Objev ostravských vědců překvapil svět. Je to unikátní virus, člověk se ho ale bát nemusí, říkají

Zuzana Hronová ČTK Zuzana Hronová, ČTK
Aktualizováno 4. 4. 2018 15:26
OstraVirus je unikát, jenž se ničemu nepodobá. Člověk se ho bát nemusí, vyskytuje se v parazitu ploštice.
Vjačeslav Jurčenko, vedoucí výzkumného týmu Ostravské univerzity, jenž objevil nový virus.
Vjačeslav Jurčenko, vedoucí výzkumného týmu Ostravské univerzity, jenž objevil nový virus. | Foto: Ostravská univerzita

Vědci z Ostravské univerzity objevili při výzkumu biodiverzity dosud neznámý virus. Přišli na něj náhodou a pojmenovali ho symbolicky OstraVirus.

Svůj úspěch už prezentují biologům ve světě, článek o jejich objevu totiž vyšel v jednom z nejprestižnějších multidisciplinárních vědeckých časopisů na světě, Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America (PNAS), sdělil mluvčí univerzity Adam Soustružník.

"Není (objevený virus) podobný žádnému jinému viru na planetě Zemi. Je tak odlišný, že jsme museli použít speciální výpočetní metody, abychom vůbec potvrdili jeho virovou povahu. Zatím nedokážeme říct, zda se jedná pouze o nový druh, čeleď, nebo celou říši, jisté však je, že se s ním dosud nikdo nikdy nesetkal, a to je velká věc, která se v životě vědce neděje často," uvedl vedoucí laboratoře Vjačeslav Jurčenko.

Původním záměrem vědců nebylo objevit nový virus. Vědci ho našli při dlouhodobém výzkumu.

"Šlo o mnohem širší výzkum biodiverzity, kterým jsme chtěli nahlédnout dále za hranice současného poznání, podívat se, co ještě se tam venku skrývá. Na projektu jsme pracovali čtyři roky a objevení OstraViru je jeho nečekaným vrcholem," dodal Jurčenko.

Tým chce svou novinku podrobit dalšímu bádání. "Plánujeme prověřit jeho distribuci v dalších izolátech a také zda jej lze nalézt bez doprovodných virů. Zatím jsme jej totiž detekovali jen společně s tombovitým virem. Bude nás také zajímat, jaký vliv má na hostitele, co mu nebo pro něj dělá," upřesnil vedoucí laboratoře.

Člověk se však OstraViru obávat nemusí. Nesídlí totiž v lidském těle, nýbrž v parazitovi ploštice.

Podle výzkumníků objev umožní propagovat město a ukázat, že se v něm v oblasti biologie dělá věda na špičkové úrovni.

"Svým způsobem je to nová dimenze v parazitologii, takže objev vzbudil zájem vědců v celém světě. Dostal jsem spoustu emailů s nabídkou na spolupráci. Také jsme téma prezentovali na několika mezinárodních konferencích, a reakce byly vždy velmi pozitivní," pochvaluje si Vjačeslav Jurčenko.

Biologové z laboratoře se mimo jiné zabývají také léčbou parazitární choroby leishmanióza, která patří k jedněm z nejzávažnějších smrtelných nemocí vyvolaných parazitem.

Právě Jurčenko se v Ostravě věnuje i možnostem alternativní léčby a vakcinace leishmaniózy, která postihuje především obyvatele Afriky a Asie. Na svých projektech pravidelně spolupracuje s odborníky z celé republiky i světa.

V případě OstraViru se kromě českých vědců zapojili i odborníci ze Spojených států, Švýcarska, Brazílie, Litvy nebo Ruska.

Video: Naděje pro lidi s epilepsií. Umravníme zlobivé neurony, říká vědec

Genová terapie by mohla nahradit chirurgické zákroky u nezvladatelných forem onemocnění, říká Přemysl Jiruška z Fyziologického ústavu Akademie věd ČR. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy