V USA zuří papírová bitva o utírání zadku

Veronika Šmausová
28. 9. 2009 11:40
New Jersey - Jakkoliv to zní podivně, jedna z největších bitev, kterou američtí ekologové svádějí, je boj o toaletní papír.
Foto: www.wikipedia.org

Američané totiž uvykli blankytně bílým toaletním papírům označovaným tolika přídavnými jmény znamenajícími hebkost, jemnost a měkkost, že již výrobcům docházejí slova. "Severský prošívaný ultra plyšový" papír je jen jedním z příkladů názvu výrobku, který používá spojení několika přídavných jmen a příslovců pro tři vrstvy papíru.

Tato rozmazlenost představuje pro americké lesy závažnou hrozbu. Americký toaletní papír se vyrábí přímo ze dřeva mnohdy desítky i stovky let starých stromů. Proto by si američtí ekologové přáli, aby si, co se utírání zadků týče, vzali Američané příklad z Evropanů. Ti totiž používají toaletní papír z recyklovaného papíru.

Výrobci papíru sice tvrdí, že se snaží být šetrnější k přírodě, jejich zákazníci ale stále chtějí "jemný" papír, a tak jej výrobci vyrábějí a prodávají.

V průběhu léta přeci jen jeden z velkých výrobců přislíbil, že výrobu nákladného toaletního papíru omezí. Nečekané krátké příměří aktivisté uvítali, válka ale pokračuje dál.

Je to jako utírat si zadek humry

"Za jakou cenu je ta jemnost," cituje Washington Post vedoucího výroby newjerseyské továrny na papír, která se snaží naučit své zákazníky používat sto procentně recyklovaný papír. "Mám přispívat kácení lesů jen proto, že mi v reklamě řekli, že jemnost je důležitá? Přece kvůli tomu nezničíme svět!"

Toaletní papír jistě pro lesy nepředstavuje největší hrozbu: společně s papírovými kapesníčky tvoří pět procent z celkového objemu výrobků ze dřeva. Přestože se například papír a karton vyrábějí z recyklovaného papíru, zabírají 26 procent. Novinový papír tvoří 3 procenta výrobků.

Podle odborníků na životní prostředí jsou ale i tři procenta příliš mnoho. Kácením stromů se stále zmenšuje "přírodní pračka" na oxid uhličitý, tvrdí. Pokud to jsou stromy z Brazílie, Indonésie nebo jihovýchodu Spojených států, zmizí tam časem přírodní pralesy. Pokud to jsou stromy z Kanady, ničí se ekosystémy, ve kterých žijí medvědi, sobi nebo stěhovaví ptáci.

Foto: www.wikipedia.org

"Je to něco jako humři v rámci papírenského průmyslu," říká na adresu luxusního toaletního papíru Allen Hershkowitz z Rady pro obranu přírodních zdrojů. "Přece nepotřebujeme staré vzrostlé lesy na to, abychom si... vytřeli zadky."

Věda o hebkosti

Pramen sporu spočívá ve způsobu výroby toaletního papíru. Každý arch je v podstatě sítí dřevěných vláken. Tato vlákna jsou nejdelší u starých stromů, takže vytvářejí jemnější a vláčnější síť. Vlákna z recyklovaného papíru jsou kratší a síť z nich je drsnější.

Proto se toaletní papíry používané pro "mimo domov" v restauracích, školách nebo kancelářích vyrábějí alespoň se 75procentním obsahem recyklovaného papíru. Toaletní papír, který zákazníci kupují do vlastních domácností, bývá ale vyroben z panenských vláken čerstvě pokácených stromů.

Ačkoliv výrobci slibují, že se pokusí být ekologičtější, zákazníci si stále přejí ten nejjemnější papír. Čísla to jen dokazují. Severského prošívaného ultra plyšového papíru se minulý rok prodalo 24 milionů balíků. Třívrstvý ultrajemný papír tak vydělal více než 144 milionů dolarů.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Policista, který zabil George Floyda, bude obviněn z vraždy druhého stupně

Generální prokurátor Minnesoty Keith Ellison zvýší obvinění bělošského policisty Dereka Chauvina z vraždy neozbrojeného černocha George Floyda z třetího na druhý stupeň, za což mu hrozí delší vězení. Vznesena budou obvinění také proti třem dalším policistům, kteří byli na místě a kteří po incidentu dostali výpověď. Informoval o tom dnes americký list Star Tribune.

Šestačtyřicetiletý Floyd zemřel poté, co mu Chauvin skoro devět minut 25. května při zatýkání klečel na krku. Nahrávka incidentu obletěla celý svět a v USA spustila vlnu protestů proti rasově motivované policejní brutalitě, které v místech provázelo rabování a vandalismus.

Čtyřiačtyřicetiletý Chauvin dostal minulý týden výpověď a byl obviněn z vraždy třetího stupně a zabití druhého stupně. Nyní ho prokurátor podle tisku chce obvinit z vraždy druhého stupně, za kterou by mohl dostat až 40 let za mřížemi, což je o 15 víc než maximální trest za vraždu třetího stupně.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Sněmovna se zatím nedistancovala od slov Vojtěcha Filipa k legiím

Sněmovna se zatím nedistancovala od výroků svého místopředsedy a šéfa KSČM Vojtěcha Filipa o československých legionářích, jak to požaduje STAN. Debatu dnes poslanci nedokončili. Filip v diskusi opětovně jakékoli pochybení odmítl. Podle něj mohly být jeho výroky zkresleny.

Filip v nedávném rozhovoru pro ruský armádní deník Krasnaja zvezda kritizoval odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva z Prahy 6, označil je za "zločinné". Pražské komunální politiky nařkl z neofašismu. Současně pochválil ruskou vládu za to, že nenutí místní úřady, aby svolily k budování pomníků československým legionářům, kteří padli v boji s bolševiky.

"Žádný výrok, který by poškodil dobré jméno československých legií, jsem neřekl. Řekl jsem, že v České republice existují lidé, kteří mají různý názor na československé legie," hájil se Filip.

Zdroj: ČTK
Další zprávy