Velké plány lidstva na stavění základen na Měsíci či kolonizování Marsu naráží na zásadní problém - astronauti by pro několikaletý pobyt ve vesmíru potřebovali příliš mnoho nástrojů, náhradních dílů a potravin. Přitom každý gram navíc prodražuje náklady na palivo nutné k překonání zemské gravitace.
Vědci proto dospěli ke svérázné myšlence: kosmonauti budou muset maximálně zrecyklovat vše, co si na palubu přinesou, nebo zde vyprodukují, včetně moči, stolice či vydechnutého oxidu uhličitého. Zjistili, že všechny tyto produkty jdou rozložit na molekuly, z nichž by se pak pomocí 3D tiskárny mohly zhotovit plastové náhradní díly, součástky, ale také živiny O výzkumu informoval britský deník The Telegraph.
Jak to všechno funguje? Vědci přišli podle deníku The Telegraph na několik kmenů kvasinek, které umějí rozložit lidský odpad na užitečné produkty. Jeden druh kvasinek umí z moči a oxidu uhličitého z vydechovaného vzduchu vytvořit omega-3 mastné kyseliny, jiný zase polyesterové polymery, z nichž se dají vyrobit plastové součástky.
A tak zatímco astronaut Mark Watney z úspěšného filmu Marťan používal své exkrementy pouze jako hnojivo pro pěstování brambor, za pár let by je už mohl rozložit na molekuly a z nich sestavit potřebné živiny. A kdyby potřeboval zacelit díru v raketě, mohl by si potřebnou "záplatu" vytisknout na 3D tiskárně ze své moči a dechu.