Stačí vzít sprej a z hákového kříže na zdi je pomocí několika šikovných tahů dortík s růžovou polevou. Nápis "můj Hitlere" se zase promění na slova "můj muffine". Pro italského umělce Piera Paola Spinazzeho, který v ulicích Verony prostřednictvím graffiti bojuje s rasismem, jsou podobné předělávky běžnou praxí. Píše o něm agentura Reuters.
"Starám se o své město tím, že nahrazuju symboly nenávisti něčím dobrým na zub," přiblížil devětatřicetiletý výtvarník, který tvoří pod pseudonymem Cibo, což je italský výraz pro jídlo. Na Instagramu ho sleduje přes 363 tisíc fanoušků a jeden z nich ho před nedávnem upozornil, že se v tunelu na veronském předměstí objevily symboly nacismu a rasistické nadávky.
Tehdy si Spinazze nasadil svůj slaměný klobouk a náhrdelník z plyšových párků, který je jeho poznávacím znamením, popadl batoh se spreji a vyrazil do práce. Kolem něj projížděla troubící auta a Ital mezitím překrýval urážlivá graffiti kousky pizzy nebo salátem Caprese, složeným z mozzarelly, rajčat a bazalky. Každou z nástěnných maleb měl hotovou během čtvrt hodiny.
Organizace na obranu lidských práv v posledních letech varují před nárůstem projevů rasismu, kterých v Itálii přibývá v souvislosti s masovým přílivem imigrantů z Afriky. Diktátor Benito Mussolini a jeho fašistická ideologie má v zemi stále tvrdé jádro přívrženců. Spinazze si proto svým snažením udělal také řadu nepřátel.
Jeden z nich například na zeď nasprejoval vyhrůžku: "Cibo, až půjdeš spát, nech si radši rozsvíceno." Umělec se ale nenechal zastrašit a udělal z nápisu recept na gnocchi. "Zahrávat si s extremisty není snadné, protože jsou mezi nimi zločinci. Zároveň ale bývají dost hloupí a zbabělí," zdůraznil Spinazze.
"Důležité je, abychom znovu objevili hodnoty, na které jsme možná zapomněli. Musíme bojovat proti fašismu a totalitnímu myšlení, které pramení z doby druhé světové války. Je třeba na to stále upozorňovat," dodal výtvarník.