Znal je každý. Pořad pro děti dokázal pořádně vyděsit, scény znepokojují i po letech

Michaela Lišková Michaela Lišková
28. 10. 2023 8:00
Neškodně působící pohádka s roztomilými barevnými postavičkami. Teletubbies se na konci 90. let staly fenoménem i marketingovou senzací. Dětský seriál ale vyvolal i negativní reakce. Rodiče si stěžovali, že po nevhodně natočených scénách měly děti úzkosti. Podívejte se na nový díl pořadu Zpátečka.
Ze sledování Teletubbies se děti počůrávaly strachy. Dvojznačné scény znepokojují rodiče dodnes | Video: Aktuálně.cz

Britský televizní seriál, který se vysílal od roku 1997 po dobu čtyř let, si oblíbily děti po celém světě. Cílit měl hlavně na ty nejmenší - jednoleté a dvouleté. Mimo televizní obrazovky se Teletubbies, které měly evokovat plyšové medvídky, rozšířily i do obchodů - začaly se objevovat hračky, oblečení a další zboží s oblíbenými barevnými postavičkami.

I když byl seriál oblíbený, jeho sledování mohlo podle některých odborníků dětem uškodit. Dle profesorky komunikace z univerzity Wake Forest v Severní Karolíně žvatlání postav brzdilo komunikační vývoj dětí. Psychiatr Aric Sigman zase tvrdil, že mají Teletubbies na děti velmi negativní vliv, protože žvatlání postaviček brání dětem v osvojení jazyka.

Když se ve Velké Británii v roce 1997 spustila první série seriálu, rodiče do televize posílali desítky stížností. Pořad byl prý tak děsivý, až se z něj děti v noci počůrávaly. Jedna epizoda musela být dokonce zakázaná - vystupoval v ní lev a medvěd, kteří byli vytvořeni z pohyblivých výřezů. Zvířata působila děsivě především kvůli svým strašidelným hlasům.

Filmaři nakonec epizodu i další díly upravili tak, aby zněly více přátelsky. Do děsivých scén zakomponovali směšné zvuky a předělali i intonace hlasů. Epizody také doplnili odlehčenou hudbou.

Kromě strašidelných epizod některé rodiče pohoršily i scény, které působily tak, že skrývají sexuální podtext. "Moje dítě sledovalo Teletubbies a tohle se stalo. Co jsem to právě viděl," stěžoval si nedávno jeden uživatel sociální sítě TikTok na epizodu, kde Teletubbies používají "party frkačku" zvláštním způsobem.

Další kontroverze vzbudila i postava fialového Tinky Winkyho, která v seriálu často nosila červenou kabelku. Konzervativci za tím viděli propagaci homosexuality. "Tinky Winky není gay a není ani heterosexuální. Je to prostě postava v dětském seriálu," odvětila tehdy BBC.

Koncept pořadu tehdy vznikl v návaznosti na technologický pokrok. "Zajímalo nás, jak děti reagují na stále technologičtější prostředí konce 90. let. Pak (spolutvůrce seriálu) Andrewa Davenporta pobavil v muzeu atronaut vypadající jako batole v plenkách. Podle něj jsme pak Teletubbies nakreslili," popsala spolutvůrkyně seriálu Anne Woodová deníku The Guardian.

Seriál se od svého vzniku vysílal ve více než 120 zemích světa a ve 45 jazykových mutacích. V listopadu 2022 se dokonce objevila nová série na streamovací platformě Netflix - ta už ale nevznikala tak složitě jako původní verze v 90. letech, která se natáčela v rozlehlých venkovních kulisách s herci oblečenými v obřích těžkých kostýmech. Nejnovější verze Teletubbies je z velké části vytvořená především pomocí CGI technologie.

Nejslavnější časopis pro mladé byl často k smíchu. Jedna rubrika ale byla revoluční

Časopis Bravo v Německu čelil kvůli rubrice o sexu cenzurním zásahům. | Video: Aktuálně.cz
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy