Lední medvědi vymírají, přesto nejsou chránění

vk
11. 1. 2008 11:00
Americká vláda odložila zápis do seznamu ohrožených druhů
Lední medvědice Vera se svým mládětem; ZOO v Norimberku, Německo
Lední medvědice Vera se svým mládětem; ZOO v Norimberku, Německo | Foto: Reuters

Washington - Dvě třetiny světové populace ledních medvědů mohou vymřít do roku 2050. Přesto tato šelma stále není na seznamu ohrožených druhů.

Medvědi přicházejí o životní prostor i možnosti obživy kvůli zmenšování rozlohy ledové plochy pokrývajcí oceán na severní polokouli. 

Mnoho medvědů zahynulo v posledních letech i proto, že nebyli schopni přeplavat velké vzdálenosti mezi ledovci a krami a utopili se. Zejména na Aljašce pak medvědí populaci ohrožuje těžba ropy.

Navzdory tomu americká vláda tento týden odložila konečné rozhodnutí, zda zařadit ledního medvěda na seznam ohrožených druhů.

Čtěte také:

Jak píše časopis National Geografic, s odkladem nejsou spokojeni vědci, kteří medvědy v jejich domovských oblastech sledovali.

Zástupce úřadu pro rybolov a ochranu přírody, který se zákonem zabývá, řekl, že původní termín stanovený na středu určitě nebude splněn, ale že úředníci plánují téma připomenout po třiceti dnech. Žádné pevné datum dalších jednání nebylo stanoveno.

Foto: Reuters

Scott Bergen, ekolog a autor studie, která se ledními medvědy zabývala, říká, že s odkladem nesouhlasí.

"Ve vědeckém týmu, se kterým jsem pracoval, to bylo úplně jasné, zvlášť v souvislosti s ledními medvědy, kteří žijí na Aljašce, ti jsou v nebezpečí," řekl. "Doufám, že tenhle odklad je poslední a pouze na třicet dní."

Guvernérka: O ohrožení nejsou důkazy 

"Máme zkušenost, že když je zařazení na seznam ohrožených druhů odloženo ve Washingtonu, je to vždycky špatné, protože Washington je místo, kde dochází k politickým vlivům," říká Kassie Siegelová, ředitelka klimatického programu v Centru biologické diverzity a vůdčí autorka petice z roku 2005, která požadovala zařazení ledních medvědů mezi ohrožené druhy.

Guvernérka státu Aljaška Sara Palinová ovšem do New York Times napsala, že je "nedostatek důkazů, že lední medvědi jsou v dohledné době v nebezpečí vyhynutí".

Vědci odhadují, že na světě žije nyní na 25 tisíc ledních medvědů. Kromě Spojených států především v Kanadě, Rusku, Grónsku a Norsku. Například Kanada ale uvádí, že v rozmezí let 1997 a 2004 se její populace ledních medvědů snížila o pětinu. 

 

Právě se děje

Další zprávy