Vatikán si bude vyrábět elektřinu. Ekologicky ze slunce

Vanda Králová, vk
26. 11. 2008 12:12
Střechy Vatikánu pokryly solární panely

Vatikán - Vatikán se chystá udělat krok k ekologické energii. Ve středu bude spuštěn nový systém, který má elektřinou zásobovat několik klíčových budov.

Vatikán si dal za cíl získávat v roce 2020 dvacet procent energie z obnovitelných zdrojů, píše agentura Reuters.

Masivní střecha vatikánské Nerviho síně, kde papežové pořádají hlavní audience a kde se konají koncerty, byla pokryta 2 400 solárními panely, které ovšem zespoda nebudou vidět, aby nerušili pohled na vatikánské panorama.

Nový systém o rozloze více než 5 000 metrů čtverečních pokryje celoročně energetické potřeby budovy a několika okolních staveb. Ročně vytvoří až 300 megawatt hodin čisté elektrické energie.

Systém navržený německou společností SolarWorld umožní městskému státu na ploše asi 73 hektarů ušetřit 80 tun ropy ročně, a snížit tak své emise uhlíku asi o 225 tun.

Nerviho síň postavená v roce 1971 se jmenuje po architektovi Pieru Paolo Nervim, který ji navrhl, a je jednou z nejmodernějších budov ve Vatikánu. Většina staveb je zde stará několik stovek let. Hala, která pojme až 10 000 lidí, má velkou vlnitou střechu. Právě ta umožnila projekt realizovat.

Výrobou vlastní energie se Vatikán stane nezávislým na Itálii, odkud v současné době všechnu energii kupuje.

Ekologickou cestou se Vatikán vydal už za papeže Jana Pavla II. Před nedostatečnou ochranou přírody ale několikrát varoval i Benedikt XVI.

Vatikán také hostil konferenci o dopadech globálního oteplování a změn klimatu v důsledku používání fosilních paliv.

Ochránci přírody papeže loni pochválili za projev, v němž řekl, že lidská rasa musí naslouchat "hlasu země" nebo riskuje zničení planety. Papež si ale od ekologů vysloužil i kritiku: za nošení kožešinových doplňků na svém papežském rouše.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Ganna vyhrál úvodní časovku Gira d'Italia

Italský cyklista Filippo Ganna vyhrál úvodní časovku Gira d'Italia a jako první se oblékl do růžového dresu. Mistr světa v této disciplíně porazil na trati dlouhé 8,6 km v Turíně krajana Edoarda Affiniho o deset sekund. Jediný český cyklista ve startovní listině 104. ročníku Jan Hirt do závodu vstoupil 135. místem.

před 1 hodinou

Volejbalistky porazily v kvalifikaci i Slovinsko a jsou blízko k ME

České volejbalistky mají nakročeno k účasti na mistrovství Evropy. V lotyšském Daugavpilsu dnes porazily Slovinsko 3:1 po setech 21:25, 25:22, 25:19, 25:15 a po prvním turnaji vedou se třemi výhrami skupinu F.

V prvním utkání svěřenkyně řeckého trenéra Jannise Athanasopulose vyhrály nad domácím Lotyšskem jasně 3:0 a stejným poměrem si poradily i s Bosnou a Hercegovinou.

Stvrdit postup na šampionát můžou příští týden od pátku do neděle na odvetném turnaji v Bosně. Na ME, na kterém bude na přelomu srpna a září v Srbsku, Bulharsku, Chorvatsku a Rumunsku hrát 24 týmů, postoupí dva celky.

Další zprávy