Tato desková hra vznikala 21 let. Podíleli se na ní i slavní čeští egyptologové

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
30. 10. 2018 11:41
Akční a strategickou deskovou hru Farao - Tajemství prastaré hrobky vyvíjel Jiří Slavík doma "na koleni" postupně od roku 1997. Ve finále spojil síly i s těmi nejpovolanějšími, českými egyptology v čele s profesorem Miroslavem Bártou.
Foto: Zuzana Hronová

Odbornými konzultacemi přispěli proslulí čeští egyptologové

"Musím říct, že mě e-mail Jakuba Těšínského z České deskoherní společnosti nejprve překvapil," usmívá se Marie Peterková Hlouchová (na snímku vlevo) z Českého egyptologického ústavu, účastnice archeologických expedic do Egypta a Súdánu. "Ale jelikož se orientujeme i na laické publikum, řekli jsme si, že by to mohl být zajímavý projekt. Přispěli jsme odbornými konzultacemi. Tvůrce například zajímalo, jak vypadají staroegyptské hieroglyfické nápisy, které se ve hře objevují, nebo jak vypadá staroegyptská hrobka."

Autoři se dle šéfa ústavu Miroslava Bárty (na snímku vpravo) zajímali i o to, jak vypadá běžný všední den archeologa v Egyptě, s čím se potýká a jaké jsou vztahy mezi jednotlivými vědeckými skupinkami.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Sesuvy půdy v africkém Burundi zabily nejméně 38 lidí

Nejméně 38 lidí zemřelo v noci na dnešek při sesuvech půdy způsobených prudkými dešti v Burundi. Informovala o tom agentura AFP s odkazem na místní policii, podle níž se zatím jedná o předběžnou bilanci. Pátrací práce na místě stále pokračují. Silné deště sužují celý region východní Afriky již přes dva měsíce a způsobily tam za tu dobu smrt již 265 lidí. Srážky přitom podle meteorologů nemají v blízké době ustat.

K poslednímu neštěstí došlo ve vesnici Mugina na severozápadě Burundi. Kvůli dešťům se utrhly části několika strání, na nichž stály obytné domy.

"Stalo se to v noci, když byli všichni doma. Půda ze sesuvů se hrnula po třech velice příkrých kopcích a cestou vše pohřbila," řekl AFP jeden ze svědků na místě. "Celé rodiny byly pohřbeny zaživa, stejně jako jejich domy, jejich dobytek a jejich pole, je to strašlivé," dodal. Na místo podle něj sice dorazila policie, jež spolu s dobrovolníky pátrá po přeživších. Nemají ale k dispozici žádnou techniku a sutiny prohledávají jen rukama. Zasažený region nedaleko hranic s Rwandou je velice těžko dostupný.

Zdroj: ČTK
Další zprávy