Záhada letu Malaysia Airlines. Najdete ztracené letadlo?

Magazín ČTK Magazín, ČTK
19. 3. 2014 10:21
Do pátrání po zmizelém letounu se již zapojily tři miliony lidí po celém světě.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Peking/Washington - Sledujete s napětím, jak specializované týmy hledají pohřešované letadlo společnosti Malaysia Airlines? Do pátrání se můžete zapojit i vy, a přidat se tak ke třem milionům lidí, kteří hledají indicie na satelitních snímcích.

Snímky zobrazující území o rozloze 24 000 kilometrů čtverečních poskytla americká společnost DigitalGlobe.

Na vyznačených místech lidé našli pomocí satelitních snímků něco podezřelého
Na vyznačených místech lidé našli pomocí satelitních snímků něco podezřelého | Foto: Repro Aktuálně.cz

Ta zahájila svůj projekt na stránkách tomnod.com 11. března, když vyzvala veřejnost, aby začala prohledávat fotky s vysokým rozlišením z pěti jejích satelitů, a pokusila se tak pomoci při hledání. Odezva byla tak velká, že minulý týden způsobila přetížení serverů.

Našel jsem něco, co má tvar letadla

Dobrovolníci pátrající na internetu od té doby v debatách poukázali na řadu míst, kde nalezli předmět ve tvaru letadla. "Má to tvar letadla, ale pochybuji. Podobný tvar je na mapovém výseku 112075, taky blízko řeky... nejspíš jsou to potopené stromy," napsal uživatel pod jménem Rasande Tyskar Youness Mikou.

Jak najít letadlo

Malaysia Airlines - Tomnod

1) Jděte na stránky http://www.tomnod.com/nod/

2) Klikněte na JOIN NOW ("Připoj se nyní")

3) Proklikejte šipkami základní informace a klikněte na "GO".

"Je to trochu malé, ale tvarem to určitě letadlo připomíná," odpověděla mu diskutérka s přezdívkou Alice von Malice. Další pátrající zmiňují oblasti, kde podle jejich zdání plují na moři sedadla stroje, trosky, velké olejové skvrny či dokonce "socha Ježíše".

Do hledání na webových stránkách Tomnod se zapojily i celebrity. Například americká zpěvačka a herečka Courtney Love tvrdí, že pohřešované letadlo objevila.

Červenou barvou označila dvě místa. "Nejsem sice žádný odborník, ale zblízka to vypadá jako letadlo a olejová skvrna. Modlím se za rodiny pohřešovaných lidí," napsala Courtney k fotce na svém Facebooku.

Firma pomocí svých programů vybírá nejslibnější stopy, na které ji uživatelé upozorňují.  "Analytici firmy prověří označená místa a vyberou zhruba deset nejvýznačnějších. Informace pak předají zákazníkům a úřadům," uvedla společnost DigitalGlobe. "Společnost je v přímém kontaktu s americkou vládou," dodala.

Lidé alespoň vypátrají, kde letadlo není

Projekt ale podle odborníků asi nepovede k nalezení letadla, může však vyloučit oblasti, kde letadlo není. "Iniciativa tak ušetří důležitý čas profesionálním analytikům, kteří zkoumají snímky, a pátracím týmům.

Společnost DigitalGlobe oznámila, že denně přidává nové snímky, včetně nové zóny pátrání v Indickém oceánu. Na zhruba 257 milionech zhlédnutých snímků dobrovolníci označili 2,9 milionu potenciálně zajímavých oblastí.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Řecko a Turecko zasáhlo zemětřesení

Část Řecka a Turecka v pátek zasáhlo zemětřesení s ohniskem v Egejském moři v hloubce 16,5 kilometru. Otřesy pocítili i obyvatelé Atén a Istanbulu, píše agentura AP. Ohnisko se nacházelo 13 kilometrů severně od řeckého ostrova Samos. Podle Evropského středomořského seizmologického centra (EMSC) otřes dosáhl síly 6,9 stupně, turecké úřady uvádí sílu 6,6 stupně.

Podle prvních zpráv z tureckých médií největší škody zaznamenalo pobřežní město Izmir, kde žijí tři miliony obyvatel, a jeho okolí. V oblasti se zřejmě zřítilo několik budov. Škody hlásí také řecký ostrov Samos, kde žije 45 000 obyvatel. Podle agentury AFP pobřeží ostrova zasáhlo malé tsunami. Ani z Řecka ani z Turecka nejsou zatím hlášeni mrtví či ranění.

před 1 hodinou

Elektronická evidence tržeb se odkládá až do konce roku 2022

Odklad elektronické evidence tržeb (EET) se prodlouží až do konce roku 2022. Prezident Miloš Zeman tuto změnu zákona podepsal, informoval dnes ČTK jeho mluvčí. Důvodem odkladu je podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) snaha ulevit podnikatelům v době koronavirové epidemie. Podle expertů i opozice to znamená konec tohoto projektu.

Povinnost EET je prozatím zrušena do konce letošního roku. Vláda navrhla další odklad na základě aktuální situace kolem šíření koronaviru, výhledu ekonomiky a konzultace s podnikatelskými svazy, asociacemi a komorami. O osudu EET se nejspíš rozhodne ve sněmovních volbách na podzim 2021. Schillerová věří tomu, že EET bude obnoveno.

Zdroj: ČTK
Další zprávy