Výzkumníci ze Stanfordovy univerzity v Kalifornii studovali zdravotní záznamy dětí narozených ve Spojených státech v letech 2007 až 2016. Dohromady to bylo více než 40 milionů novorozenců.
Výsledky ukázaly, že dětem, které se narodily mužům starším 45 let, hrozilo téměř o šestinu vyšší riziko předčasného narození a nízké porodní váhy v porovnání s dětmi mladších otců. O studii informoval britský deník The Guardian.
Novorozenci starších otců měli menší skóre v takzvaném Apgar testu, který bezprostředně po narození posuzuje faktory jako pulz, dech či zabarvení kůže dítěte. Dále měli o 18 procent vyšší pravděpodobnost záchvatů v porovnání s dětmi narozenými otcům ve věku 25 až 34 let. Výsledky nedávno zveřejnil lékařský časopis The British Medical Journal.
Michael Eisenberg, jeden z autorů studie a zároveň profesor gynekologie a porodnictví na Stanfordově univerzitě, uvedl, že by páry při plánování rodiny neměly ignorovat ani věk otce. "Faktor věku je potřeba vzít v potaz. Páry by si měly uvědomit, že tu stále jsou určitá rizika spojená s odkládáním rodičovství," sdělil.
Vědci zjistili, že děti narozené starším mužům přišly na svět v průměru o jeden den dříve a vážily o 20 gramů méně než v porovnání s mladými tatínky.
Z výsledků rovněž vyplývá, že se věk otců napříč populací zvyšuje. Například podle celonárodních statistik v Anglii a Walesu vzrostl za posledních 40 let věk prvního otcovství o čtyři roky.
"Když mluvím s páry o zdravotních rizicích, používám jako analogii loterii. Pokud si koupíte dva lístky, vaše šance vyhrát se zdvojnásobí. I tak je ale nepravděpodobné, že vyhrajete," uvedl Eisenberg.
I mužům tikají biologické hodiny
Eisenberg a jeho kolegové naznačili, že výsledky studie může objasnit změna v DNA ve spermiích starších mužů. Tento předpoklad pramení z dřívějších výzkumů včetně loňské studie Harvardovy univerzity. Vědci v ní mimo jiné tvrdí, že s vyšším věkem mužů klesá i míra využití umělého oplodnění. Mužům totiž prý začnou tikat biologické hodiny, a je tak pro ně snazší počít.
Hilary Brownová, která se na Torontské univerzitě zabývá zdravotním stavem dítěte bezprostředně po porodu, ke studii řekla, že je těžké určit dopad věku matky a otce na zdraví dítěte. Poškození DNA spermií podle ní může být jen jeden z možných důvodů.
"Studie ukázala, že muži v pokročilém věku mají více negativních návyků jako kouření a časté pití alkoholu. Dále častěji trpí obezitou, chronickými a psychickými nemocemi. Všechny tyto faktory souvisí se zdravotními problémy novorozenců," napsala Brownová v komentáři.