V papuánské džungli objevili nový druh obří krysy

gaz
18. 12. 2007 7:00
Hlodavec je pětkrát větší než běžné krysí druhy
Prales na Papue je jedním z míst, kterých se civilizace zatím příliš nedotkla.
Prales na Papue je jedním z míst, kterých se civilizace zatím příliš nedotkla. | Foto: Wikipedia Commons

Jakarta - Nový druh obří krysy a malého vačnatce objevila expedice vědců v pohoří Foja, které se nachází v provincii Západní Papua v Indonésii.

S odvoláním na organizaci Conservation International (CI) o tom informovala agentura AFP.

Krysa, která patří do rodu Mallomys, je přibližně pětkrát tak velká jako běžné krysí druhy. Podle vědců navštívilo zvíře tábor expedice několikrát a vůbec se nebálo.

Jiným dosud neznámým savcem, na kterého vědci narazili, je malý vačnatec z rodu vakoplchovitých. Zástupci této čeledi žijí na stromech a živí se převážně hmyzem. 

Hory Foja: mnoho nových druhů.

Kromě dvou nových savců se výzkumníkům, se kterými byl i štáb televize CBS, podařilo objevit několik dosud neznámých druhů ptáků.

Pestrá fauna v horách Foja.
Pestrá fauna v horách Foja. | Foto: Conservation International

"Je to uklidňující, že na zemi existuje tak izolované místo, které je stále říší nedotčené přírody," prohlásil zástupce ředitele CI Bruce Beehler.

Hory Foja, které se nacházejí v pánvi Mamberamo, jsou součástí nejrozsáhlejšího panenského pralesa v Jihovýchodní Asii a Oceánii.

Expedice se do stejných míst vydala již v druhé polovině roku 2005. Tehdy se jí podařilo objevit desítky nových rostlin a živočichů.

 

Nemáme peníze, proto kácíme

Vědci očekávají, že další podobné objevy budou následovat. Další výzkumná výprava do hor Foja se uskuteční na konci příštího roku nebo v roce 2009.
 
I zdejší neprostupnou džungli však začíná lidská činnost ohrožovat. Ekologové varují, že v oblasti hrozí rozsáhlé kácení.

Indonésie je zemí, kde odlesňování probíhá vůbec nejrychleji na světě. Podle organizace Greenpeace v zemi každý rok zmizí dva miliony hektarů lesa.

Společně s Ekvádorem Indonésie prosazuje, aby bohaté západní země svým tropickým bratříčkům na zachování.pralesů přispívaly. 

Čtěte také:
Dohoda z Bali: budeme platit za zachování lesů
Indonésie a Ekvádor chtějí od Západu vybírat pralesné

 

Právě se děje

Další zprávy