Jak jste mohla opustit své věrné psy? Do korejské exprezidentky se pustili i ochránci zvířat

ČTK Magazín ČTK, Magazín
15. 3. 2017 17:00
Bývalá jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje, která byla minulý týden kvůli korupčnímu skandálu sesazena z funkce, se stala terčem další kritiky. Bojovníci za práva zvířat jí vyčítají, že při odchodu z prezidentského paláce nechala na místě svých sedm psů. Dvě jihokorejské ochranářské organizace uvedly, že prezidentka porušila zákony o ochraně zvířat, když psy jihokorejského plemene jindo opustila.
Vlevo: Pak Kun-hje v září 2015 se svými štěňaty. Vpravo: Pětice štěňat na Vánoce 2016.
Vlevo: Pak Kun-hje v září 2015 se svými štěňaty. Vpravo: Pětice štěňat na Vánoce 2016. | Foto: Reuters

Organizace na ochranu zvířat v pondělí předložily oficiální stížnost příslušným úřadům na jihokrejskou exprezidentku Pak Kun-hje. Nabídly také, že pro psy - dva rodiče a pět štěňat, najdou nový domov.

Mluvčí prezidentského Modrého domu Kim Tong-čo kritiku odmítl. Podle něj byla zvířata v prezidentském paláci zanechána mimo jiné kvůli přesvědčení, že by pro ně nebylo dobré, aby byla vytržena z místa, kde jsou zvyklá žít.

"Tahle štěňátka jindo vypadají tak roztomile ve svých vánočních oblečcích. Je bezcitné nechat je být," píše jedna z uživatelek na Twitteru.

"(Exprezidentka) řekla zaměstnancům, aby se o psy dobře postarali a aby pro ně našli v případě nutnosti nové dobré opatrovníky," prohlásil mluvčí.

Ochránci zvířat ale namítají, že psi plemene jindo jsou známí především oddaností a věrností svému majiteli. Z rodiny si vyberou pouze jednoho člena, kterému jsou oddaní, zbytek lidí ignorují.

List Korea Times napsal, že prezidentka byla známá láskou ke svým psům. Když byla v roce 2013 inaugurována, nastěhovala se do Modrého domu se dvěma psy plemene jindo, které dostala jako dar. Psímu páru se nedávno narodilo pět štěňat, která jsou stále příliš mladá na to, aby byla od matky odloučena, řekl mluvčí Modrého domu agentuře AP.

"Štěňata ještě nejsou schopna otevřít oči, ale jsou velmi zdravá," hlásila hrdě Pak Kun-hje na konci srpna 2015 na svém Facebooku. Žádala veřejnost, aby jim vybrala jména, neboť pak budou dobře růst a budou zdravá. Doufala, že se sejde co nejvíce návrhů. S ohledem na události posledních dní lze k tomu poznamenat: "Její tehdejší starosti na její dnešní hlavu…"

Podle stránek Korea Herald teď Modrý dům řeší způsob, jak nabídnout psy k adopci, aby se zachovala čistota jejich rodokmenu. Vše možná vyřeší angažování spolků pro ochranu zvířat v celé kauze.

Zatím není jasné, zda exprezidentka nějakým způsobem porušila zákony o opuštění zvířat, když psy nechala v prezidentském paláci. Opuštěná zvířata jsou v jihokorejských zákonech definována jako zvířata "potulující se bez majitele na veřejných místech" či zvířata "zanechaná v papírových krabicích nebo jiných nádobách". Opuštění zvířat může být potrestáno pokutou až milion wonů (22 000 Kč).

Při protestech proti odvolání prezidentky v Jižní Koreji zemřeli dva lidé | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Krmenčíkův gól opět pomohl PAOK k výhře nad AEK Atény

Útočník Michael Krmenčík se střelecky prosadil ve druhém utkání PAOK Soluň za sebou a opět proti AEK Atény. Svým čtvrtým gólem v řecké fotbalové lize pomohl k výhře 2:1, kterou si jeho tým upevnil druhé místo za už jistým mistrem Olympiakosem Pireus.

Po téměř měsíci Krmenčík nastoupil v základní sestavě a ve 47. minutě otevřel skóre zápasu svým osmým soutěžním gólem za PAOK, kde od od ledna hostuje z belgických Brugg. Vzápětí zvýšil Stefan Schwab z penalty na 2:0, domácí v nastaveném čase už jen snížili rovněž z pokutového kopu.

Minulý týden Krmenčík skóroval proti AEK v poháru a pomohl svému týmu k postupu do finále.

před 6 hodinami

Nymburk podlehl Karsiyace 73:84 a v Lize mistrů končí opět ve čtvrtfinále

Basketbalisté Nymburka prohráli na závěrečném turnaji Ligy mistrů s tureckým týmem Pinar Karsiyaka 73:84 a stejně jako loni se rozloučili se soutěží ve čtvrtfinále. V pátém ročníku si svěřenci trenéra Orena Amiela vyrovnali svůj nejlepší výsledek. Karsiyaku čeká v pátek boj o nedělní finále se Zaragozou, která zdolala pořádající Nižnij Novgorod 86:78.

Nymburku nepomohl k úspěchu ani double double Stephena Zimmermana za 11 bodů a 10 doskoků či 14 bodů Hayden Daltona. Třetí tým turecké ligy dotáhli k úspěchu 19 body Sek Henry a dva hráči s double double Rayman Morgan (18 bodů a 16 doskoků) a Metecan Birsen (12 bodů a 13 doskoků).

Další zprávy