Zachraňme sedm ekosystémů, vyzývají experti

Vanda Králová
19. 5. 2008 16:26
Účastníci konference se pokouší zachránit biodiverzitu

Bonn - Do německého Bonnu se sjely delegace ze 190 zemí světa.

Pokusí se zpomalit vymírání rostin a živočichů.

Konference OSN, která startuje dnes a potrvá do konce května, se zaměří na sedm ekosystémů, jejichž ochrana je podle expertů na biodiverzitu klíčová.

Jsou to:

Zemědělské oblasti

Foto: Evropská komise

Zachování biodiverzity v zemědělských oblastech je zásadní, protože souvisí s celosvětovou produkcí potravin a dalších důležitých surovin, jako je bavlna (pro výrobu oblečení), dřevo (stavební materiál a palivo) a rostliny (pro lékařské účely).

Více o zemědělství: Zemědělství v Africe čeká revoluce. Za milióny dolarů

Zemědělství je zároveň největší hrozbou pro rostlinné a živočišné druhy v agrárních oblastech, které ubývají alarmující rychlostí, čímž ohrožují i okolní ekosystémy.

Pouště a polopouště

Foto: Reuters

Pouštní a polopouštní oblasti - včetně savan - pokrývají asi 47 procent suchozemského povrchu planety. Suché oblasti zabírají obrovské plochy v Austrálii, Číně, Rusku, Spojených státech a Kazachstánu.

Více o suchých oblastech: Vyschlý Kypr zvažuje dovoz vody

V šesti státech dokonce oblasti bez vody zabírají celých 99 procent jejich povrchu. Patří mezi ně Botswana, Burkina Faso, Irák, Kazachstán, Moldávie a Turkmenistán.

Tyto oblasti jsou přitom stěžejní pro migraci některých druhů ptáků. Obývá je 11.700 druhů endemitních rostlin a živočichů, kteří nežijí nikde jinde na světě.

Lesy a pralesy

Bude tu tento les stát ještě za 20 let?
Bude tu tento les stát ještě za 20 let? | Foto: Cesar Paes Barreto

Biodiverzita lesů je podstatná především proto, že jsou ekosystémem, který nejvíce ohrožuje lidská činnost, a domovem největšího počtu rostlinných a živočišných druhů vůbec.

Během posledních 8.000 let zmizelo ze Země přibližně 45 procent celkové lesní plochy, nejvíce za posledních sto let.

Organizace pro potraviny a zemědělství při OSN odhaduje, že se v důsledku odlesňování ročně ztratí okolo 13 milionů hektarů lesů.

Více o lesích: Ze 7 miliard stromů pro Zemi je vysazena už třetina

V minulosti převládal názor, že lesy jsou především zdrojem dřeva. Dnes se naopak zmiňuje hlavně potřebnost lesních porostů pro zmírňování klimatických změn a udržování ekosystémů.

Voda na souších

Meandrující potok v Krugerově národním parku vypadá nevinně. Až zaprší, povalí se tudy ohromná masa vody.
Meandrující potok v Krugerově národním parku vypadá nevinně. Až zaprší, povalí se tudy ohromná masa vody. | Foto: Pavel Baroch

Voda je nenahraditelným zdrojem pro veškeré živé organismy. Proto si vodstva ve vnitrozemí zaslouží takovou pozornost. A to jako důležitý zdroj nejen pitné vody, ale i zisku a obživy, především v chudších oblastech rozvojového světa.

Tyto ekosystémy navíc zajišťují produkci energie, dopravu, rekreaci a turismus, zachovávání usazenin a živin a vytváření přirozeného prostředí pro různé druhy fauny a flory.

Biodiverzita sladkovodních ekosystémů klesá rychleji než kdekoliv jinde. Může za to hlavně rozvoj vodní infrastruktury, přeměna půdy, odčerpávání vody, znečištění, přílišná těžba dřeva a invaze nepůvodních druhů podporovaná člověkem.

Více o vodstvu na souši: Čínské jezero s pitnou vodou ohrožují bující řasy

Ostrovní endemité

Foto: Reuters

Speciální pozornosti se na konferenci dostane ostrovům jako přirozenému prostředí největšího počtu endemintních druhů a zároveň místu, kde dochází nejčastěji k jejich vymírání. Přibližně polovina druhů, které zmizely za posledních 400 let, byla původem z některého z ostrovů.

Více o vymírajících endemitech: V Austrálii vymírají divoce žijící zvířata

Tyto ekosystémy jsou přitom - jako unikání dědictví evoluce -nenahraditelnými poklady. Jsou také klíčové pro obživu, hospodářství a kulturní identitu 600 milionů ostrovanů - jedné desetiny veškeré světové populace.

Během minulého století byla ostrovní biodiverzita podrobena silnému tlaku nepůvodních živočišných a rostlinných druhů, změnám prostředí, nadměrnému využívání ostrovních zdrojů a v rostoucí míře také klimatickým změnám a znečištění.

Moře a oceány

Foto: Greenpeace

Oceány zabírají více než 70 procent povrchu země a tvoří 95 procent biosféry. Proto se stav jejich biodiverzity stal jedním z klíčových bodů konference OSN. Život v moři je zhruba tisíckrát starší než lidský rod.

Více o mořích:  Plasty v mořích zabíjejí zvířata. Ohrožují ale i lidi

Moře však čelí nebývalým hrozbám, které způsobili lidé. Patří mezi ně například rybaření nebo doprava, následky nakládání s odpady, nadbytek živin v důsledku zemědělského rozvoje a zavlékání nepůvodních druhů.

Horské oblasti

Foto: Martina Běhounková

Posledním ze sedmi ekosystémů, které konference vybrala coby nejohroženější, jsou horské oblasti. Hory se nacházejí na všech kontinentech, ve všech zeměpisných šířkách a ve všech typech prostředí. "Vodárny světa", jak se jim někdy přezdívá, poskytují pitnou vodu pro více než polovinu lidstva.

 

Právě se děje

před 58 minutami

Indičtí policisté zastřelili podezřelé ze znásilnění a vraždy

Indičtí policisté zastřelili čtveřici mužů podezřelých ze znásilnění a vraždy 27leté veterinářky. Muži se pokusili během rekonstrukce na místě, kde se čin minulý týden odehrál, policisty odzbrojit a utéct. Ti ale zahájili palbu. Dva policisté jsou zranění. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC.

Spálené tělo veterinářky bylo nalezeno minulý čtvrtek pod silničním nadjezdem ve vesnici nedaleko města Hajdarábád. Podle policie byla oběť před smrtí zřejmě hromadně znásilněna, nicméně kvůli špatnému stavu jejího těla to lze jen těžko ověřit. Policie zatkla čtyři podezřelé a dočasně postavila mimo služby tři policisty, kteří podle rodiny oběti nereagovali dostatečně rychle poté, co byla veterinářka nahlášena jako nezvěstná.

Zdroj: ČTK
Další zprávy