Indonésie a Ekvádor chtějí od Západu vybírat pralesné

gaz
26. 11. 2007 15:30
Platby by se pohybovaly mezi 5 až 20 dolary za hektar
Foto: Aktuálně.cz

Jakarta - Indonésie a Ekvádor se domnívají, že by jim měly rozvinuté země platit za to, že zachovají pralesy a nebudou v nich například těžit ropu. 

"Je nutné, abychom uplatnili férový princip ohledně této záležitosti. Mám na mysli kompenzace zemím, které poskytují toto zboží. Vysoce ceněné, ale nezaplacené," řekl dle agentury Reuters ekvádorský prezident Rafael Correa po setkání se svým indonéským protějškem Susilem Bambangem Yudhoyonem.

Země navrhují ustavení fixních cen i za jiné druhy biodiverzity, například korálové útesy.

5 až 20 dolarů za hektar

S nápadem původně přišla Indonésie, která má 91 milionů hektarů tropických lesů, což je přibližně 10 procent celosvětového porostu. O 72 procent svých pralesů však již přišla.

Obě země nyní oznámily, že budou postupovat společně. O iniciativě chtějí jednat na prosincovém summitu OSN na indonéském ostrově Bali, který se bude týkat další mezinárodní smlouvy o omezení  produkce skleníkových plynů. Platnost současného Kjótského protokolu vyprší v roce 2012.

Za přírodní bohatství by se mělo platit, říkají Ekvádor a Indonésie
Za přírodní bohatství by se mělo platit, říkají Ekvádor a Indonésie | Foto: Reuters

Čtěte také: Světový deštný prales je vážně ohrožen

Podle Indonésie je nutné, aby rozvinuté země poskytly svým chudším sousedům pobídky k podepsání následníka Kjóta. Navrhované platby za jeden hektar lesa se pohybují mezi 5 a 20 dolary.

Ropa pro lesy

Na nedávném summitu Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), kde byl kartel rozšířen právě o Ekvádor, Indonésie navrhla vytvoření fondu "Ropa pro lesy" (Oil for Forest), do kterého by členové OPECu přispívali z každého barelu ropy padesáti centy. Peníze by se použily na ochranu lesů.

"Pokud by tyto země mohly dát stranou část peněz z barelu ropy... a věnovat je na správu lesů, jistě bychom měli lepší životní prostředí," prohlásil indonéský viceprezident Jusuf Kalla, citovaný listem Arab News.  

Indonésie, jejíž produkce ropy nestačí pokrýt ani domácí poptávku, se potýká s nelegální těžbou dřeva. Na místě vykácených lesů vznikají plantáže produkující palmový olej na biopaliva.  

Čtěte také: Bolívijci zapalují pralesy. Jako každý rok
                    Brazílie hlásí: Zpomalili jsme kácení pralesa

 

Právě se děje

Další zprávy