V Americe objevili růžového delfína

Jiří Krejčík
28. 3. 2009 11:00
Lake Calcasieu, USA - Zřejmě jediný růžový delfín skákavý na světě žije ve vnitrozemském jezeře v americké Louisianě.
Narůžovělí delfíni se vyskytují v jižní Americe - ilustrační foto
Narůžovělí delfíni se vyskytují v jižní Americe - ilustrační foto | Foto: Wikimedia Commmons

Od svého objevu se stal takovou atrakcí, že ochránci přírody upozorňují turisty, aby ho nechali na pokoji.

Delfína poprvé vyfotografoval Erik Sue, dvaačtyřicetiletý kapitán výletní lodi.

"Zahlédl jsem malé hejno delfínů a pak jsem si všiml, že jeden z nich je trochu světlejší," řekl pro potápěčský server Cyber Diver News Network.

Delfín je ve skutečnosti albín a má také červené oči. Žije v Lake Calcasieu, vnitrozemském slaném jezeře na sever od Mexického zálivu.

Od hlavy po ocas

Kapitán Rue nejprve uviděl delfína, jak plave v hejnu se čtyřmi dalšími. Jeden z nich byl pravděpodobně jeho matka, poněvadž se stále držel vedle něj.

"Nikdy jsem nic takového neviděl. Je od hlavy až po ocas úplně růžový," popisuje Rue.

Podle všeho jde o normálního a zdravého jedince. Liší se jen svou růžovou barvou. Kromě toho má načervenalé oči, což svědčí o tom, že jde o geneticky podmíněný albinismus. Kůže vypadá hladká, bez vad a poranění.

"Sám jsem ho zahlédl čtyřicetkrát až padesátkrát. Podle všeho se s celou rodinou usídlil v průplavu do jezera," odhaduje kapitán Rue.

Chovat s respektem

Za tu dobu delfín vyrostl a někdy se už i vzdálí od matky, aby se najedl a hrál si. Ale vždy zůstává v dosahu skupiny.

Vliv prostředí ani sluneční svit nepůsobí tak drasticky, jak by se dalo čekat. "Přesto se ale zdá, že plave pod hladinou o něco hlouběji než ostatní členové hejna," říká kapitán Sue.

Narůžovělí delfíni se vyskytují v Jižní Americe. Jde o delfínovce amazonské, kteří mohou mít i růžovošedé zbarvení. V jejich případě se však jedná pouze o jednu z možných barevných variant.

Výskyt růžového delfína skákavého překvapil i odborníky. "Za celou svou kariéru jsem nikdy neviděla takhle barevného delfína," říká bioložka Regina Asmutis-Silva ze Společnosti pro ochranu delfínů a velryb.

"Je opravdu nádherný, ale lidé by se k němu měli chovat opatrně a s respektem. Měli by jej sledovat jen krátkou dobu a z dostatečné vzálenosti a neměli by jej honit ani jinak obtěžovat," dodala.

 

Právě se děje

Další zprávy