Za migrény může špatný spánek, varují vědci. Lidem schází fáze, kdy se jim zdají sny

Magazín Magazín
25. 9. 2021 14:19
Migréna dokáže pořádně zkomplikovat život. Člověk se probudí s nesnesitelnou bolestí hlavy, která během dne výrazně snižuje jeho produktivitu. Podle nové studie může být příčinou tohoto chronického nervového onemocnění nedostatek takzvaného REM spánku, který zásadně ovlivňuje myšlení a paměť.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

REM fáze spánku, jejíž název je odvozený od rychlých pohybů očí, by u dospělého člověka měla trvat zhruba 90 až 120 minut za noc. Když se do ní lidé dostanou, tak obvykle mají barvitější sny, více se v posteli převalují a také intenzivněji dýchají a rychleji jim bije srdce. Dostatek tohoto typu spánku pak pomáhá třídit paměť a stimuluje činnost mozku.

Vědce z Americké akademie neurologie zajímalo, jak kvalita spánku souvisí s migrénami, a tak se podrobněji podívali na data z celkem 32 studií. K dispozici měli záznamy o více než deseti tisících dospělých a dětí, kteří vyplňovali dotazníky o tom, jak dlouho jim trvá usnout, jak dlouho a jak dobře spí, jak často se v noci budí a jak svěží bývají během dne.

Na základě odpovědí u nich určili takzvaný Pittsburský index kvality spánku a zjistili, že zkoumaní, kteří trpěli migrénami, ho měli výrazně nižší než ti, co chronickou bolest hlavy nepoznali. Informoval o tom zpravodajský web stanice CNN.

Mnoho účastníků výzkumu také podstoupilo polysomnografii, test spánku, který dovede určit, jak člověku v noci pracují tělesné funkce, a používá se k diagnostice spánkových poruch. Z výsledků vyplynulo, že dospělí a děti s migrénami v REM fázi spánku strávili méně času než lidé bez migrén.

Už dřívější výzkumy podle vědců ukázaly, že během noci předcházející migréně dochází u člověka ke snížení času, kdy se nachází v REM spánku. V době, kdy pociťuje nedostatek spánku, také může trpět takzvanou kožní alodynií. Doteky druhých lidí, které mu obvykle nezpůsobují bolest, jsou pro něj najednou nesnesitelné a jde o jeden z příznaků počínající chronické migrény.

Američtí výzkumníci zároveň upozorňují, že migrény nejsou jen problémem dospělé populace a často postihují i děti. Varovnými příznaky pro rodiče může být, když jejich potomci dlouho ponocují, a paradoxně i to, že rychleji usínají. Pokud totiž člověk usíná okamžitě po ulehnutí do postele, může to značit spánkovou deprivaci.

Prášky na spaní přitom mohou být až poslední možností, jak nedostatek spánku a s ním související migrény řešit. Děti i dospělí mohou problému předejít, pokud budou chodit spát a vstávat v pravidelných časech, před usnutím se vyvarují používání chytrých zařízení a přes den budou dbát na zdravý jídelníček. Důležité je také trávit dostatek času na denním světle.

Mohlo by vás zajímat: Chceme si užít a odkládáme spánek. Spánková prokrastinace je nový fenomén, říká Šóš

Když si každý den zkrátíme náš obvyklý spánek o hodinu, budeme na konci týdne ve stavu jako s jedním promile alkoholu v krvi, popisuje psychiatr. | Video: Emma Smetana
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 30 minutami

Muže v lese na Novojičínsku vážně zranil traktor, přimáčkl ho na strom

Letecky čtyřiašedesátiletého muže přepravili do Fakultní nemocnice Ostrava. Novináře o tom v neděli informoval mluvčí záchranné služby Lukáš Humpl. Neštěstí se stalo v obci Spálov. Muž pracoval v lese a traktor ho tam přimáčkl ke stromu. Na místo byla vyslána pozemní i letecká posádka.

"Pacient zůstal při vědomí, utrpěl však život ohrožující poranění. Zasahující lékař při prvotním vyšetření zjistil mnohočetná poranění, a to v oblasti hrudníku, břicha a pánve," uvedl Humpl. Posádky muži na místě poskytly neodkladnou péči a poté byl letecky přepraven do traumatologického centra fakultní nemocnice.

před 40 minutami

Vláda projedná změnu zákona o nakládání s geneticky modifikovanými organismy

Úprava má zahrnout změny vyplývající z evropské směrnice například v souvislosti s ochranou některých údajů žadatelů o oprávnění. Uvádí to materiál, který má ČTK k dispozici. Návrh vládě v pondělí předloží ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Podle materiálu evropská směrnice zavádí dílčí změny ve dvou oblastech. První je forma, v níž se podávají oznámení o způsobech nakládání s geneticky modifikovanými organismy. Jde o zavedení tzv. standardních datových formátů, které mají přispět k efektivnímu zpracování žádostí doručovaných Evropskému úřadu pro bezpečnost potravin, stojí v překládací zprávě.

Další oblastí je podle materiálu ochrana některých údajů, které musí žadatel o oprávnění k nakládání s geneticky modifikovanými organismy uvádět, ale jejich zveřejnění by ho mohlo poškodit v rámci konkurence. Může proto požádat o důvěrné zacházení s těmito informacemi. Nově se místo výčtu informací, které za důvěrné označit nelze, uvádí ty, u nichž je to možné. "Dále se doplňují případy, v nichž lze výjimečně i chráněné údaje zveřejnit," stojí v dokumentu.

před 1 hodinou

Senát na rozdíl od Sněmovny zpřístupní ve čtvrtek své sídlo veřejnosti

Při příležitosti státního svátku, který připomíná vznik samostatného československého státu v roce 1918, si lidé si budu moci prohlédnout Valdštejnský a Kolovratský palác v centru Prahy. Budou ale muset dodržovat protiepidemická opatření. Kancelář Senátu to uvedla na svém webu. Sněmovna na státní svátek 28. října zůstane uzavřena. Důvodem jsou podle informací tiskového odboru zejména pokračující oprava fasád sněmovních budov na Malostranském náměstí i nynější protikoronavirová opatření.

Sídlo Senátu bude otevřeno od 9:00 do 16:00. Ve Valdštejnském paláci si budou moci návštěvníci prohlédnout nejkrásnější historické prostory, mezi něž patří Rytířská síň, Audienční síň nebo Mytologická chodba. Podívat se budou moci také do jednacího sálu, kde dříve byly ustájeni koně vévody Albrechta z Valdštejna a kde nyní senátoři schvalují zákony. V Kolovratském paláci nahlédnou příchozí mimo jiné do Růžového a Zeleného salonku, kde zasedala prvorepubliková vláda.

Další zprávy