Přestože je smutek ze ztráty partnera pro člověka přirozenou psychickou reakcí, existují případy, kdy se stává patologickým. Lidé se mohou kvůli rozchodu potýkat s poruchou přizpůsobení, která bývá spojená s příliš stresujícími životními zkušenostmi. Mezi její příznaky patří depresivní a úzkostné stavy, nespavost, sklony k samotářství či problémy se soustředěním.
Autoři studie publikované v odborném časopise Journal of Affective Disorders oslovili 55 dobrovolníků, kteří poruchou přizpůsobení po rozchodu začali trpět, a podrobili je experimentu. Nejprve jim podali beta-blokátor propranolol - lék, který potlačuje účinky některých tělesných hormonů a který bývá předepisovaný na úzkosti, vysoký tlak či migrény. Píše o tom server Dazed.
Po požití léku dostali zkoumaní za úkol vybavit si traumatické zkušenosti, které je k rozchodu dovedly - například zjištění, že jim byl partner nevěrný. Vědci chtěli zjistit, jestli pro ně nepříjemné vzpomínky po potlačení adrenalinu, které látka způsobuje, přestanou být tak emočně silné. Proto je požádali, aby své traumatické zážitky sepsali na papír a následně je nahlas přečetli.
Výzkumníci mezitím pozorovali, jestli účastníci experimentu pod vlivem propranololu nadále vykazují symptomy nadměrného stresu, jako je pocení, tělesný třes a napjaté svaly, nebo se projevy poruchu zmírňují. Ukázalo se, že beta-blokátor zafungoval příznivě. Většina zkoumaných uvedla, že se jejich psychický stav během čtyř měsíců po podání léku kontinuálně zlepšoval.