního tisíciletí. Nově objevená krajina byla plná lesů s úrodnou sopečnou půdou, okolní moře bylo plné ryb a delfínů. A protože byla obživa jednoduchá, nová kultura se soustředila na stavbu soch moai. Celkově jich je na ostrove 887, obyvatelé jich vztyčili na tři stovky. K čemu ale sochy sloužily, není jasné, každá vážila několik tun (průměrně čtrnáct), přičemž ta největší, 21metrová, váží 270 tun. Na hlavách měly původní i takzvané "pukao" připomínající klobouk. Archeologové se ale více shodují na tom, že než coby pokrývka hlavy pukao reprezentovaly účes, který se v době výstavby na ostrově nosil.

Populace se ale rychle zvětšovala, až v určitý moment nebyla schopna se na ostrově uživit. Nastal pád. Na Velikonoční ostrovy sice před staletími přivezli hospodářská zvířata, jenže s nim přijely i krysy, které začaly požírat klíčící palmy, z kterých obyvatelé stavěli domy i lodě. Civilizace vzala za své a poslední původní obyvatelé zemřeli v 19. století.

 

Právě se děje

Další zprávy