Aljaška zažaluje Bílý dům. Kvůli ledním medvědům

gaz
23. 5. 2008 7:00
Jeho ochrana prý ohrožuje ekonomiku
Podle studií dorůstají nyní medvědi menších velikostí, než tomu bylo před dvaceti lety
Podle studií dorůstají nyní medvědi menších velikostí, než tomu bylo před dvaceti lety | Foto: Reuters

Anchorage - Aljaška oznámila, že zažaluje americkou vládu kvůli zařazení ledních medvědů na listinu ohrožených druhů. Aljašské úřady se domnívají, že krok Washingtonu ohrozí tamní ekonomiku. 

"Domníváme se, že zapsání ledního medvěda bylo neopodstatněné a že je bezprecedentní zapsat v současné době zdravou populaci na základě nejistých klimatických modelů," citovala agentura Reuters zástupce aljašského státního návladního Stevena Daughertyho.

Lední medvěd se stal prvním druhem, který byl ve Spojených státech označen za ohrožený kvůli globálnímu oteplování. To by mohlo radikálně změnit prostředí, ve kterém severská šelma žije.

Ohrožená ekonomika?

Americký ministr Dirk Kempthorne, pod něhož spadá správa národních parků, už obyvatele Aljašky ujistil, že zapsání medvěda nebude mít žádný vliv na aljašskou těžbu ropy nebo plynu. To však tamním úřadům nestačí.

Při vydávání federálních povolení pro podnikatele, kteří budou chtít rozjet nový byznys, teď totiž bude brán v úvahu i potenciální dopad zamýšlených činností na ledního medvěda. A prověřit tento vliv bude stát čas a peníze.

Guvernérka Sarah Palinová argumentuje tím, že počet zvířat v posledních desetiletích roste a modely předpovídající tání plovoucích ker, na kterých medvědi žijí, jsou neověřené.

Nespokojení ekologové

Předkladatelům návrhu na zapsání medvěda na listinu ohrožených druhů se reakce aljašské vlády nelíbí.

"Buď je velice špatně informovaná, nebo záměrně klame," citovala agentura AP Kassie Siegelovou z Centra pro biologickou diverzitu.

"Ani Bushova administrativa nemůže popřít skutečnost globálního oteplování," myslí si Siegelová. "Guvernérka tímto popíráním spojuje sebe a aljašský stát s těmi nejvíce zdiskreditovanými, okrajovými a extrémními pohledy na věc."

 

Právě se děje

Další zprávy