Vatikán si bude vyrábět elektřinu. Ekologicky ze slunce

Vanda Králová, vk
26. 11. 2008 12:12
Střechy Vatikánu pokryly solární panely

Vatikán - Vatikán se chystá udělat krok k ekologické energii. Ve středu bude spuštěn nový systém, který má elektřinou zásobovat několik klíčových budov.

Vatikán si dal za cíl získávat v roce 2020 dvacet procent energie z obnovitelných zdrojů, píše agentura Reuters.

Masivní střecha vatikánské Nerviho síně, kde papežové pořádají hlavní audience a kde se konají koncerty, byla pokryta 2 400 solárními panely, které ovšem zespoda nebudou vidět, aby nerušili pohled na vatikánské panorama.

Nový systém o rozloze více než 5 000 metrů čtverečních pokryje celoročně energetické potřeby budovy a několika okolních staveb. Ročně vytvoří až 300 megawatt hodin čisté elektrické energie.

Systém navržený německou společností SolarWorld umožní městskému státu na ploše asi 73 hektarů ušetřit 80 tun ropy ročně, a snížit tak své emise uhlíku asi o 225 tun.

Nerviho síň postavená v roce 1971 se jmenuje po architektovi Pieru Paolo Nervim, který ji navrhl, a je jednou z nejmodernějších budov ve Vatikánu. Většina staveb je zde stará několik stovek let. Hala, která pojme až 10 000 lidí, má velkou vlnitou střechu. Právě ta umožnila projekt realizovat.

Výrobou vlastní energie se Vatikán stane nezávislým na Itálii, odkud v současné době všechnu energii kupuje.

Ekologickou cestou se Vatikán vydal už za papeže Jana Pavla II. Před nedostatečnou ochranou přírody ale několikrát varoval i Benedikt XVI.

Vatikán také hostil konferenci o dopadech globálního oteplování a změn klimatu v důsledku používání fosilních paliv.

Ochránci přírody papeže loni pochválili za projev, v němž řekl, že lidská rasa musí naslouchat "hlasu země" nebo riskuje zničení planety. Papež si ale od ekologů vysloužil i kritiku: za nošení kožešinových doplňků na svém papežském rouše.

 

Právě se děje

Další zprávy