Praha - V sobotu večer, tedy jeden den před letním slunovratem, čeká pozorovatele noční oblohy jedno z nejhezčích seskupení jasných objektů v průběhu celého letošního roku.
Během soumraku a na jeho konci se nad západním obzorem setkají dvě nejjasnější planety - Venuše a Jupiter s Měsícem. Působivé uskupení lze sledovat i pouhým okem, popřípadě malým dalekohledem.
Setkání tří nejjasnějších nočních těles
Nejjasnější z trojice objektů tohoto seskupení je samozřejmě mladý Měsíc, respektive jeho úzký srpek pouhé čtyři dny po novu.
"Za soumraku se bude čím dál více zdát, že je patrná i jeho neosvětlená část. Tento tzv. "popelavý svit" vzniká rozptylem slunečního světla v zemské atmosféře, která jej posílá k Měsíci a Měsíc jej zase vrací k pozorovatelům na Zemi," popisuje ředitel rokycanské hvězdárny Karel Halíř.
Druhým nejjasnějším objektem formace bude planeta Venuše, která se v podobě "Večernice" představuje na večerním nebi již několik měsíců. V aktuální vzdálenosti od Země je mimo Měsíc nejjasnějším objektem večerního nebe.
"Již v malém dalekohledu si můžeme všimnout velice výrazné fáze planety připomínající Měsíc v první čtvrti," upozorňuje astronom Karel Halíř.
Nejméně jasným objektem skupiny pak bude paradoxně největší planeta sluneční soustavy – Jupiter.
Kdy a odkud pozorovat?
Nejlepším kompromisním časem pozorování bude přibližně 22. hodina SELČ.
"V tu dobu bude končit tzv. občanský soumrak a začínat soumrak nautický. Obloha sice bude ještě především nad západem, kde planety a Měsíc nalezneme, stále ještě hodně světlá, ale s ohledem na nápadnost objektů nebude obtížné uskupení spatřit. Pro pozorování vyberte místo s dobře odkrytým západním obzorem, ideálně vysoko na kopci nebo alespoň z vyšších pater budov, kde ve výhledu nic neruší," radí Karel Halíř z rokycanské hvězdárny.
Letní slunovrat a noční oblaka
Jen den po úkazu, v neděli 21. června, nastává letní slunovrat. Slunce vstupuje v 18:38 SELČ do znamení Raka. Den bude nejdelší, zatímco noc nejkratší. Letní slunovrat je vrcholem přibližně měsíc a půl trvajícího období, kdy se z České republiky dají vyhlížet a pozorovat zvláštní noční oblaka označovaná zkráceně NLC.
"Slunce během noci neklesá příliš hluboko pod obzor a nasvěcuje prakticky celou noc vysoko položené závoje řídké oblačnosti v mezosféře, které pak zejména za soumraku a při rozbřesku vypadají jako nezvyklé stříbřité pavučiny rozkládající se zpravidla nízko nad severním obzorem," uzavírá astronom.
Sou jiný věci, a ty sou taky důležitý. Měsíc, Venuše, Jupiter. Teď.
Posted by Matěj Hollan on 20. červen 2015