V USA mění zákon o ohrožených druzích. Po 20 letech

gaz
13. 8. 2008 9:35
Bushova administrativa čelí kritice ochránců přírody
Zapsání ledního medvěda na seznam ohrožených druhů donutilo vládu zasáhnout
Zapsání ledního medvěda na seznam ohrožených druhů donutilo vládu zasáhnout | Foto: Reuters

Washington - Letos v květnu se seznam ohrožených druhů ve Spojených státech rozrostl o nové jméno: ledního medvěda.

Důvodem byl postupný zánik jeho přirozeného životního prostředí, způsobený globálním oteplováním.

V budoucnu by však další druhy kvůli změnám klimatu na americký seznam přibýt neměly.

Postará se o to největší změna regulací upravujících zákon o ohrožených druzích (ESA) od roku 1986, kterou potichu připravila administrativa prezidenta George Bushe.

Schválena má být ještě během Bushova funkčního období. Pokud ji bude chtít Kongres nebo budoucí prezident změnit, půjde podle agentury AP o zdlouhavý proces.

Federální ochranáři ohroženi

Hlavním bodem reformy je zrušení dohledu vládních expertů z Úřadu pro ryby a zvěř (FWS) a Národního úřadu pro mořské rybaření (NMFS) nad projekty, jako jsou konstrukce dálnic a přehrad.

O přípravě nových pravidel vláda neinformovala, když se informace dostala ven, svolal ministr Dirk Kempthorne urychleně tiskovou konferenci
O přípravě nových pravidel vláda neinformovala, když se informace dostala ven, svolal ministr Dirk Kempthorne urychleně tiskovou konferenci | Foto: Vláda USA

V současné době musí dopad každého projektu na vymírající živočichy posoudit ministerští úředníci.

Mezi lety 1998 a 2002 jejich rukama prošlo více než 300 tisíc takových projektů.

Podle nových regulí však o tom rozhodnou federální agentury, které mají jednotlivé druhy staveb na starosti.

Navíc - pokud odborníci na životní prostředí projekt k posouzení dostanou, mají mít na jeho evaluaci pouhých 60 dní. Když se během této doby nerozhodne, začne se stavět.

Zatímco firmy záměr vlády vítají jako uvolnění svazující byrokracie, ochránci životního prostředí a demokratičtí členové Kongresu protestují.

"Navrhovaná pravidla dávají federálním agenturám nepřijatelně mocnou volnou ruku při rozhodování, zda se podřídit zákonu o ochraně ohrožených druhů, či nikoli," řekl AP demokratický kongresman Nick Rahall.

Ne ledním precedentům

Dalším záměrem nové regulace je zamezit, aby se živočichové na seznam ohrožených druhů dostali právě kvůli už zmiňovanému globálnímu oteplování.

"Náš čas a prostředky je nutné využít k ochraně těch nejvíce ohrožených druhů," řekl novinářům ministr Dirk Kempthorne, který se stará o ochranu národních parků.

"Není možné vytvořit spojení mezi emisemi skleníkových plynů a vzdáleným pozorováním dopadu na ten který druh," dodal.

Lední medvěd tak může být nejen prvním druhem zapsaným na seznam kvůli změnám klimatu, ale i posledním.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Princ Harry a Meghan se vzdají královských povinností od dubna

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan se vzdají svých královských povinností k 31. březnu. S odvoláním na mluvčí manželského páru o tom ve středu informoval zpravodajský web BBC. Vnuk královny Alžběty II. na počátku roku oznámil, že se s ženou vzdají role v královské rodině a začnou pracovat, aby se stali finančně nezávislými. Podle britských médií ale nebudou zřejmě moci používat značku Sussex Royal, o jejíž registraci před časem požádali.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Alternativa pro Německo se po ostré kritice omluvila za rasistické omalovánky

Ostrou kritiku si vysloužila pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) za dětské omalovánky, které její členové rozdávali na akci v porýnském Krefeldu. Sešit totiž neobsahoval obrázky pohádkových postaviček, ale kresby, které jsou podle kritiků rasistické, xenofobní a plné stereotypů. Případem se zabývá i policie, informoval list Westdeutsche Zeitung. AfD kritiku nejdříve odmítla, ve středu se ale za vytištění omalovánek omluvila a jejich rozdávání označila za "organizační chybu".

V sešitu s názvem "Nordrhein-Westfalen zum Ausmalen" (Severní Porýní-Vestfálsko k vymalování) je například obrázek lidí v autech s tureckými vlajkami a zbraněmi v rukou. Na další straně jsou nakreslení lidé s kostí v kudrnatých vlasech, kteří se koupou v bazénu, od něhož prchají mladé dívky. Na obrázku je ve vodě také zcela zahalená žena či ruka s nožem. Omalovánky rozdávala minulý týden na své akci v Krefeldu frakce AfD ze zemského parlamentu nejlidnatější německé země, Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy