Michelle Obamová: 15 věcí, které jste o první dámě nevěděli

Zuzana Hronová ČTK Zuzana Hronová, ČTK
17. 1. 2014 5:00
Americká první dáma slaví padesátiny. Její život je naplněním amerického snu. Prarodiče byli otroci, Michelle vystudovala dvě vysoké školy a stala se první afroamerickou dámou Spojených států.
Foto: Profimedia.cz

Washington - V Bílém domě se chystají velké oslavy. Michelle Obamová se totiž 17. ledna dožívá padesáti let. 

Pojďme si představit tuto dámu, která by byla úspěšná a bohatá, i kdyby se nestala manželkou amerického prezidenta.

1. Holka z obyčejných poměrů

Prapředkové Michelle byli černošští otroci. Také její rodiče nepocházejí z vysokých vrstev. Otec Fraser Robinson byl zaměstnancem městských vodáren a matka Marian Shields Robinson sekretářkou zasilatelského obchodu Spiegel's.

Michelle Obamová a Barack Obama na basketbalovém utkání.
Michelle Obamová a Barack Obama na basketbalovém utkání. | Foto: Reuters

2. Premiantka a nadané dítě

Michelle Obamová byla prototyp premiantky, talentovaného děcka. Na základní škole strávila jen pět let, poté začala chodit do třídy pro talentované děti. Následně vystudovala výběrovou chicagskou střední školu a pochopitelně zamířila na univerzitu.

Na Princeton University studovala sociologii a afroamerická studia, titul bakalář získala roku 1983. O pět let později získala na Harvard University titul doktora práv.

3. Úspěšná právnička a manažerka

Michelle Obamová rozhodně není ženou v domácnosti, kterou financuje manžel. Před stěhováním do Bílého domu měla slibně rozjetou kariéru a obstála na nejrůznějších postech - v právnické kanceláři Sidley Austin (zde poznala Baracka Obamu), jako zmocněnkyně pro plánování a rozvoj na chicagské radnici, výkonná ředitelka neziskové organizace, proděkanka pro studijní záležitosti na chicagské univerzitě či jako výkonná ředitelka chicagské nemocnice pro společenské záležitosti.

4. Zastánkyně rodin vojáků i matek v práci

V současné době se podílí na řadě charitativních projektů, které vyplývají z funkce první dámy. Mimo to podporuje rodiny vojáků, pomáhá ženám skloubit rodinný a profesní život, propaguje umění, zdravé jídlo či pravidelný pohyb.

Michelle Obamová tančí se školáky v rámci projektu "Hýbejme se!"
Michelle Obamová tančí se školáky v rámci projektu "Hýbejme se!" | Video: You Tube

5. "Hýbejme se!"

Kampaň "Let's Move" ("Hýbejme se!") v současnosti patří k jejím nejznámějším projektům. Je namířený proti dětské obezitě, která je v Americe celospolečenským problémem a pravidelný pohyb americké děti rozhodně neberou jako samozřejmost. Michelle Obamová kromě toho i píše knihy s radami, jak zdravě vařit a jíst. 

6. Zastánkyně gayů a leseb

Americká první dáma rovněž podporuje gaye a lesby (LGBT komunitu) a jejich boj za větší rovnoprávnost. Důvod je podle ní prostý: Pakliže americká ústava praví, že všichni si jsou před zákonem rovni, proč jsou diskriminováni lidé s jinou sexuální orientací?

Obamová se stala módní okonou, lidé netrpělivě očekávají, v čem se objeví na význačných akcích.
Obamová se stala módní okonou, lidé netrpělivě očekávají, v čem se objeví na význačných akcích. | Foto: Reuters

7. Módní ikona

Manželka amerického prezidenta dokáže zaujmout i stylem oblékání. Stala se módní ikonou, jež se pravidelně umísťuje na předních místech žebříčků o nejlépe oblékanou ženu světa.

8. Hillary a Oprah jsou obdivovanější

Z každoročního průzkumu Gallupova institutu vyplývá, že nejobdivovanější ženou je pro Američany bývalá ministryně zahraničí Hillary Clintonová. Na druhé pozici se umístila proslulá moderátorka Oprah Winfreyová, až třetí skončila Michelle Obamová.

9. "Zmírnila jsem rasové předsudky"

Obamová si v rozhovoru pro časopis Parade v srpnu 2013 pochvalovala, že s manželem coby afroamerický pár z Bílého domu pomohli zmírnit rasové předsudky, které v zemi panovaly. "Děti, které se narodily v posledních osmi letech, budou znát jen Afroameričana, který byl prezidentem Spojených států. To pro ně znamená velkou změnu," řekla americká první dáma.

10. Žena, jež neskrývá emoce

První dáma USA si potrpí na emotivní vystoupení a nebojí se projevit své city. Své emoce neskrývá ani v soukromých záležitostech. Když její manžel loni slavil 52. narozeniny, popřála mu i přes sociální síť Twitter.

Takto popřála svému manželovi přes Twitter k 52. narozeninám Michelle Obamová.
Takto popřála svému manželovi přes Twitter k 52. narozeninám Michelle Obamová. | Foto: Twitter / Michelle Obamová

Na svůj účet přidala rýmovaný vzkaz, v němž se vyznala, že svého muže miluje čím dál tím víc, i když mu na hlavě přibývá šedin. "Všechno nejlepší k narozeninám, Baracku! Šedivíš, ale já tě miluji stále víc," znělo její vyznání.

11. Obětí hackerů

Hackeři v březnu 2013 zveřejnili na internetu důvěrné informace o některých významných politicích a celebritách ve Spojených státech. Mezi poškozenými byla i americká první dáma Michelle Obamová.

