Záhada letu Malaysia Airlines. Najdete ztracené letadlo?

Magazín ČTK Magazín, ČTK
19. 3. 2014 10:21
Do pátrání po zmizelém letounu se již zapojily tři miliony lidí po celém světě.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Peking/Washington - Sledujete s napětím, jak specializované týmy hledají pohřešované letadlo společnosti Malaysia Airlines? Do pátrání se můžete zapojit i vy, a přidat se tak ke třem milionům lidí, kteří hledají indicie na satelitních snímcích.

Snímky zobrazující území o rozloze 24 000 kilometrů čtverečních poskytla americká společnost DigitalGlobe.

Na vyznačených místech lidé našli pomocí satelitních snímků něco podezřelého
Na vyznačených místech lidé našli pomocí satelitních snímků něco podezřelého | Foto: Repro Aktuálně.cz

Ta zahájila svůj projekt na stránkách tomnod.com 11. března, když vyzvala veřejnost, aby začala prohledávat fotky s vysokým rozlišením z pěti jejích satelitů, a pokusila se tak pomoci při hledání. Odezva byla tak velká, že minulý týden způsobila přetížení serverů.

Našel jsem něco, co má tvar letadla

Dobrovolníci pátrající na internetu od té doby v debatách poukázali na řadu míst, kde nalezli předmět ve tvaru letadla. "Má to tvar letadla, ale pochybuji. Podobný tvar je na mapovém výseku 112075, taky blízko řeky... nejspíš jsou to potopené stromy," napsal uživatel pod jménem Rasande Tyskar Youness Mikou.

Jak najít letadlo

Malaysia Airlines - Tomnod

1) Jděte na stránky http://www.tomnod.com/nod/

2) Klikněte na JOIN NOW ("Připoj se nyní")

3) Proklikejte šipkami základní informace a klikněte na "GO".

"Je to trochu malé, ale tvarem to určitě letadlo připomíná," odpověděla mu diskutérka s přezdívkou Alice von Malice. Další pátrající zmiňují oblasti, kde podle jejich zdání plují na moři sedadla stroje, trosky, velké olejové skvrny či dokonce "socha Ježíše".

Do hledání na webových stránkách Tomnod se zapojily i celebrity. Například americká zpěvačka a herečka Courtney Love tvrdí, že pohřešované letadlo objevila.

Červenou barvou označila dvě místa. "Nejsem sice žádný odborník, ale zblízka to vypadá jako letadlo a olejová skvrna. Modlím se za rodiny pohřešovaných lidí," napsala Courtney k fotce na svém Facebooku.

Firma pomocí svých programů vybírá nejslibnější stopy, na které ji uživatelé upozorňují.  "Analytici firmy prověří označená místa a vyberou zhruba deset nejvýznačnějších. Informace pak předají zákazníkům a úřadům," uvedla společnost DigitalGlobe. "Společnost je v přímém kontaktu s americkou vládou," dodala.

Lidé alespoň vypátrají, kde letadlo není

Projekt ale podle odborníků asi nepovede k nalezení letadla, může však vyloučit oblasti, kde letadlo není. "Iniciativa tak ušetří důležitý čas profesionálním analytikům, kteří zkoumají snímky, a pátracím týmům.

Společnost DigitalGlobe oznámila, že denně přidává nové snímky, včetně nové zóny pátrání v Indickém oceánu. Na zhruba 257 milionech zhlédnutých snímků dobrovolníci označili 2,9 milionu potenciálně zajímavých oblastí.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Hamáček: O letošních Velikonocích nebude žádné koledování ani sousedské přípitky

Tradiční velikonoční koledování nebo připíjení si se sousedy nebude letos možné, řekl v pondělí novinářům ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Současná vládní nařízení kvůli novému koronaviru to nedovolují. Omezení pohybu platí od 12. března. K rozvolňování opatření musí podle něj Česká republika přistupovat opatrně.

"Podle současných opatření to možné není," odpověděl Hamáček na dotaz, zda mohou příští pondělí koledníci vyrazit po vesnici nebo zda si kolegové a sousedé mohou tradičně připít slivovicí. Ministr také zopakoval, že má opatrný postoj k rozvolňování vládních opatření. Již dříve uvedl, že by je vláda neměla výrazně měnit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy