Tato desková hra vznikala 21 let. Podíleli se na ní i slavní čeští egyptologové

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
30. 10. 2018 11:41
Akční a strategickou deskovou hru Farao - Tajemství prastaré hrobky vyvíjel Jiří Slavík doma "na koleni" postupně od roku 1997. Ve finále spojil síly i s těmi nejpovolanějšími, českými egyptology v čele s profesorem Miroslavem Bártou.
Výzkum Šepseskafanchovy hrobky.
Výzkum Šepseskafanchovy hrobky. | Foto: Český egyptologický ústav

Hráči usilují o to samé, co čeští vědci v Abúsíru

Čeští egyptologové také dali hráčům i konkrétní a realistický cíl - najít hrobku slavného staroegyptského mudrce, vezíra, kněze a architekta Imhotepa, což archeologové považují za jakýsi svatý grál svého oboru. Kolem tohoto "grálu" významně krouží právě čeští egyptologové, protože mnohé nasvědčuje tomu, že by se jeho pohřební komora mohla nacházet právě na nalezišti v Abúsíru, na nějž mají koncesi čeští vědci. Najít hrobku Imhotepa, mimo jiné autora vůbec první pyramidy, jenž byl po své smrti zbožštěn, je i velkým snem profesora Miroslava Bárty, ředitele Českého egyptologického ústavu.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Bělobrádek se nebude ucházet o uvolněný předsednický post lidovců, Výborný odstoupil z osobních důvodů

Bývalý dlouholetý předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek vyloučil kandidaturu na pozici šéfa strany. Na twitteru uvedl, že se o pozici ucházet nebude, neboť kandidaturu ohlásili místopředseda strany a šéf lidoveckého poslaneckého klubu Jan Bartošek a europoslanec Tomáš Zdechovský. Místo z rodinných důvodů opouští Marek Výborný.

"Vzhledem k tomu, že kandidaturu na předsedu KDU-ČSL ohlásili Jan Bartošek a Tomáš Zdechovský, kandidovat určitě nebudu. Konec hlášení," uvedl Bělobrádek.

Výborný rezignuje na funkci předsedy k termínu mimořádného sjezdu strany, který by se měl uskutečnit 25. ledna. Termín na dnešním jednání musí případně potvrdit celostátní konference, která je nejvyšším stranickým orgánem mezi sjezdy.

před 1 hodinou

Z nemocnice v Ostravě byl propuštěn i druhý zraněný po střelbě

Po úterní střelbě ve Fakultní nemocnici Ostrava už ve zdravotnickém zařízení nezůstává žádný pacient. I druhého zraněného muže lékaři v pátek odpoledne propustili do domácí péče. 

Dvaačtyřicetiletý střelec zabil sedm lidí. Poslední oběť, kterou muž střelil do hlavy, podlehla svým zraněním ve čtvrtek. Žena byla od útoku v kritickém stavu. Ve stejný den byl do domácího léčení propuštěn jeden ze zraněných mužů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy