Vyschlý Kypr zvažuje dovoz vody

ntq, Reuters
29. 1. 2008 13:20
Kypr prosí Boha o déšť, pomůže Řecko
Sucho je už takové, že přehrada v části Limassol je úplně na dně.
Sucho je už takové, že přehrada v části Limassol je úplně na dně. | Foto: Reuters/Andreas Manolis

Nicosia - Suchem postižený Kypr bude dovážet vodu z Řecka. Akutní nedostatek vody tam nyní přivedl vládu k drastickým přídělovým dávkám farmářům. Pokud by se situace nezlepšila do dubna, příděly by dostávaly i domácnosti.

Středozemní ostrov zažil tuto zimu pouze jeden déšť, který přitom nebyl ani moc vydatný. Nastávající rok bude tedy už čtvrtým rokem such v řadě. Studny a jiné rezervy jsou už teď zaplněny pouze z necelé desetiny.

"Rozhodnutí, zda opravdu dovezeme vodu v tankerech z Kréty, záleží na počasí v příštích dvou měsících. Avšak dlouhodobá předpověď žádné vydatné deště neslibuje," řekl tamní ministr zemědělství Photis Photiou. "Je půlka ledna a měla by tedy být zima a období dešťů, ale vypadá to tu jako uprostřed léta," řekl pro Reuters.

Foto: Aktuálně.cz

"Importovat vodu není snadná záležitost. Po této možnosti jsme se poohlíželi už osm let zpátky a už tenkrát byla cena celé operace velmi vysoká," dodal.

Pravoslavné modlitby

Na Kypru nejsou sucha ničím neobvyklým, avšak současná situace je akutní natolik, že pravoslavní řečtí Kypřané se teď v kostelech modlí za déšť.

"Všichni dostaneme šanci prosit našeho Boha, aby ukončil sucha na Kypru," řekl patriarcha Chrysostomos. "Nemáme žádných pochyb o tom, že Bůh nás vyslyší a sešle nám déšť, který tak hodně potřebujeme."

Takové modlitby a prosby je možné na Kypru slyšet už od prosince, kdy tady naposled a jen trochu zapršelo.

Oficiální čísla uvádějí, že na Kypru se za posledních 35 let snížil srážkový úhrn o dvacet procent, což je číslo, které už lze považovat za klimatickou změnu.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Patnáctiletá Bartůňková si turnaj v Istanbulu nezahraje

Nikola Bartůňková skončila při své premiéře v kvalifikaci turnaje WTA před branami hlavní soutěže. Na antuce v Istanbulu patnáctiletá Češka v kvalifikačním finále podlehla po dlouhém boji 4:6, 7:5, 3:6 Rusce Anastasii Gasanovové, 181. hráčce žebříčku a přemožitelce Karolíny Plíškové z lednového turnaje v Abú Zabí.

Zdroj: Sport
Další zprávy