Češi hledají lásku přes internet. Je moderní a levnější

Petra Jansová Petra Jansová
27. 4. 2014 8:07
Online seznamování se stává součástí moderního životního stylu. Důvěřuje mu stále více Čechů.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Jednatřicetiletá Pavlína z Jablonce pracuje jako projektová manažerka v pražské softwarové firmě a je jednou z mnoha tisícovek žen, které se rozhodly najít štěstí a lásku přes internetovou seznamku. Zpětně přiznává, že za rozhodnutím založit si profil stály hlavně zvědavost a potřeba zvednout si sebevědomí po rozchodu.

"Měla jsem za sebou osmiletý vztah, který ukončila partnerova nevěra. Byla jsem prostě na dně. Nikam jsem nechodila, jen ráno do práce a večer z práce. Po večerech jsem pak chatovala a trávila čas na Facebooku," popisuje stav, který trval asi tři měsíce.

Příběh Pavlíny není ojedinělý. Online seznamky si rok od roku nacházejí stále více příznivců. Zatímco v USA nebo v západní Evropě (například v Nizozemí jejich služeb využívá jedna polovina nezadaných) patří tento způsob navazování vztahů dnes k zcela běžným praktikám, v Česku se o něm stále hovoří jako o něčem nestandardním.

Netradiční způsoby seznámení

Existují samozřejmě i jiné možnosti, jak najít toho pravého či pravou. Co si třeba vyrazit na koncert Jana Budaře, který si připravil speciální program pro nezadané? Seznámit se můžete i v Městských divadlech pražských na představeních k tomu určených nebo třeba v soupravě pražského metra. Nejnovějším trendem je rovněž tzv. speed dating nebo třeba ping-pongové večery.

"Svádí to si myslet, že o tento druh seznamování mají zájem jen nesmělí, časově vytížení nebo různě divní lidé. Běžně se ale přece může stát, že si nenajdete partnera ve škole, ani v zaměstnání, přátelé přátel jsou zadaní a na obcházení barů nemáte chuť," říká psycholožka Iva Smolová z pražského terapeutického centra Terapeuti.cz.

Láska nebeská

Slova psycholožky potvrzuje i sama mladá manažerka, která k potenciálnímu seznámení se na internetové seznamce přistupovala s velkou skepsí. "Připadlo mi to hlavně ze začátku celé postavené na hlavu. Přece si nebudu hledat chlapa přes inzerát?" Pak jí ale začala chodit pozvání na rande a lichotivé zprávy a rázem změnila názor. "Bylo příjemné cítit, že o vás má někdo zase zájem, i když každý třetí e-mail byla pozvánka na nezávazný sex," říká s úsměvem.

Když ji asi po měsíci oslovil šestatřicetiletý architekt, netušila, že o rok později budou vybírat společné bydlení a plánovat svatbu. "První rande jsme měli ve Švandově divadle," vzpomíná Pavlína a dodává: "A před měsícem mě tam požádal o ruku."

Internet je in

Příběh mladé manažerky je tak jedním z mnoha, který potvrzuje rostoucí zálibu Čechů v randění přes internet. A podle zástupce jedné z největších seznamovacích agentur v ČR se takto daří najít partnera až třetině nezadaných.

Pro mladé je randění přes internet "normálka"
Pro mladé je randění přes internet "normálka" | Foto: Thinkstock

V poslední době totiž čím dál víc Čechů mění názor na způsob seznamování a vyhledává protějšek právě přes internet. Týká se to nejenom nezadaných lidí po třicítce, ale i mladších ročníků mezi 20 až 30 lety. Ti využívají hlavně tzv. randících stránek nebo mnoha webových aplikací určených výhradně pro flirtování.

"Narůstající zájem souvisí i se změnou životního stylu. Opustit svazek, který nám nevyhovuje, je dnes mnohem jednodušší a více tolerované než kdy dřív," vysvětluje Daniel Matoušek z agentury eDarling.

Singles

Pro tento termín nemá čeština vhodný ekvivalent, v podstatě se jím charakterizuje skupina lidí ve věku 25 až 40 let, kteří z jakéhokoliv důvodu žijí sami bez partnera. Jde o ekonomicky soběstačné jedince, jejichž životní prioritou je nezávislost a svoboda.

Kolik stojí láska?

Dalším důvodem rostoucí obliby internetových seznamek podle Daniela Matouška je i "postupné dozrávání trhu". V Anglii nebo Německu si lidé už dávno spočítali, že je mnohem výhodnější zaplatit za kvalitní seznamovací služby než za útratu v baru, kde marně čekali, jestli nepotkají vhodného partnera.

Naprosto automaticky přiznávají, že hledají partnera přes internet a nestydí se za to, protože to zkrátka patří k modernímu životnímu stylu. "Česko v takové fázi ještě není, ale myslím, že se úspěšně blížíme," tvrdí Daniel Matoušek.

Jako vhodný způsob předvýběru, při kterém mohou nezadaní ušetřit čas, doporučují internetovou seznamku i psychologové. "Až při osobním kontaktu do hry vstupuje to, co opravdu určuje budoucí vztah - fyzická přitažlivost, charisma, barva hlasu, verbální a neverbální projev. I když si s někým píšeme dlouho, neznamená to, že ho známe - to je asi největší omyl," dodává psycholožka Iva Smolová.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy