Zabíjet psy pro maso je ilegální, rozhodl jihokorejský soud. Aktivisté věří v úplný zákaz psího masa

Magazín Magazín
23. 6. 2018 6:35
Městský soud v jihokorejském Bucheonu rozhodl, že zabíjení psů pro maso je nelegální. Aktivisté věří, že přelomové rozhodnutí by mohlo pomoci k úplnému zákazu psího masa v zemi. Chování psů je v Jižní Koreji populární a neregulovanou živností, která nespadá pod běžné zákony o chovu zvířat. Aktivisté upozorňují na to, že podmínky na farmách a trzích porušují práva psů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Čtvrteční soudní přelíčení v jihokorejském Bucheonu proti provozovateli psí farmy dopadlo dobře pro všechny milovníky psů. Soud rozhodl, že konzumace masa je nelegální důvod pro zabíjení čtyřnohých přátel lidí. Spor proti provozovateli farmy vedla organizace na ochranu zvířat Care, která nakonec uspěla a farmář tak musí zaplatit pokutu 3 miliony wonů (zhruba 60 tisíc korun).

Podle právničky organizace Care, kterou citoval britský Guardian, by se rozhodnutí mohlo stát precedentem pro zákaz veškeré konzumace psího masa v zemi.

Psí maso je součástí jihokorejské kuchyně dlouhá léta. Ročně se podle Guardianu sní milion psů. V poslední době však spotřeba psího masa klesá, jednak kvůli stoupajícímu tlaku aktivistů, ale i proto, že pro mladou generaci Jihokorejců představuje psí maso tabu.

V souvislosti s letošní zimní olympiádou v jihokorejském Pchjongčchangu vyzvala Korejská asociace pro ochranu zvířat veřejnost k tomu, aby bojkotovala prodej a konzumaci psího masa.

Vloni v červenci bylo organizací Humane Society International osvobozeno 149 psů před tradičním festivalem Bok Nal, na kterém se psí maso konzumuje. List The Independent napsal, že mezi osvobozenými zvířaty bylo také patnáct štěňat, která měla být zpracována na polévku.

Chování psů je v Jižní Koreji populární a neregulovanou živností, která nespadá pod běžné zákony o chovu zvířat. Aktivisté upozorňují na to, že podmínky na farmách a trzích porušují práva psů.

V zemi existuje zhruba 17 tisíc psích farem, pouze 40 procent Jihokorejců si myslí, že by konzumace psího masa měla být zakázána, ukázal loňský výzkum. Podle Guardianu byl nyní v jihokorejském parlamentu představen návrh zákona, který byl zabíjení psů pro maso zakázal.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Německá prokuratura obvinila cášského biskupa ze zpronevěry

Německá prokuratura obvinila světícího biskupa v Cáchách Johannese Bündgense ze zpronevěry. Informovala o tom dnes agentura DPA. Podle vyšetřovatelů hodnostář zneužil plné moci 78leté ženy trpící demencí a nechal si na svůj soukromý účet z jejího jmění převést celkem 128 000 eur (3,2 milionu korun). Bündgens oznámil, že po dobu svého stíhání nebude dál zastávat svůj úřad.

Podle obvinění biskup peníze získané od seniorky použil na nákup nemovitosti a slíbil jí, že v jeho domě bude mít doživotní právo užívat byt. Do katastru však nebylo věcné břemeno zaneseno.

Cášský biskup a Bündgensův nadřízený Helmut Dieser řekl, že je vyšetřováním šokován a chce, aby se celá záležitost pečlivě prověřila. Bündgens oznámil, že celou částku už ženě vrátil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy