V naší galaxii je 100 miliard obyvatelných planet, tvrdí vědci. Mimozemský život je pravděpodobný

hrz
Aktualizováno 27. 7. 2017 17:42
S překvapivým zjištěním přišli astronomové z Aucklandské univerzity. Podle jejich zjištění je v Mléčné dráze až 100 miliard obyvatelných planet podobných Zemi. Přitom už odhad astrofyzikálního ústavu v Cambridge v Bostonu z letošního ledna, že takovýchto planet existuje jen v naší galaxii 17 miliard, byl pokládán téměř za senzaci. Odhaduje se, že ve vesmíru existuje přibližně 500 miliard galaxií.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

V naší galaxii se podle nových zjištění nachází až 100 miliard planet, které jsou podobné Zemi.

Objev vědců z Aucklandské univerzity tak vyvrací předchozí harvardský odhad, že v Mléčné dráze je 17 miliard obyvatelných planet.

Ten vycházel z měření vesmírné observatoře Kepler, která určuje velikost planet a teplotu jejich povrchu pomocí toho, jak se zacloní hvězdy, přes něž planeta přechází. Pracuje také s oběžnou periodou planety a s její vzdáleností od hvězdy.

Jenže jak podle stránek Physics Astronomy upozorňuje Phil Yock z Aucklandské univerzity, Keplerova technika dokáže najít spíše planety velké jako Země, které se nacházejí příliš blízko své mateřské hvězdy. Jsou tedy teplejší než naše planeta, a tudíž neobyvatelné.

Oproti tomu novozélandští vědci pracují s tzv. gravitační mikročočkou, která jim umožňuje nacházet planety velké jako Země, ovšem chladnější.

Obíhají totiž ve dvojnásobné vzdálenosti, než jaká je mezi Zemí a Sluncem. Porovnáním seznamu planet z Aucklandu a z Harvardu pak vědci dospěli ke 100 miliardám obyvatelných planet.

Tento údaj se nyní budou snažit ověřit pomocí gravitační mikročočky a obřích dalekohledů v Chile, Jihoafrické republice, Austrálii, na Novém Zélandu, na Havaji a v Texasu.

Pokud lidstvo tuší, že v jediné galaxii se může nacházet tolik obyvatelných planet, nutně se vkrádá myšlenka: Existuje pravděpodobnost, že život je i na některých jiných planetách v jiných galaxiích? Toto nadšení se snaží vědci podle stránek Physics Astronomy brzdit.

Ano, je skutečně velmi pravděpodobné, že tomu tak je, nicméně nějaké setkání s mimozemskou civilizací se tím nepřiblížilo ani o píď. Všechna fakta totiž hovoří proti němu. Nejbližší pravděpodobně obydlenou planetou je Tau Ceti e. I ta je ovšem od nás vzdálena 11,9 světelných let. Dosud nejrychlejší vyvinutá kosmická sonda, německé zařízení Helios II, by k ní cestovala 51 000 let.

Realitou mimozemského setkání se začnou kromě "záhadologů" zabývat i renomovaní vědci tehdy, až inženýři vyvinou raketu, která dosáhne alespoň 10 procent rychlosti světla, uzavírá web physics-astronomy.com.

Podívejte se: Tak vypadá polární záře nad Zemí.

Astronauti na ISS natočili polární záři nad Zemí. | Video: NASA / JACK FISCHER
 

Právě se děje

Další zprávy