Hackeři vystavili údaje o jejím bydlišti, číslu sociálního pojištění a o finančních transakcích. Vše opatřili vzkazem "Stěžuj si manželovi, tebe máme rádi".

12. "Událostí č. 1" je i ofina Obamové

Michelle Obamová změnila před inaugurací manžela v lednu 2013 účes - přešla na ofinu. Tato "událost" se okamžitě stala hitem médií.

Její nový vzhled ihned vyvolal řadu příznivých reakcí v módních sloupcích v novinách a pozadu nezůstal ani její muž. Na recepci se svými příznivci před inauguračním projevem řekl, že se mu nový účes líbí. "Především, miluju Michelle Obamovou. A abych se vyslovil k nejdůležitější události víkendu, miluju její ofinu," řekl za potlesku a smíchu přítomných.

13. Poprask s udílením Oscara

V únoru 2013 předávala Michelle Obamová, byť pouze na dálku, pomocí videopřenosu, Oscara za nejlepší film tvůrcům snímku Argo. Byl z toho velký poprask, zejména v Íránu. Film totiž pojednává o zajetí amerických diplomatů v Teheránu po islámské revoluci v roce 1979. Írán výběr kritizoval jako nikoli filmové umění, nýbrž politizování filmové tvorby. Kritiku vyvolalo i to, že pro ohlášení byla vybrána první dáma, což nebývá u Oscarů zvykem.

Vítěze kategorie Nejlepší film uváděla pomocí videopřenosu první dáma USA - Michelle Obamová
Vítěze kategorie Nejlepší film uváděla pomocí videopřenosu první dáma USA - Michelle Obamová | Foto: Reuters

Íránci měli velký problém také s velkým dekoltem Michelliných stříbrných šatů. Pracovníci íránské tiskové agentury proto fotku počítačově upravili a odvážný model nahradili šaty ke krku.

První dáma na předávání Oscarů však naštvala i řadu Američanů. Podle nich Obamovi překročili únosnou hranici sebepropagandy a pěstují kult osobnosti.

14. Jak vybudovat image manžela? Přes ojeté auto a oblek z popelnice

Když v září 2013 a sjezdu demokratů v Severní Karolíně vyzývala Američany, aby do Bílého domu znovu zvolili jejího muže, neváhala použít i vskutku originální argumenty.

Vzpomínala na skromné začátky nynějšího prvního páru země. Obama podle ní jezdil v prorezlém autě a jeho největší chloubou byl konferenční stolek nalezený v popelnici. "Byli jsme tak mladí, tak zamilovaní a tak zadlužení," řekla. "A proto Barack tolik bojoval za to, aby studenti dostali pomoc, a úrokové sazby byly nízké," dodala.

15. Padesátky se nebojím, chci být svěží i v devadesáti

Jak prozradila časopisu Parade, padesátky se nebojí. Naopak. "Nikdy jsem se jako žena necítila lépe, nikdy jsem si tolik nevěřila jako nyní. Je ale pravda, že stále přemýšlím o svém zdraví, zda jím ty správné věci, zda cvičím a sleduju, co mě kde bolí. Chtěla bych na tom být takto stále dobře i v osmdesáti či devadesáti letech," uzavřela Michelle Obamová.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Americký úřad chce zablokovat převzetí Activision Blizzard Microsoftem

Americká Federální obchodní komise (FTC) podala žalobu, s jejíž pomocí se snaží zablokovat převzetí společnosti Activision Blizzard firmou Microsoft. Americký úřad o tom dnes informoval v tiskové zprávě. Transakce by podle něj mohla poškodit hospodářskou soutěž. Hloubkové vyšetřování fúze, která má být největším převzetím v herním odvětví, před měsícem zahájila ze stejného důvodu i Evropská komise. Microsoft se hodlá proti kroku FTC bránit u soudu.

Microsoft v lednu oznámil, že koupí za 68,7 miliardy dolarů (necelých 1,6 bilionu Kč) vývojáře her a vydavatele interaktivního zábavního obsahu Activision Blizzard. Tato firma stojí například za hrami Call of Duty či Candy Crush. Akvizice má urychlit růst herní divize Microsoftu. Po dokončení transakce by Microsoft byl třetí největší herní firmou na světě podle výše tržeb za společnostmi Tencent a Sony. Právě Sony transakce silně kritizuje.

Prezident Microsoftu Brad Smith uvedl, že společnost se bude proti kroku FTC bránit u soudu. Úřad uvedl, že Microsoft už v minulosti koupil cenný herní obsah a využil toho k potlačení konkurence ostatních konzolí. Microsoft je známý zejména díky operačnímu systému Windows a herním konzolím Xbox.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Evropská centrální banka vyzvala k přepracování navrhovaných pravidel EU k omezení cen plynu

Navrhovaná pravidla Evropské unie k omezení růstu cen zemního plynu by mohla ohrozit finanční stabilitu v eurozóně a je zapotřebí je přepracovat. Uvedla to podle agentury Reuters Evropská centrální banka (ECB) ve svém oficiálním stanovisku. Varovala, že ačkoliv cílem pravidel je omezení mimořádných výkyvů cen plynu, jejich výsledkem by mohl být přesný opak.

Sjednotit pohled zatím rozdělených zemí Evropské unie na možné zavedení cenového stropu pro případ výrazného zdražení plynu se v těchto dnech pokouší české předsednictví bloku. Skupina zemí v čele s Německem stále dává najevo nesouhlas s jakýmkoli omezováním cen.

Podle diplomatů proto není vyloučeno, že se na mimořádném jednání ministrů energetiky příští úterý dohodu opět nepovede uzavřít. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová prohlásila, že podle jejího přesvědčení se do konce roku země na podobě stropu shodnou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy