V rytmu valčíku Vídní, hlavním městem kultury

Adam Pešek
25. 8. 2011 17:30
Vídeň spojuje svou bohatou císařskou historii s moderní současností
letecký pohled na Vídeň
letecký pohled na Vídeň | Foto: Isifa/Thinkstock

V žebříčcích kvality života se Vídeň pravidelně umisťuje na předních pozicích. Lví podíl na tom má bohatý kulturní život, odehrávající se v nádherných historických kulisách. Vídeň, na rozdíl od mnoha jiných významných evropských měst, neustrnula v pozici šedivějícího městského skanzenu - a to i díky desítkám hudebních klubů či pouličním umělcům, díky nimž si vysloužila přezdívku "nového starého města". U většinu návštěvníků jsou však - z pochopitelných důvodů - na prvním místě právě slavné historické památky.

Podle počtu návštěvníků, jim poměrně jasně vévodí velkolepý barokní zámek Schönbrunn. Ačkoliv z téměř patnácti set místností je veřejně přístupných asi jen necelých padesát (navíc většinou poměrně stroze zařízených), jedná se jen o zlomek ze zajímavostí, které tu najdete. Přilehlé kvetoucí zahrady jsou jedním z nejkrásnějších míst k procházce v celé Vídni; překrásná stavba Gloriette nabízí úžasný výhled na město a v zákoutích zahradního labyrintu pak můžete pátrat po symbolech zvěrokruhu. K vidění jsou například i jedinečné botanické expozice v pouštním Wüstenhausu či pralesním Palmenhausu. Tamější zoo je pak tou vůbec nejstarší na světě.

barokní zámek Schönbrunn ve Vídni
barokní zámek Schönbrunn ve Vídni | Foto: Isifa/Thinkstock

Neodmyslitelným symbolem rakouské metropole je obří kolo v zábavním parku Prátr. Pokud vás však nespočet atrakcí a přilehlých stánků zanedlouho omrzí, můžete zamířit za voskovými figurínami slavných osobností v muzeu Madame Tussauds, nebo spočinout v zeleni rozlehlého přírodního parku.

katedrála svatého Štěpána ve Vídni
katedrála svatého Štěpána ve Vídni | Foto: Isifa/Thinkstock

Celé historické centrum patří na seznam Světového dědictví UNESCO a řada jeho památek svědčí o tom, že si tento zápis zaslouží. Galerie Albertina se řadí k nejznámějším na světě. Podobný význam má i Uměleckohistorické nebo Přírodovědecké muzeum; hrad Hofburg v minulosti sloužil jako královská rezidence. V Císařské hrobce tu našli poslední místo svého odpočinku zástupci kdysi vládnoucí habsburské dynastie.

Patřičný věhlas má též Vídeňská státní opera. Slavného skladatele a jednoho z nejslavnějších Rakušanů historie vám připomene Mozarthaus. Jasnou dominantu historického středu města tvoří monumentální gotická katedrála svatého Štěpána.

Barokní palácový komplex Belveder se pyšní obsáhlou kolekcí obrazů secesního malíře Gustava Klimta, tvorbou umělecké moderny a současných tvůrců hýří museum moderního umění MUMOK.

Označení "největší barokní chrám na sever od Alp" hrdě nese kostel Karlskirche. Pokud si budete chtít vychutnat pohled na Vídeň, ten (prý) nejlepší vám poskytně přes dvě stě padesát metrů vysoká věž Donauturm.

zábavní park Prátr ve Vídni
zábavní park Prátr ve Vídni | Foto: Isifa/Thinkstock

Pozitivní na Vídni je i její snadná dostupnost všemi obvyklými způsoby dopravy - Prahy do ní jezdí hned několik autobusových společností (zpáteční jízdenka vás vyjde pod tisíc korun) a mezinárodních rychlíků. Letenky s Austrian Airlines vychází na něco přes pět a půl tisíce korun. Kompletně zajištěné eurovíkendy se pohybují už kolem čtyř tisíc - delší dovolená pak vyjde pochopitelně dráž.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden dnes získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech AFL-CIO. Centrála navíc slíbila, že se zasadí o to, aby současný prezident Donald Trump nebyl znovu zvolen do funkce v listopadových volbách, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy