VIDEO Americká reality show snížila porodnost nezletilých

jaz
17. 1. 2014 13:08
Dokument televize MTV o třech nezletilých matkách vyvolal ve Spojených státech velkou odezvu. Pobouřil veřejnost, zároveň přispěl k poklesu porodů u teenagerů.
Reality show Teen Mom.
Reality show Teen Mom. | Foto: Facebook / Teen Mom

Reality show Teen Mom je trnem v oku mnoha Američanů, kteří kritizují televizi MTV za idealizování a přikrašlování takového problému, jakým je těhotenství dospívajících.

Nová studie ale ukázala, že ve skutečnosti tento pořad měl velmi kladný dopad na způsob života mladistvých i jejich zodpovědnější sexuální život.

Od června 2009 do konce roku 2010 klesl počet narozených dětí nedospělým matkám o 5,7 % po celých Spojených státech.

Vlivu reality show na pokles porodnosti u náctiletých matek se věnoval ekonom Phillip B. Levine z univerzity v Marylandu. Daily News řekl, že tento trend má na svědomí asi jednu třetinu z celkového poklesu porodů u teenagerů.

Trailer k dokumentu Teen Mom.
Trailer k dokumentu Teen Mom. | Video:

Pro svou studii využil také dat z internetových společností Google a Twitter a snažil se určit míru dopadu reality show na diváky. Zjistil, že v době vysílání nové epizody byly velmi vyhledávanými klíčovými slovy právě antikoncepce nebo potrat.

Podle Levina osudy hlavních hrdinek diváky velmi zasáhly a dle statistik se tak snažili vyvarovat jejich chyb.

Pořad ale neměl vliv na zvýšení potratovosti, spíše odradil od početí vůbec. Počet interrupcí se také spolu s počtem porodů nezletilých výrazně snížil.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Praha mění pravidla pro pouliční umění v centru, zakáže obří pandy či bublifuky

V centru Prahy už nebudou moci vystupovat lidé v obřích kostýmech pand a dalších zvířat. Zakázané bude také dělání bublin, které znečišťuje chodníky. Změnu vyhlášky o pouličním umění, tzv. buskingu, schválili zastupitelé. Vyhláška také rozšiřuje místa se zákazem pouličního umění na celé Staroměstské náměstí a další místa.

před 4 hodinami

Ve velké části Prahy se zvýší daň z nemovitosti

Ve velké části Prahy se zvýší daň z obytných nemovitostí, v případě komerčních nemovitostí se zdvojnásobí na celém území metropole. Vyplývá to z úpravy vyhlášky pro výpočet daně, kterou schválili pražští zastupitelé. Městské části si mohly určit, zda daň u rezidenčních domů zvýší - z těch velkých tak učinily Praha 1, 3, 7, 8, 10, 11 a 12. 

Další zprávy