Cesta do vesmíru nebyla nikdy snazší. Google ukázal obrázky domova astronautů i nové pohledy na Zemi

Magazín Magazín
22. 7. 2017 10:00
Francouzský astronaut fotografoval půl roku digitální zrcadlovkou snímky interiéru Mezinárodní vesmírné stanice. S pomocí NASA pak Google vytvořil 360 stupňové fotografie a umístil je do aplikace Street View. Pozemšťané si tak mohou prohlédnout domovy astronautů zblízka a pokochat se pohledem na planetu Zemi z oběžné dráhy.
Pohled z kupole observačního modulu ISS.
Pohled z kupole observačního modulu ISS. | Foto: Google

Dostat se do vesmíru a stát se astronautem nikdy nebylo snazší. Nejznámější internetový vyhledávač a provozovatel služeb Google zpřístupnil ve čtvrtek možnost podívat se do všech patnácti modulů Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) prostřednictvím aplikace Street View.

Google, ISS, Street View
Google, ISS, Street View | Foto: Google

Kromě unikátních 360 stupňových snímků jsou k dispozici také anotace se zajímavými informacemi o přípravě astronautů před vesmírnou misí, jejich stravování nebo podrobnostech vědeckých experimentů.

Snímky vyfotil během půl roku francouzský astronaut Thomas Pesquet z Evropské kosmické agentury. Fotografie byly společně s NASA vytvořeny pomocí digitálních zrcadlovek a dalšího zařízení na vesmírné stanici.

Google, ISS, Street View
Google, ISS, Street View | Foto: Google

Tým Googlu fotky postupně dával dohromady a vytvářel z nich panoramata.

Záběry ze Street View jsou dostupné i v mobilu. K fotografiím se lze dostat přes stránku planet v mapách Google, kde je v nabídce Mezinárodní vesmírná stanice.

Google, ISS, Street View
Google, ISS, Street View | Foto: Google

Při prohlídce stanice ve stavu beztíže však může být člověk mírně dezorientován.

Google, ISS, Street View
Google, ISS, Street View | Foto: Google

Na rozdíl od snímku na Zemi je totiž těžké ihned rozpoznat, zda se díváte na zem nebo strop a zda se skutečně pohybujete novým směrem, nebo se točíte na stále stejném místě.

Při virtuální procházce narazíte na spoustu tlačítek, drátů, kontejnerů a přihrádek. Z kupole observačního modulu se pak můžete kochat pohledem na Zemi.

Google Street View, Kupole ISS
Google Street View, Kupole ISS | Foto: Google

Astronauti přebývají na Mezinárodní vesmírné stanici již šestnáct let. Zatímco původně byla zamýšlena jako laboratoř, observatoř a základna pro možné budoucí mise na Měsíc, Mars a asteroidy, v roce 2010 jí byly přisouzeny další funkce, a to komerční, diplomatická a vzdělávací.

 

Právě se děje

před 34 minutami

The Sunday Times: Britský princ Michael nabízí zajištění kontaktů v Kremlu

Novináři nedělníku a televizní stanice Channel 4 se vydávali za zástupce fiktivní jihokorejské firmy, která měla zájem o investice v Rusku. Na schůzce, kterou média natáčela skrytou kamerou, jim princ z Kentu nabídl pomoc jako zprostředkovatel. Za tyto služby si řekl o 10 000 liber (294 000 korun) na den s tím, že může ze svého domova v Kensingtonském paláci natočit na podporu firmy i proslov, a to za poplatek 200 000 dolarů (4,2 milionu korun), uvedla agentura AFP.

Princův přítel a obchodní partner markýz z Readingu Michaela popsal jako "neoficiálního velvyslance jejího veličenstva pro Rusko" a člověka povzneseného nad "politickou vřavu", kterého Moskva považuje za přítele Ruska. Princ se podle markýze rovněž může setkat přímo s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a firmu při tom zastupovat. Princ z Kentu v reakci uvedl, že s Putinem se naposledy setkal v roce 2003.

Michael není považován za aktivního člena královské rodiny a britskou korunou není ani placený. Královnu však Michael v dobách před pandemií zastupoval na zhruba 200 událostech ročně, jako například na státních pohřbech v Indii či na Kypru, píše se na webových stránkách královské rodiny. V životopise 78letého prince se píše, že má skrze svou prababičku silné vazby na Rusko a o zemi jako takovou jevil vždy velký zájem. Je také prvním členem královské rodiny, který se naučil rusky, a to do takové míry, že je kvalifikovaný tlumočník.

Mezi Londýnem a Moskvou panují napjaté vztahy od března 2018, kdy byl v jihoanglickém Salisbury nervově paralytickou látkou novičok otráven bývalý agent Sergej Skripal a jeho dcera Julija. Británie z činu podezírá ruské agenty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy