Tloustneme! Kvalita života Čechů se zhoršuje, varují vědci

ČTK / jaz
19. 5. 2014 14:40
Tým vědců z Masarykovy univerzity zjistil, že vyšší věk Čechů se pojí s obezitou a úbytkem svalů.
Foto: Thinkstock

Brno – Zdravotnický systém podle odborníků zatěžují převážně starší a obézní občané, kteří se dožívají vysokého věku, ale paradoxně nemají tak kvalitní život.

Vedoucí výzkumu Jan Cacek uvádí, že tzv. body mass index (poměr výšky a váhy, pozn. red.) najdeme v normě jen u mužů mezi 18 a 29 rokem. Od 40 let trpí muži nadváhou a nejvíce obézní jsou nad 70 let. Ženy, které patří mezi nejobéznější Evropanky, začínají mít převážně problémy s váhou až po 40. narozeninách.

Na dětskou obezitu se zase zaměřila univerzita Palackého
Na dětskou obezitu se zase zaměřila univerzita Palackého | Video: YouTube

"Velká část populace nemá pozitivní vztah k pohybu. Navíc má řada lidí sedavé zaměstnání, využívají moderní technologie, čímž se zvyšuje výskyt civilizačních chorob," uvedl děkan fakulty Jiří Nykodým. S nadváhou se také pojí i sarkopenie (postupný úbytek svalů, pozn. red.), která může za nižší schopnost dodat pohybu jakoukoli sílu. Jak uvádí Jan Cacek, může to být i obyčejná chůze, což může vést u starších lidí i k pádům a následným zraněním.

Pohybem proti špatným návykům

Brněnská fakulta také provedla dotazníkové šetření, kterého se zúčastnilo na šest tisíc lidí převážně z jižní Moravy. Z průzkumu vyplývá, že Češi údajně chodí pěšky až hodinu denně, což je ale podle Cacka buď nadsazené, nebo je zde chyba v příjmu velkého množství pokrmů. 

Vědci také hodlají vydat doporučení pro občany, jak mají zkvalitnit svůj životní styl a vyvarovat se zdravotním komplikacím spojeným s nadváhou.

"Jednou z nich může být třetí hodina tělocviku na základních školách. Určitě to není lék na obezitu, ale může pomoci vypěstovat kladný vztah k pohybu. Když člověk nezíská vztah, než dospěje, pak už se to nenaučí," řekl Jan Cacek. A také upozornil na to, že je potřeba vést děti obecně k pohybu, a nikoliv k vrcholovému sportu, od něhož děti často utečou a pohyb si zprotiví.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy