VIDEO Americká reality show snížila porodnost nezletilých

jaz
17. 1. 2014 13:08
Dokument televize MTV o třech nezletilých matkách vyvolal ve Spojených státech velkou odezvu. Pobouřil veřejnost, zároveň přispěl k poklesu porodů u teenagerů.
Reality show Teen Mom.
Reality show Teen Mom. | Foto: Facebook / Teen Mom

Reality show Teen Mom je trnem v oku mnoha Američanů, kteří kritizují televizi MTV za idealizování a přikrašlování takového problému, jakým je těhotenství dospívajících.

Nová studie ale ukázala, že ve skutečnosti tento pořad měl velmi kladný dopad na způsob života mladistvých i jejich zodpovědnější sexuální život.

Od června 2009 do konce roku 2010 klesl počet narozených dětí nedospělým matkám o 5,7 % po celých Spojených státech.

Vlivu reality show na pokles porodnosti u náctiletých matek se věnoval ekonom Phillip B. Levine z univerzity v Marylandu. Daily News řekl, že tento trend má na svědomí asi jednu třetinu z celkového poklesu porodů u teenagerů.

Trailer k dokumentu Teen Mom.
Trailer k dokumentu Teen Mom. | Video:

Pro svou studii využil také dat z internetových společností Google a Twitter a snažil se určit míru dopadu reality show na diváky. Zjistil, že v době vysílání nové epizody byly velmi vyhledávanými klíčovými slovy právě antikoncepce nebo potrat.

Podle Levina osudy hlavních hrdinek diváky velmi zasáhly a dle statistik se tak snažili vyvarovat jejich chyb.

Pořad ale neměl vliv na zvýšení potratovosti, spíše odradil od početí vůbec. Počet interrupcí se také spolu s počtem porodů nezletilých výrazně snížil.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně u města Bata v Rovníkové Guineji. Další stovky lidí byly podle médií zraněny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy