Vyhořelí lidé jsou kvůli vyčerpání náchylnější k srdeční arytmii, zjistili vědci

Magazín Magazín
18. 1. 2020 14:39
Pocity duševního a fyzického vyčerpání známé pod označením syndrom vyhoření mohou v dlouhodobějším horizontu vést k srdeční arytmii. Vyhořelý člověk totiž žije v dlouhodobém napětí a přecitlivělosti vůči stresorům, což zasahuje i jeho srdeční tkáň. Na souvislost upozornila nově publikovaná vědecká studie.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Fibrilace síní je nejrozšířenější podobou srdeční arytmie, která postihuje 33 milionů lidí po celém světě. V Evropě i ve Spojených státech představuje jednu z nejčastějších příčin mozkové mrtvice. Někdy se může projevovat bolestí v hrudníku, zvýšeným tepem, problémy s dechem a únavou, ale jindy se vyskytuje bez symptomů, což z ní dělá tichého zabijáka.

Nová studie, která právě vyšla v odborném časopise European Journal of Preventive Cardiology a o které napsal i zpravodajský web CNN, došla k závěru, že tato zdravotní porucha může částečně vznikat v důsledku chronického stresu a vyčerpání.

"Už dříve jsme zjistili, že stres způsobuje řadu potíží se srdcem, ale spojitost mezi vyčerpáním a arytmií jsme objevili až nyní," řekl pro CNN autor výzkumu Parveen Garg, profesor medicíny na University of Southern California's Keck School of Medicine.

Syndrom vyhoření podle něj vzniká nejen přílišným vytížením v zaměstnání, ale i v důsledku neustálého připojení k sociálním sítím a snahy být za každou cenu bezchybný i v soukromém životě. "Vyhořet můžete kvůli vyčerpání z práce, ale i kvůli dlouhodobému napětí v rodině," doplnil Garg.

Ten se svým týmem po dobu 25 let sledoval 12 tisíc mužů a žen, kteří na začátku výzkumu fibrilací síní netrpěli. Výzkumníci u účastníků pravidelně měřili jejich rozčilení a vyčerpání a ptali se jich na to, zda mají v životě podporu ze strany blízkého okolí a zda užívají antidepresiva. Hodnoty uvedených proměnných pak porovnávali s tím, jestli se u zkoumaných po čase fibrilace síní vyskytla.

Jediný faktor, který se ukázal s poruchou souviset, bylo právě vyčerpání spojené s podrážděním a ztrátou motivace. "Při vyčerpání lidský organismus s větší intenzitou reaguje na stresové podněty a v důsledku aktivace imunitního systému se zvyšuje tělesná teplota. Pokud člověka tyto projevy zasahují dlouhodobě, může to mít devastující účinky na jeho srdeční tkáň a následně vytvořit arytmii," vysvětlil Garg.

"V žádném případě netvrdíme, že když snížíte svou únavu, tak vás fibrilace síní nemůže potkat. Z našich výsledků ovšem jasně vyplývá, že vyčerpání má zásadní vliv nejen na vaši mysl, ale i na vaše srdce," uzavřel vědec.

Video: Vyhořelý učitel jede na autopilota, říká psycholožka

Učitelství nejde dělat bez toho, abyste se dostávali do složitých situací, říká psycholožka Irena Smetáčková. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

Další zprávy