Chodil jsem se Stephenem Hawkingem po omšelé Praze, vzpomíná vědec Wichterle

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
17. 6. 2018 19:38
"Byl to tehdy student Oxfordu, chodil, i když špatně. Dnes se zpětně stydím, kolik dlouhých kilometrů jsem ho vláčel po Praze, navzdory jeho handicapu," vzpomíná český vědec Kamil Wichterle na své setkání s tehdy ještě nepříliš známým Hawkingem.
Student Stephen Hawking.
Student Stephen Hawking. | Foto: Profimedia

Praha - Během pátečního pietního obřadu v londýnském Westminsterském opatství  byla uložena mezi ostatky velkých britských vědců Charlese Darwina a Isaaka Newtona urna s popelem britského fyzika Stephena Hawkinga.

Součástí obřadu bylo podle ČTK vyslání Hawkingova poselství, zakomponozvaného do hudby řeckého skladatele Vangelise, do vesmíru. Podle vědcovy rodiny je ze satelitu Evropské vesmírné agentury namířeno k nejbližší černé díře s označením 1A 0620-00, která je od Země vzdálena 3500 světelných let.

Kromě Hawkingových nejbližších a některých britských politiků a dalších veřejných osobností na páteční obřad dorazila dle ČTK tisícovka lidí vybraných z více než 25 000 zájemců, kteří se o pozvánky přihlásili na stránkách Hawkingovy nadace.

Geniální teoretický fyzik na vozíku se zkrátka již dávno stal globální světovou celebritou. Český chemik Kamil Wichterle však pamatuje dobu, kdy měl Hawkinga v podstatě "jen pro sebe", chodil s ním po omšelé socialistické Praze a nikdo je nepoznával. Jak je to možné? Tak pěkně po pořádku.

Jeho tatínek Otto Wichterle, proslulý chemik, vynálezce kontaktních čoček a silonu pobýval v roce 1959 pracovně v Indii. V hotelu se dal do řeči s jedním Britem. Během řeči vyplynulo, že mají ledacos společného, třeba náctileté děti se zájmem o filatelii. Dohodli se, že si jejich potomci začnou dopisovat jako tzv. "pen friends" - Kamil se zdokonalí v angličtině a slečna Mary se dozví něco o Československu.

"Můj otec se potkal s jejím otcem v indickém státě Uttarpradéš. Ten byl pro nás podobně exotický jako pro ně tehdy Československo," vzpomíná s úsměvem Kamil Wichterle. "Aby to bylo spravedlivější, začala mi pak Mary Hawkingová psát občas velice primitivně německy."

Po pár letech dopisování a vyměňování známek, v roce 1961 nebo 1962, mu Mary v jednom z dopisů dala vědět, že se chystají její sourozenci do Prahy a zdali by jim Kamil dělal průvodce. 

"Ona mi psala, že její bratr Steve je nervově chorý, ale já to bral asi tak, jako když mne můj bratr označoval za debila. Nebral jsem to tedy nijak vážně, spíše jako sourozenecký šprajc než skutečnost. Když jsem se pak setkal s Hawkingovými v hotelu Opera, tak jsem viděl, že Steve skutečně hůře chodí. Přesto byl ochotný absolvovat pěší prohlídku," popisuje Wichterle.

 Na Pražském hradě už britští sourozenci byli a na další prohlídku měli jen jedno odpoledne. Zamířili tedy na Staroměstské náměstí, do Židovského Města, na Karlův most a Malou Stranu.

"Skončili jsme v restauraci na Nebozízku u lanovky na Petřín, kde jsme si dali hrozně tuhý řízek. Když jsem se později dozvěděl, jak těžkou chorobu měl, zpětně jsem se za to styděl, že jsem ho tolik kilometrů vláčel a on to vše tak statečně a s úsměvem snášel," říká Wichterle.

Tehdy ještě nebyl Stephen Hawking slavný fyzik, nýbrž třetím rokem student na Oxfordu. "Byl to kluk starý jako já, věděl jsem, že studuje astrofyziku, ale jelikož jsem měl angličtinu teprve dva roky jednou týdně, tak si dovedete představit, na jaké úrovni jsme asi mohli konverzovat. Jedna z mála věcí, již mi s pomocí posunků sdělil, byla, že jezdí jako kormidelník na oxfordské osmiveslici."

Co se Kamilu Wichterlovi vybaví jako hlavní vzpomínka na 55 let starou událost? "Vybaví se mi letní horká Praha, úplně vylidněná, protože zahraniční turisté tehdy skoro neexistovali, zatažené rolety obchodů, oprýskané omítky, padající římsy. Dnes by to i nám připadalo kafkovsky strašidelné."

Nedlouho po pražské schůzce dopisování s Hawkingovými ustalo. "Už nás ty známky přestaly s Mary bavit a měli jsme jiné zájmy."

O pouhý rok později, v roce 1963, se nadaný student fyziky dozvěděl svou vážnou diagnózu. Od roku 1970 začal zveřejňovat své první pozoruhodné studie a věhlas jeho jména pomalu překonával hranice astrofyziky.

"Když se za pár let objevily zprávy o slavném vědci Stephenu Hawkingovi, jenž bojuje s těžkým handicapem, říkal jsem si: ‚To je on!‘ Jestliže tenkrát mě zaujal statečností, s kterou bez námitek absolvoval celý ten dlouhý výlet po Praze navzdory svému handicapu, později mě na něm zaujala i statečnost, s jakou se nebál hlásat provokativní vědecké teorie," uzavírá chemik Kamil Wichterle. 

Video: Svůj odkaz zanechal Stephen Hawking také v mnoha filmech a seriálech

Zemřel Stephen Hawking. Svůj odkaz zanechal také v mnoha filmech a seriálech | Video: Externí autor
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 minutami

Na severu Indie zemřelo kvůli záplavám v posledních dvou dnech 41 lidí

Nejméně 41 životů si na severu Indie vyžádaly záplavy a sesuvy půdy, které způsobily několik dní trvající silné deště. Uvedly to dnes podle agentury AFP indické úřady. Meteorologové navíc varovali, že i v nadcházejících dnech očekávají v oblasti intenzivní srážky.

Úřady severoindického státu Uttarákhandu, který z větší části tvoří pohoří Himálaj, oznámily, že sesuvy půdy dnes zabily 35 lidí a v pondělí 6 osob. Podle jednoho z místních představitelů oslovených AFP napáchaly intenzivní srážky v odlehlých místech této horské oblasti značné škody. Kvůli výstrahám meteorologů byly v Uttarákhandu zavřeny školy a pozastaveny turistické aktivity.

Sesuvy půdy postihují himálajské oblasti Indie pravidelně, jejich počet ale podle odborníků narůstá kvůli globálnímu oteplování, tání ledovců, odlesňování a budování přehrad s vodními elektrárnami, napsala agentura AFP. V únoru zahynulo zhruba 200 lidí, když se pod druhou nejvyšší indickou horou Nandá Déví utrhl kus ledovce a zřítil se do řeky. Ohromná masa vody následně zničila jednu menší přehradu s vodní elektrárnou a druhou větší poškodila.

Povodně v posledních dnech postihly i jih Indie. Ve státě Kérala si podle agentury AP vyžádaly nejméně 28 obětí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy