Růžové slůně objevil kameraman přírodovědného pořadu BBC. Spatřil jej, když natáčel stádo asi 80 slonů v deltě řeky Okavango.
Odborníci věří, že jde nejspíš o albína, což je mezi slony africkými nesmírně vzácný jev. Nejsou si však jistí, jak dlouho slůně přežije. Prudké africké slunce mu může způsobit kožní problémy a dokonce jej oslepit.
Kameraman Mike Holding, který růžové sloní mládě natočil, k tomu řekl: "Viděli jsme ho jen pár minut, když stádo přecházelo řeku. Nikdo z nás nevěřil svým očím."
Dožije se dospělosti?
Sloní albíni nemusejí být vždy bílí, místo toho může mít jejich kůže načervenalý nebo růžový odstín. Zatímco u menších slonů indických je však albinismus zaznamenán jako poměrně běžný jev, u slonů afrických jde o výjimku.
"Setkal jsem se pouze se třemi případy sloních albínů. Všechny tři však byly zaznamenány v Krugerově národním parku v Jižní Africe. Toto je zřejmě první případ albína v severní Botswaně," říká ekolog Mike Chase, který řídí dobročinnou organizaci Sloni bez hranic.
"Studujeme slony v této oblasti už skoro 10 let a toto je první zaznamenaný případ albinismu, se kterým jsme se setkali," dodává Chase.
Řekl také, že přírodní podmínky mohou zvířeti hodně zkomplikovat život.
Vyválet se v blátě
"Osud těchto mladých albínů pro nás zůstává záhadou. V africké buši je pro ně těžké vůbec se dožít dospělosti. Oslňující slunce je může oslepit a poškodit jejich nepigmentovanou pokožku," vysvětluje doktor Chase.
Nicméně řekl, že určitá naděje na přežití existuje. Zdá se totiž, že slůně se již dokázalo tvrdým podmínkám přizpůsobit. Během pozorování například stále kráčelo ve stínu své matky.
"Podle tohoto chování to vypadá, že už ve věku dvou nebo tří měsíců si uvědomuje nebezpečí slunečního záření a snaží se zvýšit svou šanci na přežití," odhaduje přírodovědec.
V deltě Okavanga, kde byl slon spatřen, má také větší šanci než v otevřené savaně. "Může se ukrýt pod vysokými stromy a vyválet se v blátě, které ho před slunečními paprsky ochrání," věří Chase.
"O slonech je známo, že jsou velice inteligentní a přizpůsobiví. Jsou to mistři v přežívání v těžkých podmínkách," dodává ekolog na závěr.