Vědci: Saze v ovzduší hrají mnohem komplexnější roli

Karel Dolejší
1. 9. 2008 15:47
Aerosoly mohou způsobovat náhlé změny v oblačnosti
Drobné částečky uvolňované do ovduší při spalování mohou ovlivňovat počasí i klima různými směry, prokázali vědci
Drobné částečky uvolňované do ovduší při spalování mohou ovlivňovat počasí i klima různými směry, prokázali vědci | Foto: Reuters

Praha/Jeruzalém (Ekolist) - Saze z lesních požárů a levných průmyslových paliv, stejně jako z nedokonalého hoření uhlovodíků, nutně nezpůsobují globální ochlazování, jak si vědci dosud mysleli.

Za určitých podmínek mohou naopak podporovat oteplování prostředí, napsal deník Jerusalem Post.

Vědci z Weizmannova vědeckého institutu v Rehovotu, Marylandské univerzity a NASA vytvořili první analytický model, který umožňuje zohlednit působení všech faktorů a který ukazuje, kdy aerosoly tvořené sazemi ochlazují, a kdy naopak vedou k růstu teploty. Jejich podrobný článek vyšel v časopise Science.

Čtěte také: Letošní rok je nejchladnější za pět let, hlásí vědci

Dosavadní teorie nebraly dostatečně v úvahu komplikovaný vztah mezi oblačností a aerosoly. Vědci věří, že nový model pomůže klimatologům i politikům porozumět tomu, jaké jsou skutečné důsledky hoření stromů a nekvalitních průmyslových paliv.

Vodní kapky a sluneční záření

Na jedné straně se kolem aerosolových částic formují vodní kapky, což může podpořit nárůst oblačnosti, ale na straně druhé tyto částice - zvláště saze - pohlcují sluneční záření, stabilizují atmosféru, a tak tvorbu oblačnosti omezují.

Lidé hledají použitelné uhlí. Šangzi; Čína
Lidé hledají použitelné uhlí. Šangzi; Čína | Foto: Reuters

Tým vědců za účasti Ilana Korena a Hily Afargana z katedry environmentálních věd a výzkumu energií Weizmannova institutu testoval model na datech pocházejících z Amazonie - a ukázalo se, že pomohl vysvětlit zdánlivě náhodné změny oblačnosti.

Čtěte také: Ptáci se stěhují na sever. Z domovů je žene oteplování

Malý přírůstek aerosolů v čistém prostředí totiž může ve výsledku způsobit ochlazení, avšak s přibýváním dalších a dalších částí postupně dochází ke zcela opačnému efektu.

Někdy jasno, jindy zataženo

Záleží také na stavu původní oblačnosti. Kompletně zatažená obloha může bránit ohřevu aerosolů, zatímco za jasného počasí ohřáté aerosoly působí rozpad zbytkové oblačnosti.

Více z Ekolistu:

 

Právě se děje

Další zprávy