Lední medvědi vymírají, přesto nejsou chránění

vk
11. 1. 2008 11:00
Americká vláda odložila zápis do seznamu ohrožených druhů
Lední medvědice Vera se svým mládětem; ZOO v Norimberku, Německo
Lední medvědice Vera se svým mládětem; ZOO v Norimberku, Německo | Foto: Reuters

Washington - Dvě třetiny světové populace ledních medvědů mohou vymřít do roku 2050. Přesto tato šelma stále není na seznamu ohrožených druhů.

Medvědi přicházejí o životní prostor i možnosti obživy kvůli zmenšování rozlohy ledové plochy pokrývajcí oceán na severní polokouli. 

Mnoho medvědů zahynulo v posledních letech i proto, že nebyli schopni přeplavat velké vzdálenosti mezi ledovci a krami a utopili se. Zejména na Aljašce pak medvědí populaci ohrožuje těžba ropy.

Navzdory tomu americká vláda tento týden odložila konečné rozhodnutí, zda zařadit ledního medvěda na seznam ohrožených druhů.

Čtěte také:

Jak píše časopis National Geografic, s odkladem nejsou spokojeni vědci, kteří medvědy v jejich domovských oblastech sledovali.

Zástupce úřadu pro rybolov a ochranu přírody, který se zákonem zabývá, řekl, že původní termín stanovený na středu určitě nebude splněn, ale že úředníci plánují téma připomenout po třiceti dnech. Žádné pevné datum dalších jednání nebylo stanoveno.

Foto: Reuters

Scott Bergen, ekolog a autor studie, která se ledními medvědy zabývala, říká, že s odkladem nesouhlasí.

"Ve vědeckém týmu, se kterým jsem pracoval, to bylo úplně jasné, zvlášť v souvislosti s ledními medvědy, kteří žijí na Aljašce, ti jsou v nebezpečí," řekl. "Doufám, že tenhle odklad je poslední a pouze na třicet dní."

Guvernérka: O ohrožení nejsou důkazy 

"Máme zkušenost, že když je zařazení na seznam ohrožených druhů odloženo ve Washingtonu, je to vždycky špatné, protože Washington je místo, kde dochází k politickým vlivům," říká Kassie Siegelová, ředitelka klimatického programu v Centru biologické diverzity a vůdčí autorka petice z roku 2005, která požadovala zařazení ledních medvědů mezi ohrožené druhy.

Guvernérka státu Aljaška Sara Palinová ovšem do New York Times napsala, že je "nedostatek důkazů, že lední medvědi jsou v dohledné době v nebezpečí vyhynutí".

Vědci odhadují, že na světě žije nyní na 25 tisíc ledních medvědů. Kromě Spojených států především v Kanadě, Rusku, Grónsku a Norsku. Například Kanada ale uvádí, že v rozmezí let 1997 a 2004 se její populace ledních medvědů snížila o pětinu. 

 

Právě se děje

před 28 minutami

Hanzlíčkovou dělila od olympiády jediná výhra

Jediné vítězství dělilo zápasnici Adélu Hanzlíčkovou od postupu na olympijské hry do Tokia. Bronzová medailistka z dubnového mistrovství Evropy prohrála na světové kvalifikaci v Sofii v semifinále váhové kategorie do 68 kilogramů s domácí Bulharkou Mimi Christovovou.

Sedmadvacetiletá česká reprezentantka v prvním kole položila na lopatky Mexičanku Ambar Garnicaovou, stejným způsobem si pak poradila také s Irinou Ringaciovou z Moldavska. Ve čtvrtfinále na ni nestačila ani Litevka Danute Domikaityteová.

V rozhodujícím utkání ale Hanzlíčková, jediná zástupkyně českého zápasu na minulých OH v Riu de Janeiro, nestačila na loňskou mistryni Evropy z nižší kategorie do 65 kg. Christovová ji porazila desetibodovým rozdílem a postup do finále jí zároveň vynesl olympijskou účast.

před 1 hodinou

Skotská národní strana je blízko vítězství ve volbách do parlamentu, většinu nemá jistou

Skotská národní strana (SNP), která usiluje o nezávislost na Británii, je na cestě k jasnému vítězství ve volbách do parlamentu v Edinburghu. Podle analytiků ale zřejmě nezíská většinu křesel, která by jí umožnila prosadit plán na uspořádání nového referenda o samostatnosti v roce 2023. Sčítání hlasů ze čtvrtečních voleb zatím postupuje pomalu a konečné výsledky se čekají nejdříve v sobotu.

Volební komise zatím určily obsazení 42 z celkem 129 poslaneckých míst ve skotském parlamentu, 35 z nich připadne SNP. K získání většiny je potřeba 65 křesel. Svůj mandát pohodlně obhájila šéfka SNP a skotská první ministryně Nicola Sturgeonová, která v Glasgow porazila labouristu Anase Sarwara.

Předpovídat konečné výsledky je zatím velice složité, protože ve Skotsku se volí velmi komplikovaným způsobem. Větší část poslanců určí vítězství v některém ze 73 volebních obvodů, zbylých 56 zákonodárců je voleno poměrným volebním systémem v osmi regionech. Každý volič má dva hlasy - prvním volí poslance ve svém volebním obvodu a druhým volí sedmičlennou kandidátku politické strany ve svém regionu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy