Praha – Dr. Al Globus, pracovník NASA, se v posledních letech zabývá přesídlením lidí do vesmíru. Nyní tvrdí, že díky našim vědeckých i finančním schopnostem budeme moci začít stavět první město mimo Zemi už koncem tohoto století.
Vize rotujících vesmírných staveb na oběžné dráze Země, které pojmou až tisíce lidí, se zdá Globusovi víc než reálná. Problém nevidí ani ve stavu bez tíže. Ve vesmírném městečku by totiž panovala umělá gravitace, takže děti by vyrůstaly už se silnými svaly a mohly se tak vyrovnat s podmínkami na Zemi. V roce 2100 už totiž bude možná lidstvo osidlovat vesmír a na Zem bude létat jen na dovolenou.
Nutné je ale ještě splnit určité kroky, bez kterých není možné se přestěhovat. V první řadě je nutné snížit náklady na přepravu raketami, musíme být ve vesmíru také zcela soběstační a dokázat si obstarat potravu a zabezpečit solární energii. Dalším krokem expertů bude vymyslet stínění vesmírné osady před slunečním zářením.
"Pokud se jako lidé rozhodneme, že to uděláme, jsme schopni to zvládnout. Máme totiž vědecké i finanční možnosti, takže není důvod, proč bychom to nemohli udělat," řekla Al Globus Daily Mail s tím, že je ale nutné se vyhnout v příštích letech katastrofám, jakými by byly například ty jaderné.
Války nám mohou stěhování do vesmíru zhatit
"Klíčem k úspěchu by bylo, kdyby se lidé na Zemi konečně přestali navzájem zabíjet a všechen čas a peníze investovali do kosmických sídel," míní Globus, který by byl prý velmi překvapený, kdyby ke kolonizaci nakonec nedošlo.
Globus společně s NASA vyhlásil soutěž pro studenty, aby si vyzkoušeli své dovednosti v umění, vědě, matematice a inženýrství a navrhli takovouto vesmírnou osadu. Zatím přišla řada návrhů nejen z USA.
Sám Dr. Al Globus ale přiznává, že zatím nejsme dostatečně zralí, abychom začali budovat takovýto projekt. V příštích letech, ale budou prý vesmírné stavby finančně proveditelné a pro naše potomky let do vesmíru stejně běžný, jako třeba cesta z Prahy do New Yorku.