Zaměstnanci Liptovské galerie Petra Michala Bohúňa v Liptovském Mikuláši žádají vedení, aby ukončilo výstavu Františka Ringo Čecha. Expozici Ringo ever, Rembrandt never považují za společensky dehonestující, obscénní a deviantní.
Kvůli obsahu není zároveň vhodná pro děti a mládež.
V otevřeném dopise, který zveřejnily slovenské zpravodajské servery Denník N a Sme, píší, že výstava nesplňuje umělecká kritéria, a nepatří tak do kulturní instituce.
TV Liptov na vernisáži Františka Ringo Čecha v Galérii Kolomana Sokola. Ďakujeme
Zveřejnil(a) Liptovská galéria Petra Michala Bohúňa dne 28. June 2018
"Vážení spoluobčané, 26. června byla veřejnosti zpřístupněna výstava Františka Ringo Čecha v Liptovské galerii Petra Michala Bohúňa. Jménem svým a jménem odborných zaměstnanců galerie se tímto od výstavy veřejně distancujeme. Domníváme se, že prezentovaná tvorba nesplňuje umělecká kritéria, je společensky dehonestující, a proto nepatří do kulturní instituce," napsala v otevřeném dopise zaměstnankyně galerie, členka Slovenské výtvarné unie a Komory restaurátorů Erika Benická.
Výzvu kromě médií adresovala i zřizovateli galerie, umělecké obci a vedení města Liptovský Mikuláš.
"Jeho naturalisticky stylizovaný projev je nevyvinutý, jednotvárný, příliš snaživý, kýčovitý, sarkastický, obscénní a deviantní, bez povědomí o etické zodpovědnosti výtvarné tvorby, s velmi nízkou úrovní projevu," argumentuje pro zrušení výstavy. Ta má oficiálně skončit 4. září.
Podle Benické mají obrazy nebezpečný společenský a politický charakter, protože relativizují evropské demokratické hodnoty a jsou nenávistné vůči uprchlíkům.
Vedení galerie a také kurátor výstavy Peter Cabadaj s názorem většiny zaměstnanců nesouhlasí. Obrazy hájí s tím, že mají potenciál přivést do galerie i laickou veřejnost.
Podle Cabadaje je výstava určená především lidem, kteří dokážou ocenit osobitý humor. "Vždycky byli a najdou se i dnes všelijací kritici, kteří Ringovi vyčítají kdeco. Drsný slovník, nadmíru substandardních výrazů, vulgarismy, perverzitu," citoval Denník N vyjádření kurátora, který se autora obrazů zastal.
František Ringo Čech kauzu zaregistroval a tvrdí, že něco podobného zažil před třiceti lety i v Česku. "Teď už tu mám náležitý respekt. Slováci jsou logicky překvapení, protože mě neznají a najednou vidí nahé krásky, dámské přirození nebo imigranty na stromech," vysvětlil pro Aktuálně.cz.
Přestřelka v médiích podle něj zajistila galerii dokonalou publicitu. "Návštěvy lámou rekordy, ale radost z toho nemám," dodává s tím, že je naivista a ne akademický malíř.
Dohady mezi zaměstnanci a vedením komentují i lidé na sociálních sítích. Někteří celou kauzu považují za skvělý marketingový tah.