Objevte, co se skrývá pod sukní Skotska

Betty Růžičková
20. 8. 2011 16:00
Přijeďte do Skotska, potěšit své tělo i duši
Ben Nevis
Ben Nevis | Foto: Isifa/Thinkstock

Dobré věci obvykle přicházejí v malých baleních a Skotsko je toho typickým příkladem. Navzdory své velikosti nabízí obrovský kus - mnohdy divoké - historie a kulturních i smyslových požitků.

Jestli jste příznivcem tradic, tajemství, delikátních destilátů, nebo sportu, je Skotsko ideálním místem pro vaši dovolenou.

Ve Skotsku najdete mimo jiné nejvyšší bod Británie - tím je hora Ben Nevis. Nejen tady pak najdete magickou krajinu, která učaruje i těm, kteří si na procházky po horách normálně příliš nepotrpí. Pohoří Cairngorms nebo národní park Trossachs jsou pak "jen" dalšími "balíčky" pomalu dávkovaných krás Skotska.

Asi každý někdy slyšel o jezeru Loch Ness, jehož vody údajně obývá legendární příšera, kterou někteří údajně vyfotografovali, ale nikdy se nepodařilo spolehlivě prokázat její přítomnost v jezeře. To však nic nemění na celkově tajemné atmosféře jezera a okolní krajiny.

Edinburgh
Edinburgh | Foto: Isifa/Thinkstock

Edinburgh, hlavní město Skotska, hostí každý rok v srpnu největší umělecký festival na světě. Když už tu budete, nezapomeňte navštívit, kromě místního hradu, kde jsou uloženy skotské korunovační klenoty, také třeba katedrálu St. Giles.

V Edinburghu také kotví královská jachta Britannia. Projděte se po její palubě a poznejte místo, kde nějaký čas královská rodina i bydlela. Dejte si tu oběd a pokochejte se pohledem na originální nábytek, který zapůjčila Královna Alžběta II.

Glasgow získalo v roce 1990 titul "Evropské hlavní město kultury". V jeho docích se dříve masivně vyráběly lodě, což z města udělalo za druhé světové války cíl ničivého bombardování a poničení velké části města. Přesto je tu stále dost co vidět - na typickou viktoriánskou architekturu narazíte po celém Glasgow. Váš pobyt zde zpříjemní mnoho míst, kde se hraje živá hudba. Hlavně se vyvarujte "glasgowskému polibku" - úderem hlavou do obličeje. Jedná se o odkaz na odvrácenou a násilnou tvář tohoto, jinak příjemného, města.

Přístav Aberdeen zbohatl zejména díky svým ziskům z ropy a cenami se mnohdy vyrovná Londýnu. Je to však také studentské město a tak i ti, kteří plánují skromnější dovolenou, si tu najdou své.

Glamis Castle, hrad ve Skotsku
Glamis Castle, hrad ve Skotsku | Foto: Isifa/Thinkstock

Ke koloritu skotské krajiny neodmyslitelně patří hrady, z nichž mnohé by vaší pozornosti určitě uniknout neměly - jedná se zejména o hrad v Edinburghu, dále Cawdor se svými dechberoucími zahradami, nebo Glamis Castle, ležící v regionu Angus. Právě sem umístil Shakespeare sídlo Macbetha, ačkoliv ten skutečný neměl s hradem nic společného. Část svého dětství tu ale strávila Alžběta, britská královna matka.

Kdo je fanouškem Harryho Pottera, tak si určitě nenechá ujít viadukt Glenfinnan, který se objevil v několika filmech o mladém čarodějnickém učni.

Viadukt Glenfinnan
Viadukt Glenfinnan | Foto: Isifa/Thinkstock

Skotským tradičním jídlem je "haggis" - jedná se o ovčí vnitřnosti, které se spolu s dalšími přísadami vaří přímo v ovčím žaludku. Pokrm je součástí slavnostních menu a podává se obvykle se šťouchanými bramborami a tuřínem. Dobrotou jsou "shortbreads" - sušenky, vhodné k čaji s mlékem, nebo hovězí z plemene Angus či uzený losos.

Z nápojů je tu poměrně oblíbené samozřejmě pivo - zjistěte, co s vámi provedou některá z těch místních, třeba Orkney Dark Island, Isle of Skye Red / Black Cuillin nebo Tomintoul Wildcat.

Pro Skotsko mnohem typičtější je ale výroba whisky - ačkoliv s destilací alkoholu tu začali mniši již někdy kolem pátého století, dlouho se tak dělo pouze za branami klášterů. Nejstarší písemné zmínky o výrobě whisky ve Skotsku pocházejí z konce 15. století. Po celém území dodnes najdete mnoho malých či velkých palíren. Mezi nejznámější výrobce patří například Glenmorangie, Glenlivet, nebo Glenfiddich.

Foto: Aktuálně.cz

Jednou z možností, jak skotskou whisky lépe poznat, je návštěva různých festivalů, které se jí věnují - za všechny bychom zmínili alespoň festival ve Speyside, který se koná na přelomu září a října.

Z nealkoholických nápojů je oblíbený šumivý a jasně oranžový Irn Bru.

Kromě lahve lahodné whisky by dalším "nezbytným" suvenýrem z vašich cest po Skotsku měla být "tartan kilt", neboli vzorovaná skotská sukně. Originální stojí kolem 300 až 400 liber (mezi asi 8400 a 11400 korunami) - v obchodech ale samozřejmě narazíte i na levnější varianty.

Skotské sukně.
Skotské sukně. | Foto: Isifa/Thinkstock

V neposlední řadě je třeba zmínit golf - Skotsko je totiž jeho kolébkou a najdete tu tak několik z TOP hřišť. Nejlepšími jsou Turnberry Alisa, Muirfield a St. Andrews, který já zároveň pravým "domovem" golfu - kdykoliv se potřebujete ujistit o pravidlech, můžete sem zavolat. Nedaleko hřiště najdete Britské muzeum golfu s historickým vybavením, průběhem vývoje pravidel a mnoho dalšího.

Ani fotbaloví fanoušci nepřijdou zkrátka - ti by si tu během své návštěvy neměli nechat ujít některý ze zápasů skotské Premier league, nebo ligového poháru. Nejen glasgowské kluby Celtic a Rangers či tým z Aberdeenu vám zajistí skvělou fotbalovou podívanou. U skotského národního stadionu Hampden ve městě Glasgow pak můžete také navštívit muzeum (nejen skotského) fotbalu, přiučit se trochu historie a zjistit něco více o legendách, kterými jsou například Kenny Dalglish nebo Darren Fletcher.

 

Právě se děje

Další zprávy