Britský televizní seriál, který se vysílal od roku 1997 po dobu čtyř let, si oblíbily děti po celém světě. Cílit měl hlavně na ty nejmenší - jednoleté a dvouleté. Mimo televizní obrazovky se Teletubbies, které měly evokovat plyšové medvídky, rozšířily i do obchodů - začaly se objevovat hračky, oblečení a další zboží s oblíbenými barevnými postavičkami.
I když byl seriál oblíbený, jeho sledování mohlo podle některých odborníků dětem uškodit. Dle profesorky komunikace z univerzity Wake Forest v Severní Karolíně žvatlání postav brzdilo komunikační vývoj dětí. Psychiatr Aric Sigman zase tvrdil, že mají Teletubbies na děti velmi negativní vliv, protože žvatlání postaviček brání dětem v osvojení jazyka.
Když se ve Velké Británii v roce 1997 spustila první série seriálu, rodiče do televize posílali desítky stížností. Pořad byl prý tak děsivý, až se z něj děti v noci počůrávaly. Jedna epizoda musela být dokonce zakázaná - vystupoval v ní lev a medvěd, kteří byli vytvořeni z pohyblivých výřezů. Zvířata působila děsivě především kvůli svým strašidelným hlasům.
Filmaři nakonec epizodu i další díly upravili tak, aby zněly více přátelsky. Do děsivých scén zakomponovali směšné zvuky a předělali i intonace hlasů. Epizody také doplnili odlehčenou hudbou.
Kromě strašidelných epizod některé rodiče pohoršily i scény, které působily tak, že skrývají sexuální podtext. "Moje dítě sledovalo Teletubbies a tohle se stalo. Co jsem to právě viděl," stěžoval si nedávno jeden uživatel sociální sítě TikTok na epizodu, kde Teletubbies používají "party frkačku" zvláštním způsobem.
Další kontroverze vzbudila i postava fialového Tinky Winkyho, která v seriálu často nosila červenou kabelku. Konzervativci za tím viděli propagaci homosexuality. "Tinky Winky není gay a není ani heterosexuální. Je to prostě postava v dětském seriálu," odvětila tehdy BBC.
Koncept pořadu tehdy vznikl v návaznosti na technologický pokrok. "Zajímalo nás, jak děti reagují na stále technologičtější prostředí konce 90. let. Pak (spolutvůrce seriálu) Andrewa Davenporta pobavil v muzeu atronaut vypadající jako batole v plenkách. Podle něj jsme pak Teletubbies nakreslili," popsala spolutvůrkyně seriálu Anne Woodová deníku The Guardian.
Seriál se od svého vzniku vysílal ve více než 120 zemích světa a ve 45 jazykových mutacích. V listopadu 2022 se dokonce objevila nová série na streamovací platformě Netflix - ta už ale nevznikala tak složitě jako původní verze v 90. letech, která se natáčela v rozlehlých venkovních kulisách s herci oblečenými v obřích těžkých kostýmech. Nejnovější verze Teletubbies je z velké části vytvořená především pomocí CGI technologie.