reklama
 
 

Jak jste mohla opustit své věrné psy? Do korejské exprezidentky se pustili i ochránci zvířat

15. 3. 2017
Bývalá jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje, která byla minulý týden kvůli korupčnímu skandálu sesazena z funkce, se stala terčem další kritiky. Bojovníci za práva zvířat jí vyčítají, že při odchodu z prezidentského paláce nechala na místě svých sedm psů. Dvě jihokorejské ochranářské organizace uvedly, že prezidentka porušila zákony o ochraně zvířat, když psy jihokorejského plemene jindo opustila.

Organizace na ochranu zvířat v pondělí předložily oficiální stížnost příslušným úřadům na jihokrejskou exprezidentku Pak Kun-hje. Nabídly také, že pro psy - dva rodiče a pět štěňat, najdou nový domov.

Mluvčí prezidentského Modrého domu Kim Tong-čo kritiku odmítl. Podle něj byla zvířata v prezidentském paláci zanechána mimo jiné kvůli přesvědčení, že by pro ně nebylo dobré, aby byla vytržena z místa, kde jsou zvyklá žít.

"Tahle štěňátka jindo vypadají tak roztomile ve svých vánočních oblečcích. Je bezcitné nechat je být," píše jedna z uživatelek na Twitteru.

"(Exprezidentka) řekla zaměstnancům, aby se o psy dobře postarali a aby pro ně našli v případě nutnosti nové dobré opatrovníky," prohlásil mluvčí.

Ochránci zvířat ale namítají, že psi plemene jindo jsou známí především oddaností a věrností svému majiteli. Z rodiny si vyberou pouze jednoho člena, kterému jsou oddaní, zbytek lidí ignorují.

List Korea Times napsal, že prezidentka byla známá láskou ke svým psům. Když byla v roce 2013 inaugurována, nastěhovala se do Modrého domu se dvěma psy plemene jindo, které dostala jako dar. Psímu páru se nedávno narodilo pět štěňat, která jsou stále příliš mladá na to, aby byla od matky odloučena, řekl mluvčí Modrého domu agentuře AP.

"Štěňata ještě nejsou schopna otevřít oči, ale jsou velmi zdravá," hlásila hrdě Pak Kun-hje na konci srpna 2015 na svém Facebooku. Žádala veřejnost, aby jim vybrala jména, neboť pak budou dobře růst a budou zdravá. Doufala, že se sejde co nejvíce návrhů. S ohledem na události posledních dní lze k tomu poznamenat: "Její tehdejší starosti na její dnešní hlavu…"

청와대에 들어올 때 삼성동의 주민들께서 선물해주셨던 진돗개 희망이와 새롬이가 어느덧 세월이 흘러 지난주에 5마리의 새끼를 낳았습니다. 강아지들은 아직 눈도 제대로 못 뜨고 어미 품에만 있지만 아주 건강하게 잘 태어났습니다. 늘 반겨주던 희망이와 새롬이 같이 잘 자라주길 바라며... 여러분이 우리의 진돗개 새끼들에게 이름을 지어주시면 더욱 의미 있고, 건강하게 잘 자랄 것입니다. 5마리의 새끼들이 좋은 이름을 받아서 잘 자라길 바라며, 여러분께서 댓글을 통해 많이 참여해주시길 기대합니다.

Zveřejnil(a) 박근혜 Park Geun-Hye dne 30. Srpen 2015

Podle stránek Korea Herald teď Modrý dům řeší způsob, jak nabídnout psy k adopci, aby se zachovala čistota jejich rodokmenu. Vše možná vyřeší angažování spolků pro ochranu zvířat v celé kauze.

Zatím není jasné, zda exprezidentka nějakým způsobem porušila zákony o opuštění zvířat, když psy nechala v prezidentském paláci. Opuštěná zvířata jsou v jihokorejských zákonech definována jako zvířata "potulující se bez majitele na veřejných místech" či zvířata "zanechaná v papírových krabicích nebo jiných nádobách". Opuštění zvířat může být potrestáno pokutou až milion wonů (22 000 Kč).

Při protestech proti odvolání prezidentky v Jižní Koreji zemřeli dva lidé | Video: Reuters |  01:11

autoři: ČTK, Magazín | 15. 3. 2017

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama