Paříž – Mezinárodnímu týmu vědců z francouzské univerzity Paris-Descartes a čínské univerzity v Guangzhou se povedlo vyléčit polovinu z 29 testovaných makaků, kteří byli nakaženi virem imunodeficience (SIV), který je silnější obdobou HIV. Takto nakažené opice zpravidla umírají do dvou let.
Vědci, o jejichž objevu informuje server Frontiers, přemýšleli, jak zdolat virus, jenž napadá bílé krvinky, které jsou klíčové právě v boji proti chorobám. Vyvinuli proto vakcínu, která funguje opačně, než je zvykem. Nepodporuje totiž spuštění imunitní reakce, ale spíše ji potlačuje.
Do těla makaka tak vědci zavedli neúčinný virus SIV a dávku střevních bakterií užívaných v probatických doplňcích, které jsou přátelské pro tělo, aniž by došlo k silné imunitní reakci. Vakcína tak spíše tělo oklame.
Sám vedoucí projektu Jean-Marie Andrieu je překvapen, jak nečekaně jednoduché je řešení celého problému. Což je také důvod, proč se obávají, zda tato metoda bude také fungovat u lidí nakažených virem HIV.
Vakcína se opicím podávala orálně ve formě nápoje, což byl údajně účinnější způsob než například pomocí injekční jehly. Navíc byli vědci schopni nejen snížit počet nakažených opic virem SIV, ale zároveň i ochránit zdravé kusy před nákazou, a to rovnou po dobu čtyř let.
Nyní plánují provést testy na zdravých dobrovolnících i nakažených virem HIV, který není se SIV zcela totožný, a efektivnost podané vakcíny je tak často nižší než u zvířat.
"Přestože byl počet opic relativně malý, úroveň ochrany byla působivá," řekl Science Alert José Esparza, profesor baltimorského institutu v USA, který přiznává, že byl zpočátku vůči výzkumu mezinárodního týmu vědců poněkud skeptický. Experiment byl prý příliš neortodoxní a jejich objev velmi prostý. Zároveň ale připouští, že může mít úspěch.
Současná medicína nezná lék na virus HIV, ale pouze medikamenty, které dokážou zkvalitnit a prodloužit život nakaženým lidem až o desítky let. Podle světové zdravotnické organizace tak v roce 2011 zemřelo ve světě na HIV odhadem 1,7 milionů lidí.