Cesta do vesmíru nebyla nikdy snazší. Google ukázal obrázky domova astronautů i nové pohledy na Zemi

Magazín Magazín
22. 7. 2017 10:00
Francouzský astronaut fotografoval půl roku digitální zrcadlovkou snímky interiéru Mezinárodní vesmírné stanice. S pomocí NASA pak Google vytvořil 360 stupňové fotografie a umístil je do aplikace Street View. Pozemšťané si tak mohou prohlédnout domovy astronautů zblízka a pokochat se pohledem na planetu Zemi z oběžné dráhy.
Pohled z kupole observačního modulu ISS.
Pohled z kupole observačního modulu ISS. | Foto: Google

Dostat se do vesmíru a stát se astronautem nikdy nebylo snazší. Nejznámější internetový vyhledávač a provozovatel služeb Google zpřístupnil ve čtvrtek možnost podívat se do všech patnácti modulů Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) prostřednictvím aplikace Street View.

Google, ISS, Street View
Google, ISS, Street View | Foto: Google

Kromě unikátních 360 stupňových snímků jsou k dispozici také anotace se zajímavými informacemi o přípravě astronautů před vesmírnou misí, jejich stravování nebo podrobnostech vědeckých experimentů.

Snímky vyfotil během půl roku francouzský astronaut Thomas Pesquet z Evropské kosmické agentury. Fotografie byly společně s NASA vytvořeny pomocí digitálních zrcadlovek a dalšího zařízení na vesmírné stanici.

Google, ISS, Street View
Google, ISS, Street View | Foto: Google

Tým Googlu fotky postupně dával dohromady a vytvářel z nich panoramata.

Záběry ze Street View jsou dostupné i v mobilu. K fotografiím se lze dostat přes stránku planet v mapách Google, kde je v nabídce Mezinárodní vesmírná stanice.

Google, ISS, Street View
Google, ISS, Street View | Foto: Google

Při prohlídce stanice ve stavu beztíže však může být člověk mírně dezorientován.

Google, ISS, Street View
Google, ISS, Street View | Foto: Google

Na rozdíl od snímku na Zemi je totiž těžké ihned rozpoznat, zda se díváte na zem nebo strop a zda se skutečně pohybujete novým směrem, nebo se točíte na stále stejném místě.

Při virtuální procházce narazíte na spoustu tlačítek, drátů, kontejnerů a přihrádek. Z kupole observačního modulu se pak můžete kochat pohledem na Zemi.

Google Street View, Kupole ISS
Google Street View, Kupole ISS | Foto: Google

Astronauti přebývají na Mezinárodní vesmírné stanici již šestnáct let. Zatímco původně byla zamýšlena jako laboratoř, observatoř a základna pro možné budoucí mise na Měsíc, Mars a asteroidy, v roce 2010 jí byly přisouzeny další funkce, a to komerční, diplomatická a vzdělávací.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Demokratičtí voliči v několika státech dostali výhrůžné e-maily, aby volili Trumpa

Demokratičtí voliči v nejméně čtyřech amerických státech včetně Floridy a Pensylvánie, které patrně budou rozhodující pro výsledek listopadových prezidentských voleb, obdrželi výhrůžné emaily. Jejich autoři se v nich lživě vydávají za krajně pravicovou skupinu Proud Boys a příjemcům vzkazují, že "po nich půjdou", pokud nedají svůj hlas republikánskému prezidentovi Donaldu Trumpovi. Kdo je autorem e-mailů, zatím není zcela jasné. Není však vyloučeno, že za operací stojí státní aktér, píše agentura AP.

Strůjci operace patrně získali e-mailové adresy ze státních seznamů registrovaných voličů, které zahrnují stranickou příslušnost a v některých případech také e-mailové adresy. Ty byly následně využity k rozsáhlému cílenému spamovaní. Odesilatelé v e-mailech tvrdí, že vědí, kterému z kandidátů se příjemce chystá dát 3. listopadu svůj hlas. Předčasné hlasování přitom již začalo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy