Temná tajemství nočního města. Fotograf zachytil mizející pražská zákoutí i kolonie

Temná tajemství nočního města. Fotograf zachytil mizející pražská zákoutí i kolonie
Fotografie autor pořizoval s objektivem s extrémně vysokou světelností f/0,95, což mu usnadnilo fotografování v noci za ztížených světelných podmínek. Na snímku je dům se zahradou v Benešově.
V cyklu Nocturno jsou zařazena i různá nalezená zátiší. Tento záběr autor pořídil na Pankráci v Praze 4.
Specificky rostlé stromy za zdí Olšanského hřbitova v Praze 3. Ukázka ze série Nocturno fotografa a fotoeditora Aktuálně.cz Daniela Poláčka. Jedná se o fotografický projekt, na kterém autor pracoval od roku 2021.
Fotograf a fotoeditor Aktuálně.cz Daniel Poláček vystavuje od 5. do 30. září sérii nočních fotek města nazvanou Nocturno. Výstava je k vidění v Cafe Prostoru_ v budově pražské Národní technické knihovny. Veřejně přístupná vernisáž výstavy proběhne v úterý 5. září v 18 hodin. Na snímku jsou zachyceny zahradní domky v pražské kolonii Bohdalec.
Foto: Aktuálně.cz / Daniel Poláček / Se svolením k užití
vot vot
5. 9. 2023 6:00
Procházka po nočním městě může být pro někoho plná strachu, pro jiného velkou inspirací. Mnoho fotografů vyráží po setmění - světlo maluje a mění ve stínech tvary věcí i celý svět. Slyšíte běžně neslyšitelné, vnímáte své pocity a vnitřní hlasy. O tom všem vypráví výstava Nocturno fotografa a fotoeditora Aktuálně.cz Daniela Poláčka. Začíná v úterý 5. září.

Projekt Daniela Poláčka nazvaný Nocturno, který bude k vidění v Cafe Prostoru_ (v budově pražské Národní technické knihovny od 5. do 30. září), představuje cyklus fotografií nočních krajin. Byly pořízeny v městském, převážně pražském prostředí.

V sérii fotografií Daniela Poláčka se často objevuje motiv stromů a rostlin, které autora fascinují a podtrhují poetiku noční atmosféry. Na výtvarně laděném souboru průběžně pracuje od roku 2021 v rámci doktorského studia na Institutu tvůrčí fotografie při Slezské univerzitě v Opavě. Hlavní inspirací je mu autorský přístup slavného českého fotografa Josefa Sudka, který dokázal skvěle zachytit právě poetiku světla a stínu.

Daniel Poláček (* 1979 v Praze) se začal intenzivně věnovat fotografii po roce 2010 během studia na Institutu tvůrčí fotografie, kde ještě nyní studuje doktorské studium. V jeho tvorbě se propojují dvě linie: v oblasti dokumentu je to nalézání a fotografování smutných lidí a v oblasti krajinné fotografie je to zachycování různých zákoutí s magickou atmosférou. Rád využívá netradiční fotografické techniky, patří například k průkopníkům používání barevné infračervené fotografie v oblasti moderního dokumentu. Kromě fotografování se věnuje fotoeditorské a publikační činnosti na zpravodajském portálu Aktuálně.cz.

O výstavě:

Daniel Poláček: Nocturno. Výstava potrvá od 5. do 30. září 2023. Veřejně přístupná vernisáž je v úterý 5. září od 18 hodin v Cafe Prostoru_ (kavárna se nachází v budově Národní technické knihovny, Technická 6, Praha 6). Kurátorkou výstavy je Martina Houdek.

 

Právě se děje

Další zprávy