V USA zuří papírová bitva o utírání zadku

Veronika Šmausová
28. 9. 2009 11:40
New Jersey - Jakkoliv to zní podivně, jedna z největších bitev, kterou američtí ekologové svádějí, je boj o toaletní papír.
Foto: www.wikipedia.org

Američané totiž uvykli blankytně bílým toaletním papírům označovaným tolika přídavnými jmény znamenajícími hebkost, jemnost a měkkost, že již výrobcům docházejí slova. "Severský prošívaný ultra plyšový" papír je jen jedním z příkladů názvu výrobku, který používá spojení několika přídavných jmen a příslovců pro tři vrstvy papíru.

Tato rozmazlenost představuje pro americké lesy závažnou hrozbu. Americký toaletní papír se vyrábí přímo ze dřeva mnohdy desítky i stovky let starých stromů. Proto by si američtí ekologové přáli, aby si, co se utírání zadků týče, vzali Američané příklad z Evropanů. Ti totiž používají toaletní papír z recyklovaného papíru.

Výrobci papíru sice tvrdí, že se snaží být šetrnější k přírodě, jejich zákazníci ale stále chtějí "jemný" papír, a tak jej výrobci vyrábějí a prodávají.

V průběhu léta přeci jen jeden z velkých výrobců přislíbil, že výrobu nákladného toaletního papíru omezí. Nečekané krátké příměří aktivisté uvítali, válka ale pokračuje dál.

Je to jako utírat si zadek humry

"Za jakou cenu je ta jemnost," cituje Washington Post vedoucího výroby newjerseyské továrny na papír, která se snaží naučit své zákazníky používat sto procentně recyklovaný papír. "Mám přispívat kácení lesů jen proto, že mi v reklamě řekli, že jemnost je důležitá? Přece kvůli tomu nezničíme svět!"

Toaletní papír jistě pro lesy nepředstavuje největší hrozbu: společně s papírovými kapesníčky tvoří pět procent z celkového objemu výrobků ze dřeva. Přestože se například papír a karton vyrábějí z recyklovaného papíru, zabírají 26 procent. Novinový papír tvoří 3 procenta výrobků.

Podle odborníků na životní prostředí jsou ale i tři procenta příliš mnoho. Kácením stromů se stále zmenšuje "přírodní pračka" na oxid uhličitý, tvrdí. Pokud to jsou stromy z Brazílie, Indonésie nebo jihovýchodu Spojených států, zmizí tam časem přírodní pralesy. Pokud to jsou stromy z Kanady, ničí se ekosystémy, ve kterých žijí medvědi, sobi nebo stěhovaví ptáci.

Foto: www.wikipedia.org

"Je to něco jako humři v rámci papírenského průmyslu," říká na adresu luxusního toaletního papíru Allen Hershkowitz z Rady pro obranu přírodních zdrojů. "Přece nepotřebujeme staré vzrostlé lesy na to, abychom si... vytřeli zadky."

Věda o hebkosti

Pramen sporu spočívá ve způsobu výroby toaletního papíru. Každý arch je v podstatě sítí dřevěných vláken. Tato vlákna jsou nejdelší u starých stromů, takže vytvářejí jemnější a vláčnější síť. Vlákna z recyklovaného papíru jsou kratší a síť z nich je drsnější.

Proto se toaletní papíry používané pro "mimo domov" v restauracích, školách nebo kancelářích vyrábějí alespoň se 75procentním obsahem recyklovaného papíru. Toaletní papír, který zákazníci kupují do vlastních domácností, bývá ale vyroben z panenských vláken čerstvě pokácených stromů.

Ačkoliv výrobci slibují, že se pokusí být ekologičtější, zákazníci si stále přejí ten nejjemnější papír. Čísla to jen dokazují. Severského prošívaného ultra plyšového papíru se minulý rok prodalo 24 milionů balíků. Třívrstvý ultrajemný papír tak vydělal více než 144 milionů dolarů.

 

Právě se děje

před 56 minutami

Čistý zisk ČEZ vzrostl, za poslední tři čtvrtletí dokonce o polovinu

Čistý zisk energetické skupiny ČEZ stoupl za první tři čtvrtletí letošního roku meziročně zhruba o polovinu na 13,6 miliardy korun. Tržby vzrostly o 16,3 procenta na 148,1 miliardy. Pomohl k tomu zejména růst cen elektřiny a vyšší zisk z obchodování s komoditami. Skupina to dnes oznámila v tiskové zprávě. Po očištění o mimořádné vlivy dokonce podle ČEZ čistý zisk vystoupal až na 14,7 miliardy. Za celý letošní rok chce skupina dosáhnout čistého zisku až 18 miliard oproti 10,5 miliardy za loňský rok.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Z Pásma Gazy byly na Izrael odpáleny rakety, tvrdí armáda. Čeká střety

Z palestinského Pásma Gazy bylo do Izraele v úterý ráno odpáleno mnoho raket. Podle agentury Reuters to oznámila izraelská armáda s tím, že očekává několikadenní střety. Nejnovější napětí přichází poté, co Izrael v Gaze zabil vysoce postaveného člena militantní skupiny Islámský džihád. Podle listu The Times of Israel proti raketám z Gazy zasáhla izraelská protivzdušná obrana. V Tel Avivu mezitím zazněly varovné sirény.

Podle Reuters nejsou zprávy o žádných zraněných. Izraelská policie ale preventivně uzavřela silnice v blízkosti Pásma Gazy. Mezinárodní Ben Gurionovo letiště oznámilo, že provoz omezovat nebude. Podle The Times of Israel ale byly dnes na pokyn armády uzavřeny školy mezi hranicí s Gazou a Tel Avivem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy