Rekordní turnaj. Vítěz poháru v počítačové hře Fortnite si odnese tři miliony dolarů

ČTK ČTK
26. 7. 2019 6:47
Po deseti týdnech kvalifikačních zápasů mezi 40 miliony soutěžících v pátek v New Yorku začne finále Světového poháru v počítačové hře Fortnite vydavatele Epic Games. Podle pořadatelů trhá turnaj rekordy v počtu přihlášených, pozornost ale vzbudila rekordní částka, kterou si účastníci finále rozdělí mezi sebou: 30 milionů dolarů (687 milionů korun). Informoval o tom server Independent.
Fortnite
Fortnite | Foto: Epic Games

Jedná se o nejvyšší částku, o kterou se kdy finalisté eSportu utkali. Všichni hráči, kteří se kvalifikovali do finále, vyhrají z obnosu svůj podíl. Na vítěze sólové soutěže čekají 3 miliony dolarů (68 milionů korun), nejhůře umístěný hráč finále získá 50 tisíc dolarů (milion korun).

Fortnite má celosvětově přes 250 milionů registrovaných uživatelů. Hráči mají ve hře uvedené na trh v roce 2017 za úkol přežít s pomocí zabíjení protivníků i stavění úkrytu. Hra rychle získala popularitu, když do ní vývojáři zakomponovali režim Battle Royal. V něm mezi sebou bojují hráči do té doby, dokud v neustále zmenšující se aréně nezůstane jen jeden.

O rekord ve vyplaceném obnose může Fortnite připravit neméně populární počítačová hra Dota 2, jejíž turnaj se koná v srpnu v čínské Šanghaji. Podle pořadatelů už celkový obnos připravený pro finalisty překonal 30 milionů dolarů a do začátku turnaje se ještě očekává jeho zvýšení. Finalisté obou videoherních turnajů si tak rozdělí částku vyšší než například v golfovém turnaji Masters.

Fortnite, který má celosvětově 250 milionů registrovaných uživatelů, obzvlášť pro dospívající funguje i jako sociální síť, ve které spolu mohou hrát a komunikovat. Hra je v režimu Battle Royale přístupná na všech zařízeních zdarma, hráči si ale mohou dokoupit lepší vybavení nebo takzvané emotes, díky kterým jejich postavičky tančí nebo dělají jiná zábavná gesta.

Podle agentury DPA společnost Epic Games vydělala za minulý rok přes 2,4 miliardy dolarů (téměř 55 miliard korun), zejména díky nákupům ve hře.

Hru Fortnite lze hrát i na mobilu

Mobilní verze hry Fortnite Battle Royale přináší do telefonů věrnou kopii originální hry z PC a konzolí, ale s horším ovládáním | Video:
 

Právě se děje

Další zprávy