Ženeva - Některé velké druhy velryb se pomalu vymaňují ze skupiny živočichů, jimž bezprostředně hrozí vyhynutí.
Podle zprávy, kterou vypracovala největší světová síť ochránců přírody, tomu pomohla omezení lovu platná od osmdesátých let minulého století.
Studie o stavu kytovců hodnotila četnost populací u asi osmdesáti druhů velryb, delfínů a sviňuch.
"Ukazuje se, že když tato zvířata chráníte, mohou se jejich počty zvyšovat," řekl v rozhovoru pro stanici BBC expert na velryby Randall Reeves.
Výzkum zároveň ukázal, že mnohým z menších druhů kytovců vyhynutí naopak stále hrozí. Podle Mezinárodní unie pro ochranu přírody (IUCN) jich největší počet zemře poté, co se zapletou do vlečných rybářských sítí.
Přehnaný optimismus?
"Pro velké velryby je obrázek docela optimistický," řekl Reeves, vedoucí skupiny specialistů při IUCN, která se kytovci zabývá, agentuře Reuters.
Svět zakázal komerční lov velryb v roce 1986. Po desítkách let vybíjení pro maso, olej a velrybí kostice totiž velkým kytovcům hrozilo vyhubení.
Japonci, Norové a Islanďané velryby i přes zákaz stále loví.
Čtěte také: Grónští domorodci zneužívají velrybí kvóty
Většina méně ohrožená
Jeden z druhů plejtváků, který dorůstá více než 15 metrů a žije ve všech světových oceánech, se na Červeném seznamu ohrožených druhů posunul z kategorie "zranitelný" do "nejméně znepokojivý".
Ohrožení druhů
Definice z Červeného seznamu IUCN:
- Vyhynulý - výzkumy ukázaly, že poslední známý jedinec zemřel
- Kriticky ohrožený - extrémně vysoké riziko vyhynutí (některé druhy bývají také označeny jako "pravděpodobně vyhynulé")
- Ohrožený - druhy s velmi vysokým rizikem vyhynutí
- Zranitelný - druhy s vysokým rizikem vyhynutí
- Téměř ohrožený - může brzy spadat pod vyšší kategorie
- Nejméně znepokojivý - druh je rozšířený a početný
- Nedostatečná data - chybí dostatek informací k výzkumu
"V případě plejtváků to neznamená, že populace je silnější, ale že máme více a lepší informace," řekl Justin Cooke z IUCN.
I velryby jižní vědci přesunuli z kategorie "menší riziko" do kategorie "nejméně znepokojivý".
Plejtvák obrovský, který je větší, než byl kterýkoli dinosaurus, a vůbec největší živočich, jaký kdy na Zemi žil, zůstává v kategorii "ohrožený". Stejně jako plejtvák myšok a plejtvák severní.
Nedostatečná data
Ty druhy plejtváků, které loví japonští velrybáři, přesunula IUCN do kategorie "nedostatečná data". Neví se totiž, kolik jich ve světových mořích ještě zbývá.
Čtěte také: Norsko a Island prodávají velrybí maso do Japonska
Podobně je na tom téměř polovina všech druhů kytovců.
"Kategorie nedostatečná data je pro kytovce poměrně rozsáhlá, pro mnoho lidí pravděpodobně překvapivě rozsáhlá," řekl podle BBC Reeves.
"Jsou to druhy, které žijí daleko od pobřeží. Obývají vody v nejméně rozvinutých částech světa, takže v mnoha případech nemáme informace o tom, kolik jich je."
Japonsko odmítlo výsledky studie komentovat. Z důvodu, že není členem sítě IUCN. Mezinárodní komise pro lov velryb (IWC) by však podle něj měla rostoucí počty velryb zohlednit.
Argument pro lovce velryb
Zemím, které zabíjení velryb podporují, by mohla studie posloužit jako argument, proč komerční lov zlegalizovat.
Více zde: Obnoví se komerční lov velryb? Jednání začalo
Ostatní mohou naopak namítat, že zaznamenaný přírůstek je důsledkem celosvětového zákazu a že každá forma lovu znovu povede k poklesu populace těchto savců.
"Je to politická otázka a bude zodpovězena politickou cestou," myslí si Randall Reeves.
"Celkově téměř čtvrtině kytovců hrozí vyhynutí. Devět druhů je klasifikováno jako "ohrožené" nebo "kriticky ohrožené", což je nejvyšší možná kategorie v Červeném seznamu ohrožených druhů IUCN", dodává.
Hrozící hlad a hluk
Dokonce i bez povolení lovu velryb čelí tito kytovci nejrůznějším hrozbám. Nebezpečná jsou pro ně zranění způsobená srážkou s lodí, zhoršování jejich přirozeného životního prostředí, úbytek potravy či nadměrný hluk. A pak už zmiňované vlečné sítě rybářů.
"Problém je v tom, že se stále používají vlečné sítě, které zabíjejí nejvíce kytovců bez ohledu na to, o jaký druh jde," řekl Reeves BBC.
Čtěte také: Vymření hrozí více druhům, než se myslelo