Jehňata z druhů plemene merino jsou ceněná pro jemnou a bohatou vlnu. Ovce mají zřasenou kůži, podobně jako třeba pes šarpej, a tudíž dávají více vlny. O úspěchu australských vědců informoval britský deník The Guardian.
Druh, který se nyní podařilo přivést po 50 letech na svět, je o to vzácnější, že se od něj začalo v době zmražení spermií v tekutém dusíku ustupovat - kůže s mnoha záhyby se totiž s tehdejším vybavením špatně stříhala a do záhybů se také dostával hmyz.
Sperma pocházelo od populárního berana, jenž se jmenoval Sir Freddie a žil v 60. letech. Po 50 letech oplodnil tři desítky dalších ovcí.
"Ukazuje to jasnou životaschopnost dlouho zmrazených spermií," říká univerzitní profesor Simon de Graaf. To by mohlo dávat naději i lidem, že i zmražené lidské spermie by mohly být i po desítkách let podobně funkční.
"Jehňata mají přesně ty záhyby kůže, jaké byly obvyklé u plemene merino v polovině minulého století. Tento druh byl speciálně vyšlechtěn pro maximalizování plochy kůže, a tím i pro maximalizování výnosů z vlny," dodává de Graaf.
Merinové ovce jsou specialitou Austrálie a Nového Zélandu. Merino vlna se vyznačuje nejen hebkostí, ale i velkou hřejivostí.