Nový průzkum o sexu: Češi začínají dřív, ale dávají si pozor

Magazín Magazín
23. 4. 2014 14:10
Sexuologický ústav zveřejnil po pěti letech nový výzkum, jak se proměnilo sexuální chování Čechů.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha – Výzkum o sexuálním chování české populace provádí Sexuologický ústav v pětiletých periodách již od roku 1993. Nejnovější průzkum, který vznikl pod vedením garantů prof. PhDr. Petra Weisse a doc. MUDr. Jaroslava Zvěřiny, probíhal koncem roku 2013 a byl vyhodnocen na začátku letošního roku.

První zamilovanost a první polibky se odehrávají kolem 15. roku
První zamilovanost a první polibky se odehrávají kolem 15. roku | Foto: Thinkstock

První sex

Výsledky ukázaly, že české dívky začínají souložit nyní už po 17. roce života. Věk první soulože však postupně klesá i u mužů, kteří rovněž zahajují sexuální aktivitu mezi 17. a 18. rokem.

Ačkoli dvojice začínají svůj sexuální život stále dříve, neznamená to, že by byli mladí méně obezřetní a zodpovědní. Pouze 42 procent dotázaných použilo při své intimní premiéře ochranu v podobě kondomu. Například v roce 2008 to bylo jen o něco více než jedna třetina dotázaných, 13 procent dotázaných žen potom jako ochranu při prvním styku preferuje přerušovanou soulož a plných 20 procent už v době prvního milování užívá antikoncepční pilulky.

České muže trápí zejména problémy s erekcí
České muže trápí zejména problémy s erekcí | Foto: Thinkstock

Problémy v sexu

Výzkum odhalil i nepříjemná zjištění, 10 procent respondentek našlo odvahu přiznat, že se stalo obětí nedobrovolného sexu. Nejčastějšími pachateli sexuálního násilí na ženách jsou jejich nejbližší, tedy manželé či partneři. V roce 2013 činil podíl sexuálních napadení partnerem až 72 procent.   

Anorgastických žen, které nedosáhnou vyvrcholení při sexu, je okolo pěti procent. Češky při milostných hrátkách nejvíce vzrušuje dráždění klitorisu, které preferuje 39 procent respondentek, anebo současné dráždění klitorisu a pochvy, které má v oblibě stejné procento dotázaných. Mírně přibylo i žen vaginálně vzrušivých, které tvoří až pětinu všech respondentek.

Problémy při sexu se nevyhýbají ani mužům. Jak ukázal výzkum, tím prvním je porucha erekce a druhým potom předčasná ejakulace. Poruchu erekce ve výzkumu potvrdila více než polovina mužů (56 procent), kteří uvedli poruchu v sexuální oblasti. "V posledních dvaceti letech přitom máme k dispozici velmi účinné léky na podporu erekce," komentuje trvale vysoký podíl erektilní dysfunkce docent Jaroslav Zvěřina.

Vše se dá řešit. I sexuální problémy
Vše se dá řešit. I sexuální problémy | Foto: Thinkstock

Předčasnou ejakulaci potom přiznalo 17 procent těchto mužů. "Také muži s předčasnou ejakulací mají dnes k dispozici specifický lék, který může jejich problém řešit. Užívá se přibližně dvě hodiny před souloží a velmi spolehlivě trvání pohlavního styku prodlužuje," vysvětluje dále docent Zvěřina.

Vše se dá léčit

Pokud se muži a ženy potýkají s nějakým sexuálním problémem, je rada autorů výzkumu jednoznačná – neváhat a vyhledat odbornou pomoc a nespoléhat se při tom na neodborné rady ani na pokoutní samoléčbu.

"Považujeme za důležité, aby se lidé zbytečně netrápili sexuálními problémy. Muži i ženy s problémy v pohlavním životě by měli co nejdříve vyhledat odborného lékaře, a to sexuologa, urologa, nebo gynekologa, a zahájit léčbu, která má dnes vysokou šanci na zlepšení. Odkládání návštěvy u lékaře jen zbytečně prohlubuje dopady sexuálních dysfunkcí do osobního i partnerského života," uzavírá docent Zvěřina.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy