Singapur - Každý den zemřou kvůli znečištěné vodě více než 4000 lidí.
Pokud vlády nepodniknou systematické kroky, aby vodní zdroje vyčistily, hrozí jen letos smrt celkem 1,6 milionu obyvatel.
Vyplývá to z nové zprávy Světové zdravotnické organizace (WHO), o níž informovala agentura DPA.
Odstrašující statistikou se má zabývat i velká konference o udržitelném vodním rozvoji, která dnes začíná v Singapuru.
120 milionů v Evropě
"Je to problém, který zamořuje všechny země, rozvinuté i nerozvinuté," prohlásil podle singapurského deníku Straits Times koordinátor programu WHO pro vodu, sanitaci a zdraví James Bertram v předvečer mezinárodní konference.
Jen v Evropě nemá podle WHO přístup k pitné vodě 120 milionů lidí.
Ještě více jich žije v nedostatečných hygienických podmínkách, takže trpí průjmy, žloutenkou a dalšími nemocemi. Břišním tyfem se roku 2006 na starém kontinentu nakazilo 170 tisíc lidí.
V Asii podle odhadů Asijské rozvojové banky pije špinavou vodu 700 milionů lidí a dvě miliardy žijí v nehygienických podmínkách.
Singapurský vodní týden
Bertram tvrdí, že vlády musí problému věnovat prvořadou pozornost a předvídat výpadky zásobování vodou, které budou v budoucnu způsobeny zvyšující se poptávkou a změnami klimatu.
Podle něj je třeba obrátit pozornost k novým technologiím, jako je odsolování a filtrování vody.
Právě Singapur uvádí WHO coby model pro další země, které se potýkají s nedostatkem čistých vodních zdrojů. Město je známé systémem Newater, který recykluje odpadní vodu mikrofiltrací a reverzní osmózou.
Singapurský mezinárodní vodní týden, který v jihoasijské metropoli začíná v úterý, se zaměří na rozvoj vodních zdrojů ve městech. Účastní se ho 6000 politiků, průmyslníků a expertů.