Singapur - Kromě geografického rovníku, který odděluje obě zemské polokoule, existuje také rovník chemický. Pomyslnou hranici mezi vysoce znečištěným vzduchem na severní polokouli a převážně nekontaminovanou atmosférou na polokouli jižní teď narýsovali britští vědci.
Podle expertů z univerzity v Yorku citovaných agenturou Reuters se podařilo hranici mezi znečištěným a relativně čistým ovzduším identifikovat na bezoblačné obloze v západní částí Tichého oceánu.
Na severním okraji padesát kilometrů širokého pásu jsou naměřené hodnoty oxidu uhelnatého čtyřikrát vyšší než na jižním.
Čtěte také: Letošní rok je nejchladnější za pět let, hlásí vědci
Objev by měl vědcům pomoci přesněji modelovat pohyb látek znečišťujících ovzduší v atmosféře a zhodnotit dopady znečištění na ovzduší.
Vliv na celosvětové klima
„Silné bouře mohou fungovat jako pumpy, které zvednou znečištěný vzduch výš do ovzduší, kde látky znečisťující ovzduší zůstanou déle a mohou mít na klima celosvětový vliv," řekla Reuters doktorka Jacqueline Hamiltonová z univerzity v Yorku.
Myšlenka chemického rovníku není nijak převratná. Již dříve vědci předpokládali, že se v oblasti Tichého oceánu, kde se setkávají tropické větry zvané pasáty, vytvořila hranice mezi severní polokoulí a čistější jižní polokoulí.
Čtěte také: